Україна оновила рекорд з експорту баштанних - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Україна оновила рекорд з експорту баштанних

Україна відновила рекорд експорту баштанних за сезон в 2020 році, продавши на зовнішні ринки майже 36 тис. тонн кавуна і дині. Таким чином, попередній рекорд експорту, встановлений в 2018 році, був перевищений відразу на 87%, а торішній показник експорту – в 2,3 рази.

Традиційно, основний обсяг експорту припадав на кавун, в той час як експорт дині склав всього близько 2 тис. тонн. Однак і обсяг експорту дині також був рекордним, повідомляє EastFruit.

«Різке зростання експорту кавуна і дині з України в 2020 році стало можливим завдяки сприятливому збігу обставин на ринку для українських постачальників. Високі ціни на кавун і диню в ЄС, збільшення обсягів виробництва баштанних в Україні та зниження обсягів виробництва кавуна і дині в Росії, дозволили українським експортерам наростити поставки», – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

За даними цінового моніторингу EastFruit, ціни на кавуни в Польщі, яка є головним імпортером кавунів і динь з України, були в середньому на 60% вище, ніж в 2019 році. В цей же час ціни на баштанні в Україні були найнижчими в регіоні. На початок вересня, коли експорт кавуна з України зазвичай найбільш активний, розрив в оптових цінах на кавун між Україною і Польщою досягав семи з половиною разів або 46 центів США на кожному кілограмі. В Україні в цей час кавун продавали всього за 7 центів США за кг, а в Польщі – за 53 цента.

У Росії, яка в останні роки активно витісняла Україну з ринку баштанних ЄС, в цей же час кавуни коштували 27 центів США за кг, тобто були майже в чотири рази дорожче. Відповідно, російський кавун не міг конкурувати з українським на ринках країн ЄС. Більш того, є непідтверджені повідомлення від представників оптової торгівлі про те, що український кавун в цьому році навіть надходив на ринок Росії транзитом через країни, які не потрапляли під «антисанкціі» РФ.

Відзначимо зростання географії експорту української дині в 2020 році. Вперше серед великих покупців з’явилася Румунія. Більш того, Румунія також наростила обсяги закупівлі кавуна в Україні в 2020 році.

«Щоб утримати темпи експорту кавунів і дині з України, нашим виробникам варто потурбуватися проблематикою їх вирощування з урахуванням потреб ринків Євросоюзу, тому що традиційний великий кавун з насінням постійно втрачає частку ринку в цьому регіоні. Так, 2020 рік був незвичайним – багато людей залишалися вдома, тому охочіше купували навіть великий кавун, однак майбутнє, без сумніву, за плодами баштанних меншого розміру і без насіння. Іншою проблемою в Україні залишається логістика – днопоглиблення Дніпра в північній його частині, і лібералізація транспортування по воді різних вантажів, у т.ч. і сільськогосподарських, дозволить Україні отримати перевагу при поставках кавунів, динь, овочів і фруктів з південних регіонів в північні і навіть в Білорусь, звідки продукція може дуже швидко і дешево в контейнерах бути доставлена ​​в будь-яку точку ЄС, як уже неодноразово заявляли в Українській плодоовочевої асоціації (УПОА)», – пояснює Андрій Ярмак.

З огляду на зростання експортних поставок кавуна в 2020 році, Україна за підсумками року може знову повернутися в топ-25 світового рейтингу, звідки вона випала кілька років тому. А ось Росія, швидше за все, знизить поставки і вперше за кілька років експортує менше кавунів, ніж Україна.

Fruit-Ukraine.org