У МЕРТ розглядають напрямки підтримки плодоовочівництва - УПОА Українська плодоовочева асоціація

У МЕРТ розглядають напрямки підтримки плодоовочівництва

Рішення про держпідтримку українського овочівництва на 2021-2023 рр. буде прийнято за результатами засідань робочої групи щодо розвитку галузі за участі керівництва МЕРТ, профільних асоціацій та агровиробників. При цьому кошти будуть виділені за умови наявності фахових людей, готових розвивати цей напрямок.

Про це  було повідомлено під час щотижневої онлайн-зустрічі керівництва Міністерства з профільними аграрними асоціаціями, що відбулася 6 липня, де було презентовано перелік концептів програм із держпідтримки фермерства та рослинництва.

Як було повідомлено під час зустрічі, 14 липня у МЕРТ відбудеться перше засідання робочої групи з розвитку овочівництва, яку очолить заступник Міністра Тарас Висоцький. Зазначимо, що раніше Українська плодоовочева асоціація (УПОА), Українська асоціація виробників картоплі (УАВК), , Асоціація “Херсонський кавун” та група народних депутатів вже виступали з пропозиціями щодо створення такої робочої групи.

За інформацією фахівців Української плодоовочевої асоціації (УПОА), наразі МЕРТ готує програму з надання держпідтримки українській овочевій галузі, зокрема, напрямку картоплярства, яку згодом мають додати до переліку вищеназваних концептів програм із держпідтримки.

У разі ж, якщо концепт не буде схвалено в цілому, то питання надання держпідтримки українським картоплярам буде розглянуто окремим напрямком Комітетом Верховної Ради з питань агрополітики та земельних відносин. При цьому, за нашою інформацією, програма включатиме в себе й питання будівництва овочесховищ.

Директорка з розвитку УПОА Катерина Звєрєва вважає, що сьогодні ситуація у овочевій галузі країни потребує комплексного вирішення.

«Воно полягає у поєднанні зусиль держави, профільних асоціацій та власне агровиробників. При цьому держава має забезпечити гідні умови для ведення плодоовочевого бізнесу,  близько 90% якого на сьогодні, за нашими підрахунками, знаходиться в тіні. Зокрема, УПОА вже тривалий час послідовно виступає за зниження ставки ПДВ з нинішніх 20% до рівня 8-10%.  Чому це важливо? Більшість дрібних виробників не є платниками ПДВ, хоч і вирощують продукцію абсолютно легально, оптовик, який закуповує у них продукцію для поставки в мережі, відразу ж втрачає 20% і йому вигідніше і простіше купити імпортний товар або продукцію у великого виробника – платника ПДВ. Таким чином малий та середній виробник опиняється у заздалегідь невигідних для його бізнесу умовах.

Саме з таких прикладів ми й маємо ситуація, коли імпортувати низку плодоовочевої продукції стало вигідніше, аніж виробляти її всередині країни. УПОА вважає, що спільними зусиллями МЕРТ, профільних асоціацій та агровиробників можна змінити цю ситуацію та шляхом прийняття відповідних законодавчих рішень надати «друге життя» українському овочівництву»,- відзначає директорка з розвитку УПОА.

Зазначимо, що за інформацією виконавчого директора Української асоціації виробників картоплі (УАВК) Оксани Руженкової,  у запропоновані концепти надання держпідтримки, зокрема, потрапили наступні галузі:

– тваринництво;
– садівництво/ягідництво/виноградарство;
– передбачені дотації для виробників гречки, проса, вівса, жита;
– передбачено здешевлення кредитів для придбання земельних ділянок і страхування сільгосппосівів;
– передбачені кошти на розвиток фермерських господарств, сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів та органіки;
– передбачені кошти на компенсацію вартості сільгосптехніки та обладнання.

Зокрема, згідно запропонованого МЕРТ концепту підтримки галузі садівництва, на компенсації закупівлі фермерами садивного матеріалу, шпалери та розвиток крапельного зрошення з держбюджету протягом 2021-2023 рр. планується сумарно виділити 1,2 млрд. грн. На думку представників Міністерства, це надасть змогу закласти від 4 до 8 тис га нових садів з багаторічними культурами та щорічно буде сприяти створенню до 6 тис робочих місць в галузі.

Таку ж суму планується виділити на компенсації фермерам з закупівлі холодильного обладнання та на підтримку сектору первинної переробки, що, на думку фахівців МЕРТ зменшить імпорт збільшивши виробництво плодоовочевої продукції в середині країни.

Fruit-Ukraine.org