Україна стрімко нарощує обсяги експорту концентрату, але в грошовому еквіваленті показники майже на рівні минулорічних - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Україна стрімко нарощує обсяги експорту концентрату, але в грошовому еквіваленті показники майже на рівні минулорічних

З початку сезону Україна досить активно збільшує обсяги експорту яблучного концентрату навіть попри те, що на глобальному ринку панує тенденція до зниження споживання цієї продукції. Про це повідомляють аналітики Української плодоовочевої асоціації (УПОА). Але при цьому вони підкреслюють, що заробити більше, ніж торік, українським експортерам яблучного концентрату поки не вдається.

 

Зокрема, згідно з офіційними даними, з липня по січень сезону—2018/19 Україна експортувала 60,5 тис. тонн яблучного концентрату, а це в 1,6 разів більше, ніж в аналогічний період попереднього сезону. В той же час, в грошовому еквіваленті експорт вказаної продукції склав $49,2 млн, що практично дорівнює показникам за липень-січень сезону-2017/18.

 

«Така ситуація пояснюється колосальною різницею в цінах на промислове яблуко в Україні в поточному сезоні та в минулому, що безпосередньо впливає на ціну концентрату, – коментує ситуацію Тетяна Смірнова, головний аналітик Української плодоовочевої асоціації (УПОА), – Зокрема, якщо в сезоні-2018/19 фермери нерідко взагалі відмовлялися від збору яблука, яке б можна було реалізувати на переробку, через вкрай низькі закупівельні ціни, запропоновані переробниками. В попередньому ж сезоні картина виглядала кардинально протилежним чином і ціни на промислове яблуко навіть дорівнювались мінімальним цінам на свіжому ринку».

 

За даними УПОА, в поточному сезоні середня ціна на яблуко для переробки не перевищувала 1 грн/кг. За таких умов фермери залишали частину промислового яблука в садах, адже, за їх словами, такі ціни не давали можливості навіть покрити витрати на збирання. Для порівняння, в 2017 році через суттєве зниження врожаю яблука в Україні, сезон закупівлі промислового яблука в першій половині серпня стартував з цін 3-3,8 грн/кг. А вже в першій половині жовтня переробники заявили про дефіцит сировини на ринку і навіть пропонували за промислове яблуко в деяких випадках 5-6 грн/кг. В той же час у сусідній Польщі ціни на промислове яблуко взагалі були на 40% вищими. При цьому слід зазначити, що саме ціна на концентрат в європейських країнах також є одним з чинних факторів ціноутворення на українському ринку.

 

Таким чином аналітики УПОА не виключають, що експорт яблучного концентрату до кінця сезону має всі шанси поновити історичний рекорд в натуральному значенні. Але виручка від цих поставок навряд чи суттєво перевищуватиме результати сезону—2017/18.

 

Fruit-ukraine.org