Україна експортувала мінімальний обсяг томатів за останні 12 років - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Україна експортувала мінімальний обсяг томатів за останні 12 років

Експорт томата з України в 2018 року впав до мінімальних показників за останні 12 років, повідомляє Українська плодоовочева асоціація (УПОА). За минулий рік Україна відвантажила на зовнішні ринки 15,2 тис.тонн томатів, що на 27% менше, ніж за 2017 рік.

 

«Не дивлячись на те, що Україна першою з пострадянських країн почала модернізувати тепличну галузь, на даний момент вона переживає не найкращі часи, тому що занадто довго залежала від російського ринку, який наразі недоступний, – каже Тетяна Смірнова, головний аналітик Української плодоовочевої асоціації (УПОА), – Проте, є і багато позитивних моментів: завдяки закриттю російського ринку, найбільш ефективні тепличні комбінати України значно розширили асортимент продукції і географію її експорту. Це в свою чергу призвело до зростання експортної ціни тепличних томатів і більшого розмаїття продукції на внутрішньому українському ринку».

 

Тетяна Смірнова зокрема зазначає, що крім традиційних уже експортних поставок тепличних томатів в Польщу, Литву, Латвію, Естонію і Румунію, в 2018 році значні обсяги продукції було експортовано також до Швеції, де український тепличний томат був конкурентним за ціною і якістю. Перша партія тепличних томатів з України була навіть відправлена в Саудівську Аравію.

 

Проте, більше половини всього українського експорту тепличних томатів в 2018 році, як і раніше, припала на долю Білорусі. При цьому учасники ринку вважають, що частина продукції, що експортується в Білорусь, може знаходити шлях на ринок Росії. Таким чином, російський споживач як і раніше купує українську продукцію, незважаючи на заборону поставок.

 

Друге місце в списку найбільших покупців українського томата зайняла Молдова, істотно збільшивши обсяги імпорту продукції.

 

На тлі значного зменшення експорту, імпорт томатів в Україну продовжує збільшуватися. За 2018 рік Україна закупила з-за кордону 55,4 тис.тонн цієї продукції, що на 61% більше, ніж за 2017 рік. Таким чином, імпорт цих овочів в 2018 році став максимальним за останні 7 років. Практично весь імпортований обсяг томатів традиційно поставлявся з Туреччини (95% в 2018 році). Таким чином негативне сальдо України в торгівлі томатами збільшилося до 33 тис. тонн або $ 15.5 млн. в 2018 році проти 27 тис.тонн і $ 9,4 млн. в 2017 році.

 

Fruit-ukraine.org