Експортери української лохини в цьому сезоні займуться формуванням кластерів - думка - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Експортери української лохини в цьому сезоні займуться формуванням кластерів – думка

Великий розрив між цінами внутрішнього ринку і експортною вартістю лохини в цьому році призведе до формування кластера експортерів цієї ягоди. Про це заявив економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

“Тобто це будуть комерційні компанії, які лохину не вирощують, але які будуть її купувати і експортувати”, – зазначив Андрій Ярмак.

У свою чергу директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Катерина Звєрєва вважає, що об’єднання виробників ягід в кластер може стати ефективним для виходу на експортні ринки.

“Зараз тема кластеризації у всіх на слуху. І це не випадково, так як потрапити в кластер – це значить, надати прискорення в розвитку свого бізнесу. І ефект від такого виду кооперації завжди буде більше, адже разом рухатися простіше”,- зазначає вона. 

«Тим не менше, багато чого буде залежати від того, наскільки складним буде шлях для поставок української лохини на ринок Росії. Наші торговельні джерела стверджують, що через Білорусь поставляти продукцію буде набагато складніше, ніж раніше, а всі інші варіанти: через Молдову, Грузію, Вірменію, Казахстан – виглядають набагато менш привабливими за витратами і ціною. У той же час поставляти лохину в ЄС можна буде лише тим, хто забезпечить необхідні параметри якості та безпеки, і зробити це буде дуже непросто. Це може стати головною причиною такого цінового розриву», – цитує Андрія Ярмака проект EastFruit.

Альтернативою поставок в ЄС і в Росію може стати Близький Схід. Україна точно поставить перші партії свіжої лохини в такі країни як ОАЕ, а також, можливо, в Саудівську Аравію, Кувейт і Оман вже в цьому сезоні, завдяки дуже успішній торговій місії Fruit Trade: Ukraine – Middle East, яку організували ФАО, спільно з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) і Українською плодоовочевою асоціацією (УПОА) за фінансової підтримки ініціативи EU4Business.

Однак поставки свіжої лохини в країни Близького Сходу навряд чи відразу стануть масовими, незважаючи на те, що для експорту лохини в цей регіон наявність сертифіката Global G.A.P. не є обов’язковою умовою. Найскладнішою проблемою, яку ще належить вирішити постачальникам, є складна і дорога логістика. Відсутність прямих морських чартерів затягує час транзиту до 28-30 днів, що приблизно дорівнює за часом постачанню до Сінгапуру та Малайзії. Рішенням може бути використання контейнера з РГС, які вже є в наявності і морських транспортних ліній. Хорошим варіантом може також бути поставка автотранспортом, але основні маршрути проходять через не найкращі безпечні регіони.

Тому, найімовірніше, основні експортні відвантаження лохини з України будуть здійснюватися авіатранспортом, що додасть до вартості експорту близько двох доларів на кожному кілограмі.

Також очікується збільшення поставок свіжої лохини з України в країни Азії, також авіатранспортом. Цього року відразу кілька компаній планують розширити обсяги експорту української лохини в цей регіон.

Також аналітики очікують, що зниження цін на українську лохину в 2019 році призведе до початку масштабнішої переробки цієї ягоди. Найімовірніше некондиційну лохину продаватимуть навіть по $2 за кг, що може зацікавити багатьох переробників.

За даними EastFruit, перші партії української лохини з відкритого ґрунту  надійдуть на ринок вже цього тижня. Це будуть, переважно, малооб’ємні поставки із Закарпаття та інших південних регіонів країни, однак вже зараз учасники ринку намагаються визначитися, якою буде ціна на ягоду.

До речі, на даний момент на ринку вже досить багато оголошень про продаж дрібних партій лохини закритого ґрунту українського виробництва по 200-240 грн / кг ($ 7,5-9,4 за кг). Правда, партії пропонуються занадто маленькі, щоб зацікавити великих покупців або мережі супермаркетів, а якість оцінюється як середня. Тому в мережах супермаркетів і раніше в основному пропонується імпортна лохина з Іспанії.

Ціни на імпортну лохину на ринку України в даний момент формуються на рівні від $ 6 до $ 9 за кг. Правда все більше пропозицій надходить з Грузії, де оптові партії ягоди до 20 тонн можна купити навіть за $ 4-5 за кг. Тому вже починає відчуватися тиск на ціни, і продажі лохини в верхньому ціновому сегменті практично не здійснюються.

Тому, швидше за все, перша українська рання лохина буде пропонуватися за ціною близько 200 грн/кг ($ 7,5 за кг), проте ціна буде знижуватися в міру зростання пропозиції ягоди, адже одночасно з лохиною на ринок почне надходити і рання малина, яка, швидше за все, буде пропонуватися не дорожче 80-100 грн / кг ($ 3,0-3,7) оптом.

Крім того, в середині червня буде пік реалізації суниці садової (полуниці) і черешні, і ціни на ці товари, найімовірніше, досягнуть найнижчих значень за сезон. Тобто оптові ціни на суницю можуть скласти від 15 до 20 грн / кг ($ 0,55 до 0,75 за кг), а на черешню – близько півтора долари, що набагато дешевше, ніж на лохину.

Тому аргументувати ціну навіть в 200 грн / кг за перші оптові партії буде нелегко, тому що грузинська або іспанська лохина може продаватися в Україні навіть по 135-160 грн / кг ($ 5-6 за кг). До речі, в самій Іспанії в даний час фермери продають лохину в середньому по 2-3 євро за кг.

Збирання ранніх сортів лохини в Вінницькій області, де дуже багато плантацій цих ягід, почнеться, за попередніми оцінками, до кінця червня. В цей час оптова ціна на ягоду може обвалитися, за оцінками аналітиків, до 130 грн / кг (менше $ 5 за кг). Однак, коли на ринок з ранніми сортами лохини вийде Житомирська область – лідер по площі плантацій цієї ягідної культури, а це трапиться приблизно 5-10 липня, ціни можуть опуститися ще більш істотно.

Швидше за все, в цьому році ми вперше побачимо оптову ціну на лохину нижче психологічного рівня в 100 грн/кг ($ 3,8 за кг). Такий низький рівень ціни може бути досягнутий уже до 15-20 липня 2019 року. При цьому якісна ягода буде активно експортуватися, і ціни на неї можуть бути набагато вище. Однак експортом займатися зможуть далеко не всі, так як лише у окремих груп є контакти, контракти і необхідна сертифікація (зокрема Global G.A.P.) для експорту продукції в Євросоюз та інші країни. При експорті, враховуючи певні втрати лохини від заморозків в Польщі, середні ціни на лохину можуть бути в півтора-два рази вище, ніж ті, що очікуються на внутрішньому ринку.

Fruit-Ukraine.org