Сезон ягід цьогоріч отримав чимало перешкод - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Сезон ягід цьогоріч отримав чимало перешкод

Попри аномальну погоду цієї весни ягоди в Україні будуть. І не тільки для внутрішнього ринку, а й на експорт. Однак ціни можуть бути доволі несподіваними, пише УПОА.

 

Які чинники найбільше вплинули на формування вартості українських ягід в інтерв’ю для SEEDS розповів Президент Української плодоовочевої асоціації Тарас Баштанник.

 


Президент Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Тарас Баштанник

 

– Цьогоріч аномальна весняна погода завдала чималої шкоди українським ягідникам. Існують думки, що ягід цього року вистачить хіба що для внутрішнього споживання, а от експорт – вже під питанням. Якої думки дотримуєтесь ви?

 

– Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Так, є втрати по лохині, в середньому по Україні 10-15%. Але це максимум. Українська лохина буде і втрати не вплинуть на експорт.

 

Я думаю, що частка експорту буде навіть рости, тоді, як внутрішнє поживання може трішки сповільнитись. На це впливає і війна, і чимало інших чинників.

 

Що стосується ціни, тут важко щось сказати. Мені здається, що ціна буде орієнтовано на рівні минулого року. Можливо, ціни дещо скорегує інфляція, можливо лохина буде дорожчою на 5-7, навіть 10%, – але не більше.

  

– Які ціни на малину варто очікувати цьогоріч? Деякі експерти вже прогнозують, що ця ягода подорожчає до 50-70 гривень за кілограмЙдеться про якісну малину для заморозки.

 

– Я з цим прогнозом повністю погоджуюсь. Хоча, до 70 гривень оптова ціна може і не піднятись, але до 60-65, – може.

 

Попит на малину є, думаю, що він буде і далі, та й ціна буде вищою за минулорічну, десь, відсотків на 35-40, тому що минулого року вона була взагалі «нижчою за плінтус».

 

Поки що важко сказати, яким буде попит закордоном, тому що до польського врожаю осінньої малини ще далеко. Що ж стосується сербів, їм ніколи не можна довіряти. Вони завжди на початку сезону розповідають, що у них все померзло, для того, щоб накрути ціну, а потім виявляється, що з урожаєм все гаразд, – тому я б не поспішав з висновками.

 

Ми не знаємо, що буде через місяць. Сьогодні ми маємо дуже багато чинників, які роблять прогнози невдячною справою.

  

– Чи є серед цих чинників бронювання працівників? Як вплинуло воно на роботу ягідників України?

 

– Портрет ягідного господарства не дуже підпадає під портрет аграрного господарства, працівники якого можуть бути заброньовані. Питання війни в цьому плані дуже погано впливає на ягідну галузь України.

 

Крім цього ягідники постійно стикаються з проблемою доставок будь-чого, – водії не хоче кудись їхати, щось везти. Йдеться про будь-що: матеріали, паковання, добрива, засоби захисту, та, власне, і сам урожай.

 

Читайте також: Ціни на цибулю в Україні: чи доведе до сліз фермерів цей непередбачуваний овоч

 

Якщо пам’ятаєте, перед Великоднем на Закарпатті суниця садова (полуниці – ред.), майже нічого не коштувала. Тому що тоді ніхто не хотів її завантажувати. А чому? Ну, поїде водій, а дорогою отримає повістку. Проблема з водіями через мобілізацію продовжується до цього часу.

 

Сьогодні суниця садова з поля дешева, але фінальна, роздрібна ціна на ягоди – дорога. Тому що логістика дорога, водіїв мало, ціни на пальне ростуть, все дорожчає, плюс мобілізація. Це все збільшує остаточну вартість ягід практично вдвічі.

 

– Останнім часом з’явилось чимало пропозицій збирати суницю садову власноруч з поля. Чи допоможе врятувати врожай такий агротуризм?

 

– По валовому виробництву такі збирання, – це, як краплина у морі. Глобально по ринку вони ситуації не змінять. Хоча внутрішнє споживання полуниці більше за інші ягоди, я думаю, відсотків 65-70%. Але ж малини їде на експорт майже 90% і тільки 10% залишається в Україні!

  

– Останнім часом в Україні відновились тривалі відключення електроенергії. Як цей чинник впливає на ягідну галузь? 

 

– Це істотно вплине на всі ягоди, які мають відношення до заморожування. Малина, – в першу чергу, тому що вона вимагає дуже багато кіловат для того, щоб її заморозити. І це, власне, велика проблема, яка істотно вплине на ціни для виробників.

 

Відключення електропостачання впливають не тільки на ціни. Я знаю заводи середнього розміру, які, в принципі, відмовились працювати у цьому році з ягодами саме через питання з електромережою. Що це значить? Що якась кількість заводів працювати не буде. Малини на ринку стане більше, чим охочих її купити. Це означає, що будуть крутити носом і купувати її умовно по 15 гривень, або за безцінь. Хто не хоче, – може не збирать.

 

Це просто модель того, як все буде функціонувати. Але я вважаю, що ціна малини цьогоріч буде 55-65 гривень. Якщо ціна на малину буде меншою за 40гривень, – її просто ніхто не буде збирати.

  

– Аномальна весняна погода пожаліла малину? Чи буде врожай цього року?

 

– Схоже на те. Але до осені ще може багато чого змінитися і додатися нові несподівані чинники.

 

– Фермери Польщі почали знову блокувати кордон, я це може вплинути на експорт українських ягід? Раніше аналогічні дії завдали чималої шкоди.

 

– Ситуація, насправді, поки не зрозуміла. Яка природа цього блокування, поки ніхто не знає. Наразі блокують тільки один пункт переходу, але з чим це зв’язано? Скоріше за все це якісь містечкові історії, тому що глобально з владою Польщі ми домовилися. Чому вони знову порушують домовленості? Невідомо.

 

 

УПОА