Минулого тижня українські ягідники пропонували лохину за рекордно низькою ціною - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Минулого тижня українські ягідники пропонували лохину за рекордно низькою ціною

Наприкінці минулого тижня на ринку України почали з’являтися перші пропозиції великих партій лохини за ціною, яка була нижче психологічного бар’єру в 100 грн / кг ($ 3.87 за кг). Зокрема невеликі господарства Вінницької області вже пропонують ягоду по 90 грн / кг ($ 3.48 за кг), правда в цьому випадку мова йде про некалібровані ягоди насипом.

“Поточна ціна на лохину – справжній історичний мінімум. При цьому, варто зазначити, що сезон даної ягоди тільки розпочався і тому, по мірі збільшення пропозиції від виробників, не виключене подальше зниження цін”,- прокоментувала ситуацію директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Катерина Звєрєва. 

За інформацією проекту EastFruit, не виключається подальше зниження нижнього порога ціни в найближчі дні до $ 3 за кг і навіть нижче.

При цьому початок сезону не віщував такого різкого зниження цін на лохину. Два тижні тому ягоду продавали навіть дорожче $ 10 за кг дрібним оптом, і на початку минулого тижня ціни трималися на рівні $ 6-7 за кг в крупному опті. Однак особливих експортних відвантажень лохини не було, якщо не брати до уваги поставки до країн СНД, які потім перепродували українську продукцію в Росію.

Виходить, що вже зараз українські ціни на лохину зрівнялися з цінами в Польщі, хоча до останнього часу українська лохина продавалася на $ 2 за кг дорожче польської. Підтримку такого рівня цін надавав непоганий внутрішній попит.

Очікується, що вже на поточному тижні українські компанії зможуть почати відвантаження лохини на Близький Схід, оскільки інтерес до української ягоди з цього регіону суттєво збільшився багато в чому завдяки торговим місіям ФАО і ЄБРР Fruit Trade Ukraine – Middle East і подальшої активної роботи Української плодоовочевої асоціації з просування українських фруктів в регіоні.

«Закупівельні ціни імпортерів з ОАЕ на лохину за тиждень подвоїлися через виснаження запасів лохини з Іспанії. Уже зараз Імпортери Близького Сходу готові купувати якісну лохину з доставкою в Дубай по $ 9-10 за кг, а роздрібна ціна підскочила до $ 30-35 за кг. Це робить авіадоставку лохини з України в ці країни вигідною, навіть з огляду на високу поточну ціну на лохину на внутрішньому ринку», – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

«Тим не менш, не слід забувати про Польщу, експортери якої також не сидять «склавши руки». З огляду на динамічно зростаюче виробництво лохини в цій країні, експортери та садівники починають консолідувати свої зусилля з просування, і в цьому вони вже випереджають українських ягідників, які як і раніше намагаються діяти самостійно, замість того, щоб спільно просувати ягоду на перспективні ринки. Але ж українські ягідники поки оперують значно меншими обсягами лохини, тому їх ринкова сила набагато нижче, ніж у польських садівників», – зазначає експерт.

Аналітики EastFruit вважають, що експортні відвантаження лохини навряд чи нададуть достатню підтримку цінам на ягоду, оскільки лише поодинокі компанії мають необхідні сертифікати, обладнання, знання, досвід і контакти для успішного експорту лохини.

«У цьому році, як ніколи раніше, стане актуальним питання поставок лохини в країни Південно-Східної Азії, адже в минулому році, коли завдяки нашим місіям, були здійснені пробні поставки, особливої ​​вигоди експортерам вони не приносили, тому що чиста ціна була порівнянна. Однак в умовах зростання виробництва ягоди і зниження цін на неї в Європі, експорт на Близький Схід і особливо в країни Азії, можуть стати чудовою нагодою отримати більш високу ціну. Саме тому ще кілька років тому ми зробили акцент на просування експорту української плодоовочевої продукції саме в цей регіон», – пояснює Андрій Ярмак.

Fruit-Ukraine.org