Чого очікувати українським ягідникам від сезону-2022: прогнози УПОА - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Чого очікувати українським ягідникам від сезону-2022: прогнози УПОА

Експорт української замороженої суниці садової наразі ускладнений через конкуренцію з боку країн Північної Африки –  в першу чергу Єгипту та Марокко. І надалі така ситуація буде зберігатися. Натомість ринок свіжої суниці залишатиметься стабільним для українських ягідників. Такі прогнози висловив президент Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Тарас Баштанник під час Плодоовочевої open space конференції «ПЛІДНИЙ 2022: РИНКИ. ТЕХНОЛОГІЇ. НІШІ», що відбулася 15 лютого.

Організаторами заходу виступили УПОА та агромедіа-агенція Sapienza за підтримки Київського контрактового ярмарку.

Як зазначає Тарас Баштанник, наприкінці травня 2021 року він надавав досить скептичні прогнози щодо перспектив експорту української замороженої суниці садової в минулому сезоні.  «Підсумовуючи сезон-2021, можна сказати, що мій прогноз виправдався і він буде зберігатися й надалі саме через велику конкуренцію з продукцією північноафриканських країн, передусім, з Єгипту та Марокко. Це пояснюється тим, що врожайність ягоди в цих країнах настільки велика, що це дозволяє місцевим виробникам реалізовувати заморожену суницю садову за ціною $1/кг без врахування витрат на доставку. Україна може продавати свою ягоду за ціною $1,15-1,20/кг. Остаточна ж ціна залежить від вартості енергоносіїв, добрив, робочої сили. З огляду на те, що все вищеперераховане дорожчає в Україні, то прогнози з експорту замороженої суниці садової в поточному році залишаються песимістичними»,- прогнозує президент УПОА.

 

 

Що ж стосується ринку свіжої суниці садової, то на сьогодні, за словами Тараса Баштанника, це досить стабільний ринок. «Адже цієї ягоди споживається в Україні в 15-17 разів більше, ніж, наприклад, лохини. І неможливо уявити великого перевиробництва цієї ягоди, що може призвести до суттєвого зниження ціни на неї»,- підкреслює очільник профільної асоціації.

 

Також Тарас Баштанник нагадує, що в травні минулого року він робив певні прогнози щодо розвитку експорту української замороженої малини. «Власне, цей прогноз виправдався. Хоча прогнозувати цінову політику минулого року було дуже ризиковано, адже всі були впевнені, що ціни будуть низькими, а натомість вони виявилися занадто високими. І це стало зрозуміло вже наприкінці червня.

 

Причин зростання цін на заморожену малину було одразу декілька. Серед них: нижча врожайність в основних країнах-виробниках малини, зокрема в Польщі та Сербії. Крім того, на зростання ціни вплинув збільшений попит, що був викликаний світовими логістичними проблемами в Північній Америці»,- пояснює фахівець.

Розвиватися буде й внутрішній ринок замороженої лохини, висловлює думку Тарас Баштанник. Адже споживання цієї ягоди на протязі останніх трьох років в Україні зростає швидше за пропозицію. До того ж, сьогодні в Україні вступають у комерційне плодоношення плантації, що були закладені 3-4 роки назад. «Однак, що стосується цінової політики, то в умовах підвищеного виробництва та одночасного зниження купівельної спроможності українських споживачів, мій прогноз полягає в тому, що в цьому сезоні ціни на ягоду, як мінімум, не виростуть, а можливо вони навіть будуть знижені на 5-10% порівняно з минулорічними.

 

 

При цьому, як і у випадку з суницею садовою, через подорожчання засобів виробництва, рентабельність вирощування лохини в Україні буде зменшуватися»,- зазначає Тарас Баштанник.

 

Разом з ринком свіжої ягоди, на думку президента УПОА, буде розвиватися й ринок замороженої лохини.  Зокрема, це пояснюється тим, що сьогодні великі європейські трейдери роблять менші закупівлі лісової чорниці – основного конкурента лохини – корегуючи їх у бік збільшення закупівель лохини. «До речі, в США на переробку доправляється близько 50% вирощеної лохини, а в Європі – поки лише 10%. Але переробка цієї ягоди – це тренд, що надалі буде лише розвиватися»,- пояснює фахівець ягідного ринку.

 

Трендовою ягодою за словами Тараса Баштанника становитиметься чорна смородина. Як пояснив президент УПОА, ще 8 років назад ціна цієї ягоди становила приблизно 4-5 грн/кг. При цьому сьогодні ціна чорної смородини знаходиться в діапазоні 60-70 грн/кг. «Враховуючи такі цінові реалії, можна спрогнозувати, що надалі ця ягода стане трендом ягідного ринку України. До речі, ще 5 рокі тому, чорну смородину Україні імпортувала з Польщі, а сьогодні все навпаки»,- зазначає президент УПОА.

 

Також Тарас Баштанник повідомляє, що не зважаючи на подорожчання засобів виробництва, передусім електроенергії, в  Україні збільшується кількість переробних підприємств. «Це добре для виробників ягоди, адже конкуренція серед переробників дозволяє стримувати падіння цін на тлі надлишку пропозиції»,- резюмує фахівець.

 

Ознайомитися з виступами інших  спікерів конференції можна на сайті Sapienza.Media