Запаси яблук в сховищах ЄС в квітні в два рази перевищували торішні - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Запаси яблук в сховищах ЄС в квітні в два рази перевищували торішні

Всесвітня асоціація яблука і груші (WAPA) опублікувала дані щодо запасів яблука в країнах Північної півкулі станом на 1 квітня 2019 року. За даними організації, запаси яблука у фруктових сховищах Євросоюзу і Швейцарії майже в два рази перевищували торішні, в той час як запаси яблука в США були на 17% нижчі за торішні.

 

За інформацією аналітиків EastFruit, порівняння з минулим роком в даному випадку не зовсім показово, так як в минулому році садівники ЄС постраждали від весняних заморозків, що призвело до різкого зниження врожаю яблук у більшості провідних країн, перш за все в Польщі і Німеччині. Проте, навіть якщо порівнювати з середніми показниками запасів яблука за п’ятирічний період, то на 1 квітня 2019 року в ЄС було на 21% більше яблука.

Цікаво відзначити, що єдиною країною, де запаси яблука були нижчі за середні за п’ять років, були Нідерланди. У голландських холодильниках на початок квітня залишалося лише 78,6 тис. тонн яблука, або на 21% менше, ніж в середньому за п’ять років, але, все-таки, на 41% більше, ніж роком раніше. Лідером по запасах яблука в холодильних камерах залишалася Італія, де як і раніше зберігалося майже 700 тис. тонн продукції, або близько 30 % всіх запасів яблука в ЄС.

 

На другому місці була Польща, де як і раніше залишалося близько 665 тис. тонн нереалізованого яблука. На ці дві країни доводилося 59% всіх запасів яблука ЄС. Левову частку всіх запасів яблука в розрізі сортів займає «Голден Делішез» (Golden Delicious) – 29,1% або 670 тис. тонн в натуральному вимірі. Запаси «Голдена» більш ніж в три рази перевищуют ь запаси яблук сорту «Айдаред» (Iadared). Запаси яблук цього сорту на 51% перевищують минулорічні на цю ж дату і майже відповідають середнім за останні п’ять років.

 

«Айдаред» як і раніше багато в сховищах – понад 200 тис. тонн, причому майже всі запаси знаходяться в Польщі. Це на 30% більше, ніж в середньому за останні п’ять років і в 2,6 рази більше, ніж роком раніше. «Айдаред» залишається найдешевшим яблуком в Євросоюзі.

 

Далі за рівнем запасів слід «Джонаголд» (Jonagold), якого в півтора рази більше, ніж роком раніше, але на 7% менше, ніж в середньому за останні п’ять років завдяки зниженню площ під цим застарілим сортом. Ще один сорт, який перестає користуватися попитом – це «Чемпіон» (Shampion). Його залишки в холодильниках в 2,6 рази вище, ніж роком раніше і в два рази вище, ніж зазвичай. Це один з найбільш явних кандидатів на утилізацію нарівні з «Айдаред». І тут теж основні запаси сорти розміщуються в Польщі.

 

На п’ятому місці за рівнем залишків яблук на початок квітня в фруктосховищах знаходиться бестселер цього року – сорт «Гала» (Gala). В ЄС ще залишилося близько 114 тис. тонн «Гали», що на 88% перевищувало середні показники і в 2,6 рази запаси на ту ж дату минулого року. До речі, саме з цього сорту ми спостерігаємо найбільший приріст запасів. У той же час запаси яблук сорту «Гренні Сміт» (Granny Smith) приблизно відповідали торішнім і середнім багаторічним – цей сорт в поточному сезоні також непогано продається.

 

За оцінками Української плодоовочевої асоціації (УПОА), в Україні в холодильниках садівників станом на 1 квітня, як і раніше залишалося близько 140-150 тис. тонн яблука, що було абсолютним рекордом для країни. Очікується, що значна частина цих запасів буде утилізована, так як далеко не все це яблуко зберігається в сучасних сховищах з регульованим газовим середовищем (РГС). Тому очікувати, що вони долежать до травня-червня, годі й говорити. Тому вже на 1 травня запаси різко скоротяться.

 

Цікаво відзначити, що за рівнем запасів яблука Україна перебувала на початок квітня 2019 року на п’ятому місці в Європі після Італії, Польщі, Франції та Німеччини. Крім того, в холодильниках в Україні було в два рази більше яблука, ніж в Нідерландах, Австрії та Бельгії і в три з половиною рази більше яблука, ніж в холодильниках Великобританії. Якщо повернутися до США, то найбільш суттєвими в цій країні були запаси яблук сорту «Ред Делішез» (Red Delicious) – 286 тис. Тонн, проте їх було на 28% менше, ніж в середньому за п’ять років. На другому місці за рівнем запасів був сорт «Гала», потім «Фуджі» (Fuji) і «Гренні Сміт». Запаси «Гренні» були нижчі за торішні істотно, а «Гали» і «Фуджі» – вище.

 

Fruit-ukraine.org