Тарас Баштанник: наразі по малині поляки бачать в нас конкурента, а не партнера, з яким можна було б працювати - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Тарас Баштанник: наразі по малині поляки бачать в нас конкурента, а не партнера, з яким можна було б працювати

У Варшаві 27 березня пройшли українсько-польські перемовини за участю міністрів сільського господарства України та Польщі, а також представників профільних асоціацій. 

 

Про нюанси двосторонньої зустрічі України та Польщі, котра тривала понад 5 годин, SEEDS розповів Президент УПОА Тарас Баштанник, який взяв участь у перемовинах у складі української делегації.

 


– Пане Тарасе, ця історична зустріч була доволі тривалою, і, певно ж, непростою? Про що говорили представники аграрних відомств двох країн?  

 

– Для початку, важливо зауважити, що ця зустріч була ініційована саме українською стороною, в досить активній формі. Польська сторона не одразу погодилася. Зустріч відбулася на рівні міністрів сільського господарства, заступників, а також голів профільних асоціацій.

 

Обговорювалося гостре питання блокування польського кордону. Причини і характер, тому що кордон блокується з різних причин. Або для того, щоб продукція не йшла в Польщу в цілому, або через те, щоб вона не йшла через Польщу, тобто транзит. Це перший блок.

 

Друге, – продукти, які обговорювалися поетапно. Це вся зернова група, шрот, олія, курка, яйце, цукор, мед, заморожена малина, яблучний сік та концентрат.

  

Українська делегація реально конструктивно і прагматично підійшла до підготовки цих переговорів. Тобто підготувала всі цифри, що йде, як йде, в розрізі торгівлі з Польщі, з Європою, де ми конкуруємо, не конкуруємо і так далі.

 

Польська сторона в більшій мірі апелювала не цифрами, а емоціями. В розрізі політики, допомоги під час війни, історичні згадували якісь події, сивої давнини, і так далі.

 

Найголовніша пропозиція української сторони стосувалась  передусім зернових. Польща не хоче, щоб українське зерно їхало саме на польський ринок. Гаразд, воно взагалі туди не їде вже давно.

 

Але ж польська сторона не хоче навіть, щоб воно транзитом їхало в польські порти. Гаразд, новий врожай і не поїде. І без них справимося.

 

Але було прохання і жорстка позиція українського аграрного міністра про те, щоб дозволити закінчити вивіз залишків зерна транзитом за старими контрактами, які ще давно були укладені. Лише у польські порти.

 

І йшлося всього-на-всього про 450 тисяч тонн сумарно різних зернових, олійних та технічних культур за невеликий період – три місяці: квітень, травень, червень. Тобто, це крапля в морі. До того ж транспортування не машинами, а тільки залізницею.

  

Однак поляки в обличчі представників об’єднань таких, як громадська організація «Ошукане село», яка під проводом Міхала Колодзєйчака – заступника польського міністра АПК, ніби лобіює інтереси дрібного фермера, не погоджуються навіть на це, хоча не зрозуміло, з яких причин. Навіть пригрозили, що будуть продовжувати блокувати кордон, зокрема навіть для пасажирських перевезень, тобто для легкових автомобілів та автобусів.

 

По інших позиціях діалог був конструктивніший, але наразі можна сказати, що домовилися продовжити домовлятися.

 

– Чи можна почути про результати проміжних домовленостей у Варшаві?

 

– Домовилися про те, щоб розділили всі продукти окремо. По кожному продукту будуть створені окремі робочі групи, і кожен буде домовлятися і говорити з цього приводу окремо. Поки що на цьому і закінчили.

 

Зокрема, по ягодам і соку концентрату домовились про те, що буде проведена додаткова тристороння робоча група за участі представників профільних асоціації з України, безпосередньо з польської сторони та з литовської. 5-6 квітня у Вільнюсі, сподіваюся, ми це питання зрушимо.

  

Наразі поляки бачать в нас, зокрема, по малині конкурента, а не партнера, з яким можна було б працювати. Я доводив їм, що Україна не витісняє польську малину, а навпаки – Польща купує українську малину, доробляє її і на цьому заробляє, експортуючи її далі, в іншому вигляді.

 

– Ви згадали про Міхала Колодзєйчака та його негативний влив на процес перемовин. Чи можна почути більше подробиць?

 

– Що стосується пана Міхала Колодзєйчака, заступника польського міністра, це був найбільш деструктивний елемент всіх перемовин. З одного боку він відомий своїми радикальними, неконструктивними настроями, негативними враженням і ставленням до України та особисто до міністра нашого сільського господарства Миколи Сольського. Це можна було побачити в його поведінці та почути в його словах.

 

Він явно «накручував» представників громадських організацій Польщі, таких, як згадана раніше організація «Ошукане село». Вони буквально «танцювали під його дудку».

 

До того ж протягом довгих перемовин, які тривали п’ять з половиною годин, ця людина вела себе неадекватно, з усіма ознаками наркотичного сп’яніння.

 


Президент Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Тарас Баштанник

 

Пан Міхал Колодзейчак часто вибігав з кабінету, повертався знервований, був агресивний хаотично рухав кінцівками і так далі. Це, звичайно, вносило деструктив у перемовини, тому, що переважна більшість колег з профільних асоціацій вели себе конструктивно і погоджувалися з українськими доводами.

 

Наприклад, пані Моніка П’ятковська, очільниця Зерно-кормової палати з Руху “Польща 2050”, підтримала нашу пропозицію, тому що Україна має виконати ці міжнародні зобов’язання, ці контракти. Вона не бачить нічого поганого. Тому, з точки зору бізнесу і прагматики здорового глузду, жодних проблем цьому немає.

 

Та й інші голови асоціацій, зокрема по цукру, вони підтримували нашу пропозицію, або, принаймні, були готові до конструктивного діалогу, а не до емоцій, агресії та незрозумілої поведінки.

 

– Ваші особисті враження від зустрічі?

 

– Сісти за стіл переговорів – це завжди позитив. А з приводу негативу – це, звичайно, поведінка заступника міністра. Але в цілому очікування і враження від перемовин стримано оптимістичні. В тому плані, що з поляками можна говорити, і вони будуть чути.

 

Думаю, що ми продовжимо це в квітні. Можливо, навіть це все буде вирішено позитивно, принаймні по більшості продуктів.

 

 

 

УПОА