Чи довго польський огірок залишатиметься конкурентним на ринку України? - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Чи довго польський огірок залишатиметься конкурентним на ринку України?

На поточному тижні тепличним комбінатам Польщі вдається не тільки майже повністю витіснити з внутрішнього ринку огірка імпортну продукцію, але й активно нарощувати експорт, в першу чергу, за рахунок активного попиту з боку України. Про це, зокрема, йдеться в матеріалі проекту EastFruit. Більше того, за даними проекту, виробникам Польщі навіть вдається підвищувати ціни на огірок в умовах сезонного зростання пропозиції.  Проте, чи довго пануватимуть такі тенденції і наскільки польський огірок наразі конкурентний на українському ринку?

 

За даними EastFruit, на даний момент польські виробники пропонують огірок по $0,89-1,05/кг. При чому, за їх словами, саме активний експорт в Україну дає їм змогу не тільки утримувати ціни, а й навіть підвищувати їх. Зокрема, з початку поточного тижня огірок в Польщі подорожчав в середньому на 7%.

 

Але в той же час аналітики УПОА впевнені, що тішитися позитивному ціновому тренду фермерам з Польщі доведеться недовго і  вже наступного тижня ситуація в цьому сегменті може доволі різко змінитися.

 

«Пропозиція огірка власного виробництва в Україні зростає дуже активно, на ринку навіть з`явилися перші партії продукції з літніх теплиць невеликих господарств із Закарпаття, – коментує ситуацію Тетяна Смірнова, головний аналітик Української плодоовочевої асоціації (УПОА), – Як результат, ціни в цьому сегменті доволі стрімко падають під тиском збільшення пропозиції. Згідно з даними нашого моніторингу, тільки з початку тижня огірок в Україні подешевшав доволі істотно – в середньому на 30%».

 

В результаті, вже сьогодні українські фермери пропонують огірок по 25-30 грн/кг або $0,93-1,12/кг  в залежності від сорту та якості.

 

«Отже, наразі ціни на місцеву продукцію в Україні зовсім несуттєво перевищують рівень цін в польських комбінатах, а, враховуючи стрімке збільшення пропозиції з невеликих господарств, вже за вихідні вони можуть зрівнятися. Таким чином, вже за кілька днів огірку з Польщі стане дуже важко конкурувати на українському ринку з місцевою продукцією в ціні навіть за умови, якщо виробники Польщі почнуть йди на цінові поступки», – констатує експерт.

 

Проте, за словами Тетяни Смірнової, польським фермерам не звикати до такої ситуації. За її словами, Польща зазвичай експортує огірок в України ситуативно, користуючись так званими «вікнами». Як правило вони припадають на першу половину весни, коли поставки з Туреччини скорочуються, а місцеві комбінати ще тільки починають сезон. На користь цієї думки свідчить і статистика. Зокрема, за 2018 рік Україна імпортувала майже 13 тис. тонн огірків, Але з Польщі було завезено лише 48 тонн цієї продукції, тоді як доля Туреччини  склала 93%.

 

Fruit-ukraine.org