Експорт свіжої ягоди з України продовжує падати через недостатні маркетингові зусилля — експерти - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Експорт свіжої ягоди з України продовжує падати через недостатні маркетингові зусилля — експерти

Не дивлячись на те, що площа під лохиною, малиною та суницею садовою в Україні активно розширюється, експорт свіжих ягід з країни падає вже другий рік поспіль. На думку експертів EastFruit головною причиною такої ситуації є недостатні маркетингові зусилля учасників плодоовочевого бізнесу України щодо розширення ринків збуту продукції з високою доданою вартістю.

 

Про це свідчить і статистика зовнішньої торгівлі: в Україні в 2018 році, загальний експорт свіжих ягід знизився відразу на 17% і склав 4,8 тис. тонн.

 

Аналітики відзначають, що експорт свіжих ягід з України знижується вже другий рік поспіль, що є неприємною тенденцією з точки зору прибутковості виробництва. За вказаний період обсяг експорту свіжих ягід з України знизився на 24%.

 

«В ягідному бізнесі переробка не є додаванням вартості, а скоріше навпаки, оскільки свіжа ягода коштує в кілька разів дорожче, ніж заморожена. А на переробку в джеми, пюре, концентрати, соки і інше йде взагалі тільки нетоварна продукція », – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО), – Підвищення доданої вартості можливо лише в тому випадку, якщо ми навчимося вирощувати, допрацьовувати, прибирати, упаковувати, охолоджувати і транспортувати ягоду до кінцевого споживача таким чином, щоб вона зберігала товарний вигляд. В цьому випадку, наприклад, на малині, можна отримати навіть в 10 разів вищу ціну, якщо продавати її на експорт ».

 

При цьому EastFruit зазначає, що зниження експорту свіжих ягід було в повній мірі компенсовано зростанням обсягів експорту ягід заморожених, де постійно зростала частка культурної ягоди. У 2018 році експорт заморожених ягід зріс до 47,6 тис. тонн, тобто на 14% або на 6,1 тис. тонн, в ой час як експорт свіжих ягід знизився на 1 тис. тонн. Слід також сказати, що значна частина свіжих ягід, яка експортувалася з України, не призначався для споживання в свіжому вигляді. Частина цієї продукції йшла на соки та джеми, а частина продавалася на підприємства по заморожуванню ягоди в Польщі. Тому обсяг експорту ягід з високою доданою вартістю для свіжого споживання був ще нижче, і був представлений, перш за все, лохиною.

 

Україна вже давно є одним з найбільших експортерів дикорослих ягід в замороженому вигляді, а значна частина цієї продукції сертифікована як органічна відповідно до стандартів ЄС. Однак з 2014 року ми спостерігаємо стійку динаміку зростання обсягів виробництва і експорту замороженої малини, ожини, суниці садової та лохини, що надходять з фермерських господарств. У деяких випадках великі фермери самі ж і переробляють, заморожують, сушать і експортують ягоду. Частина культурної ягоди також сертифікована як органік.

 

Fruit-ukraine.org

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *