Україна в 2018 році різко збільшила виручку від експорту фруктів, ягід і горіхів - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Україна в 2018 році різко збільшила виручку від експорту фруктів, ягід і горіхів

За інформацією аналітиків EastFruit, в 2018 році Україна експортувала 163 тис. тонн фруктів, горіхів і ягід, збільшивши експортну виручку на 17%, до $ 229 млн. При цьому обсяг експорту в натуральному вираженні виріс на 20% в порівнянні з 2017 роком.

 

Найбільший приріст експорту у грошовому вираженні відзначався з яблук – в 2,2 рази в порівнянні з попереднім роком. Однак загальна виручка від поставок яблука в структурі експорту по цій групі товарів була порівняно невеликою – лише близько 6,6%, а загальна виручка – $ 15,2 млн. Приріст виручки від експорту яблук склав $ 8,3 млн.

 

Набагато більш прибутковим бізнесом для України був експорт горіхів, на який довелося в 2018 році більше половини всієї валютної виручки за цією категорією товарів. Виручка за рік зросла на 16%, до $ 117,1 млн, тобто майже у вісім разів більше, ніж від експорту яблук, хоча в натуральному вимірі експорт був відповідний за обсягом.

 

Ще одним значним джерелом експортної виручки для України стали заморожені ягоди. Незважаючи на різке падіння експортних цін на заморожену ягоду, особливо на малину, експортна виручка від замороженої ягоди зросла на 28%, до $ 78,2 млн, що становило 34,2% від загальної валютної виручки за цією групою товарів. До речі, саме ягоди в грошовому вимірі забезпечили найбільший приріст валютної виручки в 2018 році в порівнянні з минулим роком – на $ 17,3 млн.

 

Не можна не згадати і тих позицій, за якими експорт знизився. Перш за все це експорт сливи, яка була лідером серед фруктів за обсягом відвантажень на зовнішні ринки в 2017 році. В цілому ж по кісточкових фруктах (слива, черешня, вишня, абрикос, персик) зниження експорту склало 67% як у вартісному, так і натуральному вимірі, а експортна виручка впала на $ 6,4 млн, до $ 3,2 млн. На 29% знизилася виручка від експорту свіжих ягід, що також було неприємною несподіванкою: вона скоротилася на $ 3,3 млн, до $ 8,2 млн.

 

«Ми очікуємо суттєве уповільнення темпів зростання експорту фруктів в 2019 році, особливо в другій половині року, оскільки прогнозуємо зниження врожаю малини і яблук. Зменшення виробництва буде наслідком раскорчовування частини садів через катастрофічно низькі ціни влітку 2018 року. Урожай яблук також частково скоротиться внаслідок періодичності плодоношення екстенсивних та напів-інтенсивних садів, – каже Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО), – У той же час ми прогнозуємо зростання експорту свіжої лохини, а також, сподіваємося на збільшення експорту свіжої малини. Ми також очікуємо чергового суттєвого приросту експортної виручки по волоському горіху».

 

EastFruit