Потенціал зростання ринку лохини в Європі величезний, незважаючи на високі темпи збільшення продажів - Рабобанк - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Потенціал зростання ринку лохини в Європі величезний, незважаючи на високі темпи збільшення продажів – Рабобанк

Незважаючи на те, що лохина залишається лідером за темпами зростання продажів в Європі серед ягід, потенціал її ще далеко не вичерпаний. Про це заявила представник голландського Рабобанка Сінді Ван Рійсвік (Cindy van Rijswick) під час виступу на Всесвітньому ягідному конгресі в Роттердамі, Нідерланди. Конгрес організований компанією Fruitnet, яка виступає також партнером найбільшої ягідної конференції в Україні «Ягоди України-2019: заморозка і свіжий ринок».

 

На користь своїх аргументів Сінді навела статистику відсотка домогосподарств Німеччини, які вже споживають лохину регулярно. В даний момент таких всього лише 40%, в той час як відсоток домогосподарств, які купують яблука, досягає 90%, суницю садову (полуницю) – 70%, столовий виноград – майже 80% і навіть ківі купують регулярно більш 70% німецьких домогосподарств.

 

Експерт Рабобанка також привела цікаву статистику по темпах зростання ринку фруктів в порівнянні з темпами зростання ринку лохини і суниці садової в різних частинах світу. Найвищі темпи зростання споживання лохини спостерігаються в Західній Європі – тут вони перевищують 7% на рік. При цьому зростання споживання суниці садової становить менше 2% на рік, а фруктів – лише близько 1%.

 

Найбільші темпи зростання споживання фруктів і ягід состерігаються в Азії. Тут споживання лохини росте майже так само швидко, як і в Європі, однак темпи збільшення споживання фруктів і суниці садової також високі – 6% на 5% щороку відповідно. Східна Європа дещо відстає за темпами зростання ринку лохини, що обумовлено порівняно високою ціною при відносно невисоких доходах населення. Тут споживання лохини росте трохи швидше 6%а н рік, а темпи споживання суниці садової в Східній Європі найнижчі – близько 1% щороку. А ось за темпами зростання споживання інших фруктів Східна Європа випереджає Західну – тут воно росте в середньому на 3% в річному вимірі.

 

Сінді також зазначила, що Україна за темпами зростання експорту лохини на даний момент вийшла на третє місце в світі, поступаючись лише Перу і Португалії. Темпи приросту експорту лохини з України Рабобанк оцінює на 60% на рік, проте відзначає, що загальні обсяги залишаються дуже невеликими, поступаючись лідерам.

 

За прогнозами Андрія Ярмака, економіста інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО), темпи приросту експорту лохини з України в найближчі роки будуть перевищувати оцінки Рабобанка. «Ми прогнозуємо, що експорт лохини з України в 2019 році може подвоїтися і вперше досягти 5 тис. тонн. Однак цей різкий ріст не буде безхмарним – ми бачимо, що багато українських виробників лохини, на жаль, не готові до реалій високих вимог до якості лохини на ринку ЄС, а доступ до ринку Білорусі (читай Росії) з високою ймовірністю дуже сильно ускладниться, –  каже експерт, – Тому ми активно показує нашим експортерам альтернативні можливості з експорту ягід, наприклад у вигляді ринку Близького Сходу, а також робимо все можливе, щоб вони адаптувалися до європейських вимог. Ми організували участь наших виробників в Глобальному ягідному конгресі і ми привеземо в Україні європейських покупців лохини та інших ягід 20-25 травня 2019 року».

 

EastFruit оцінює експорт лохини з України в 2018 році на рівні 2,5 тис. тонн, що трохи поступається офіційними оцінками експорту цих ягід з країни.

 

Fruit-ukraine.org