Мінус мільярд доларів - світовий імпорт яблук продовжує стрімко падати! - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Мінус мільярд доларів – світовий імпорт яблук продовжує стрімко падати!

За інформацією аналітиків EastFruit, стагнація світового ринку яблук, про яку в останні роки неодноразово заявляли представники Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО), триває і в сезоні-2018/19. Імпорт яблук в першому кварталі поточного сезону був найменшим за останні три сезони.

 

Якщо проаналізувати дані імпорту яблук по провідним світовим країнам-імпортерам за перший квартал сезону-2018/19, то можна побачити, що продовжується тенденцію зниження обсягів міжнародної торгівлі свіжим яблуком. Зниження обсягу імпорту яблук по десяти найбільшим світовим імпортерам в натуральному вимірі склало 31% в порівнянні з першим кварталом попереднього сезону і на 6% в порівнянні з першим кварталом сезону-2016/17. По ТОП-15 країн-імпортерам падіння було майже настільки ж різким – на 29%, в порівнянні з минулим сезоном, і на 11% в порівнянні з першим кварталом сезону-2016/17.

 

«У поточному сезоні 15 найбільших світових імпортерів десертних яблук ввезуть приблизно на 1 млн тонн менше цих фруктів, ніж роком раніше, а значить виручка експортерів яблука в цих країнах впаде приблизно на $ 1 млрд доларів США», – каже Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту ФАО, – При цьому основне падіння імпорту відбувається в країнах Європи, в той час як поставки в Азію і на Близький Схід стабільні або показують незначне зростання, що ще раз підтверджує правильність обраного нами напряму просування експорту українського яблука».

 

Як приклад, Андрій Ярмак наводить дані з імпорту яблука в Індію за перший квартал поточного сезону. За цей період Індія збільшила ці показники на 75%! Гонконг, який був другий азійською країною в десятці найбільших світових імпортерів яблука, також збільшив імпорт за звітний період на 9%.У той же час Росія знизила імпорт яблука на 9%, Німеччина – на 33%, а Великобританія – взагалі на 67%!

 

Причини падіння імпорту яблук представники ФАО вказували вже неодноразово, проте повторимо їх ще раз:

– Розвиток технологій виробництва і збереження свіжості конкуруючих з яблуком ягід, а також різке зростання їх виробництва і доступність на ринку протягом усього року;

– Розширення асортименту і доступності екзотичних фруктів;

– Зниження темпів глобалізації (торгові війни і військові конфлікти);

– Зниження світових цін на енергоносії, що зменшує попит на яблуко в країнах, що залежать від їх експорту;

– Полегшення доступу до інформації про технології вирощування яблук, що стимулює розвиток виробництва цих фруктів в країнах, що розвиваються, які раніше імпортували значні обсяги яблука. Яскравими прикладами є Грузія, яка почала в цьому році експорт яблук до Росії. Україна також імпортувала яблука в значних обсягах ще 2-3 сезони тому, але експортує їх зараз по всьому світу;

– Неможливість конкурувати за рекламними бюджетами зі снеками та готовими продуктами, і навіть з ягодами, але ж саме реклама є двигуном споживання;

– Споживання яблука в розвинених країнах не росте. Яскравий приклад – зниження імпорту в ЄС. Вони просто виходять з моди;

– Яблука незручні для споживачів, на відміну від снеків та ягід, і навіть у порівнянні з бананами.

 

Звичайно, це не означає, що виробництво яблук не є перспективним бізнесом. Адже, за влучним висловом Андрія Ярмака, «в світі немає надлишку яблука, в світі є надлишок яблука низької якості». Якісне яблуко завжди користується попитом і за нього реально отримати високу ціну. Крім того, в світі не так багато країн, які мають умови для вирощування яблука преміальної якості.

 

Тому в подальшому, на думку експерта ФАО, світовий яблучний бізнесу буде консолідуватися навколо тих виробників і тих країн, які зможуть забезпечувати системні поставки яблука преміальної якості, будуть гнучко і швидко реагувати на зміни уподобань споживачів і стануть активно впроваджувати інновації у виробництво для постійного підвищення ефективності виробництва і якості яблук.

 

Щоб дізнатися, як можна успішно експортувати фрукти, овочі, мед, кондитерські вироби та інші продукти “солодкої групи” в країни Близького Сходу, запрошуємо відвідати тренінг ФАО, ЄБРР і Української плодоовочевої асоціації (УПОА), який пройде в Києві 21-го січня 2019 року. Подробиці тренінгу і форма реєстрації доступні за цим посиланням. Тренінг передує торговому форуму Fruit Trade Ukraine – Middle East, який УПОА, ФАО і ЄБРР проведуть спільно 28го березня в Дубаї, ОАЕ.

 

Fruit-ukraine.org