Український виробник лохини напряму експортує ягоди до провідних супермаркетів Європи - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Український виробник лохини напряму експортує ягоди до провідних супермаркетів Європи

Попри військову агресію росії проти України, українські виробники фруктів та ягід в надскладних умовах продовжують експансію на найвибагливіші світові ринки. Всі учасники ринку овочів та фруктів розуміють, наскільки складним завданням є вихід на полиці супермаркетів Німеччини, а про те, щоб фермеру напряму потрапити в мережу, взагалі не було й мови, пише УПОА.

 

А якщо ми скажемо, що український виробник свіжих ягід, зміг здійснити поставку напряму до мережі супермаркетів EDEKA, однієї з провідних мереж Європи, що пропонує продукцію в преміальному сегменті? І що той самий виробник постачав свіжу ягоду до мереж супермаркетів Auchan та Cora Люксембургу, однієї з найдорожчих країн ЄС з дуже жорсткою конкуренцією і високими вимогами до якості та безпечності продукції?

 

А якщо ми скажемо, що свіжа ягода не просто продавалася в цих мережах, а позиціювалася на преміальних поличках під брендом українського фермера? А якщо до системних поставок української лохини до самої Іспанії – країни, що є європейським лідером з виробництва блакитної ягоди?!

 

 

Так, це все реальні досягнення одного з провідних українських виробників лохини, ТОВ «Нікдарія» (TM iBerry) у 2023 році! І це те, чим Україна може пишатися, адже робота над виходом на цей рівень проводилася керівництвом компанії протягом багатьох років. Ми неодноразово писали про інновації компанії, наприклад в цьому матеріалі.

 

У 2020 році компанія закупила першу в Україні оптичну лінію для сортування лохини, коли більшість учасників ринку вважали подібні інвестиції недоцільними. До речі, в тому ж році ми організовували навчальну поїздку до цього інноваційного підприємства, де можна було побачити чимало новинок та елементів цифрових технологій.

 

ТОВ “Нікдарія” робило акцент на найкращих світових практиках і готувалася до експорту на найвибагливіші ринки збуту, використовуючи найновіші технологічні досягнення, і що головне, активно ділилося власним досвідом з усіма охочими, пише EastFruit.

 

Читайте також: Наступних 5 років очікується суттєве збільшення експорту свіжої української лохин

 

Директор зі стратегії та розвитку компанії Євген Харлан брав активну участь в торгових місіях Проєкту розвитку експорту ФАО та ЄБРР, що дозволило Україні здійснити перші історичні експортні поставки лохини літаками з України до ОАЕ та Сінгапуру та закріпитися на цьому непростому ринку. А вже наступного року компанія ТОВ «Нікдарія» готується здійснити ще один справжній експортний прорив, підготовка до якого ведеться вже сьогодні.

 

 

«Зростання виробництва лохини в Україні призводить до постійного зниження внутрішніх цін на цю ягоду. Саме тому ще 5 років тому в співпраці з Українською плодоовочевою асоціацією (УПОА) ми розпочали активний процес підготовки галузі до виходу на експортні ринки збуту. Як видно з цінових графіків, наші прогнози збуваються, а стратегія була вірною – за ці роки внутрішня ціна на лохину в Україні впала більше ніж у два рази.

 

Приємно, що ТОВ «Нікдарія» була одним з найперших підприємств, що підтримало наші ініціативи й повірило в прогнози розвитку ринку. І я надзвичайно радий бачити, що процес розширення ринків збуту не зупинився й після завершення проєкту», – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

 

Євген Харлан також звертає увагу на великі складності в роботі на експорт в порівнянні з роботою на внутрішньому ринку.

 

«По-перше, ми маємо величезні складності з транзитом лохини через Польщу – відразу скажу, що всім експортерам буде дешевше везти свою продукцію через інші країни, навіть якщо відстань є більшою. Польська митниця робить все можливе і неможливе, щоб зупини машину на максимальну кількість часу, знаючи, що це продукція, яка швидко псується. Адже Польща дуже боїться конкуренції з боку України на ринку ЄС. Для мене особисто таке відношення є визнанням нашої успішності та високої конкурентоздатності. А наляканий конкурент – це вже половина перемоги», – говорить Євген.

 

Він також відзначає дефіцит робочої сили, складності з експортним просуванням в умовах війни та недалекоглядність українських виробників в підходах до експорту.

 

«Багато українських фермерів, як тільки ціна на лохину на внутрішньому ринку стабілізувалася та укріпилася в другій половині серпня 2023 року, відразу перестали цікавитися експортом, хоч в липні буквально просили допомогти з цим. Це дуже велика помилка, тому що в експорті важливі сталість та надійність відносин з клієнтом.

 

Також нам зараз дуже важко супроводжувати експорт, тому що виїзд з України, особливо для чоловіків, максимально ускладнений і займає багато часу, а в, той же час, господарстві відчувається страшенний дефіцит людей для збору врожаю та доробки продукції, попри дуже високі розцінки на збиранні лохини», – додає представник ТОВ «Нікдарія».

 

Відмітимо також, що, попри те що зараз вже вересень, компанія продовжує сезон експорту лохини, і в майбутньому планує розтягнути його ще більше шляхом впровадження нових технологічних інновацій та вирощування нових сортів ягоди.

 

 

УПОА