Надвисокі ціни на цибулю в Україні обумовлені об'єктивними факторами - експерти - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Надвисокі ціни на цибулю в Україні обумовлені об’єктивними факторами – експерти

У соцмережах України з’явилося безліч обурених публікацій про дорожнечу цибулі та інших традиційних овочів. Споживачі дивуються, що така велика аграрна країна, як Україна, «не може забезпечити себе цибулею за доступною ціною» і змушена закуповувати її за кордоном, і звинувачують у всьому уряд.

Природно, що ці публікації пишуть люди, які ні до сільського господарства, ні до овочівництва ніякого відношення не мають. Експерти проекту EastFruit вирішили пояснити, чому ця ситуація не є сенсаційною, і чому уряд України до цього не має і не повинен мати жодного відношення. Більш того, не буде сенсації і в тому, що через рік, ціни на овочі будуть в 10-15 разів нижче, ніж зараз. Так в овочевому бізнесі буває, причому не тільки в Україні, але і в розвинених країнах світу.

Найдорожчою з овочевих культур в даний момент є цибуля. Таких високих цін на неї і, правда, ще ніколи не було в Україні. Однак потрібно розуміти, що якщо взяти всю Європу, то ціни на цибулю в Україні зараз нижче, ніж в інших країнах. Чому ж в Нідерландах, де цибуля майже в півтора рази дорожче, ніж в Україні, ніхто не звинувачує уряд?

У минулому ціни на цибулю в Україні нерідко бували вище, ніж в Польщі і інших країнах ЄС, однак обурення і здивування у споживачів це не викликало. Що ж змінилося зараз і в чому причини ситуації, що склалася?

«Проблема з високими цінами на цибулю, картоплю, моркву, буряк та інші традиційні овочі викликана зовсім об’єктивним фактором, на який не може вплинути ні уряд України, ні уряд Голландії, і називається цей фактор – погода, – каже керівник Української плодоовочевої асоціації (УПОА ) Федір Рибалко, – В Євросоюзі в минулому році було абсолютно аномальне літо – в тих країнах, де традиційно випадає велика кількість опадів, і де овочі і картоплю, переважно, не зрошують, опадів не було взагалі впродовж майже двох місяців. Більш того, зазвичай досить комфортні літні температури були аномально високими, що призвело до загибелі частини врожаю і зниження середньої врожайності».

«В результаті, при стабільних площах, обсяг виробництва цибулі впав настільки, що великий експортер цибулі, яким зазвичай є Євросоюз, перетворився в нетто-імпортера. Аналогічною була ситуація і по картоплі, моркві та інших овочах. Навіть MacDonald’s був змушений переглянути свої жорсткі вимоги до картоплі фрі в ЄС, так як її було катастрофічно мало, і якість продукції була дуже низькою», – резюмує Федір Рибалко.

Однак цибуля, картопля, морква, буряк і т.п.- це такі товари, які не так вже й просто купити в інших країнах, якщо у тебе раптом виник дефіцит. Адже їх не запасають про запас, як пшеницю, цукор або сіль. Більш того, неможливо взяти і різко, за пару днів або місяців, наростити виробництво, тому що воно має певну сезонність і вимагає дорогої техніки і устаткування. Крім того, транспортування цих овочів найчастіше обходиться дорожче, ніж коштує сам товар, і ми це проілюструємо на прикладах нижче.

Поки ж розберемося з тим, що відбувалося з цибулею й овочами в Україні. А в Україні ситуація була ще гірше, ніж в Євросоюзі. Погодні умови у нас були подібними до тих, що були в ЄС – посуха і аномальна спека влітку привели до зниження врожайності і погіршення якості цибулі в південних регіонах країни, де вирощується левова частка цих овочів.

Ті ж умови в центральних і північних регіонах істотно погіршили ситуацію по коренеплодам чи клубнеплодам, а також по капусті, врожайність яких різко впала. Якість продукції також була низькою, що підвищило втрати при зберіганні овочів і картоплі навіть в сучасних овочесховищах.

Чому ж в Україні ситуація була гіршою, ніж в ЄС?

«А тому, що, на відміну від Євросоюзу, де площі були стабільними, в Україні в 2018 році вони досить різко знизилися. Багато фермерів-овочівників в 2018 році вирішили вийти з цього бізнесу після кількох поспіль років катастрофічно низьких цін на весь асортимент овочів борщового набору», – пояснює Катерина Звєрєва, керівник проекту EastFruit.

Звичайно ж, зараз все помітили, скільки коштує цибуля, бо вона дорога, хоча до цього кілька років поспіль ніхто не звертав на ціни уваги. Якщо оптова ціна на цей товар варіювала щорічно в межах 10-15 центів США за кг, тобто на рівні собівартості виробництва найбільш ефективними виробниками, це, природно, нікого, крім самих городників, не турбувало.

По картоплі ситуація була ще гірша – там оптова ціни довгий час була нижчою за собівартість виробництва. Причина була проста – овочівництво України втратило доступ на два головних і найбільш дефіцитних ринку збуту традиційних овочів: Крим і Донбас. Саме там цих товарів вирощувалося мало, ціни були високими, і споживачів було багато. Тому не дивно, що багато фермерів були змушені вийти з цього сектора через збитки або ж просто розорилися.

Отже, в Україні аномальні погодні умови 2018 року збіглися з різким зниженням посівних площ, що і призвело до одного з найбільш різких знижень виробництва овочів і картоплі в історії. І хоча раніше, в середньому раз в три роки, виробництво овочів в Україні падало нижче рівня споживання, проблему, як правило, вдавалося вирішити за рахунок імпорту їх з Польщі та інших країн ЄС. Однак в цьому році ціни в ЄС і Польщі весь сезон були ще вище, ніж в Україні.

Вперше українські імпортери овочів почали закуповувати продукцію, перш за все цибулю, в країнах Центральної Азії.

Багато в чому цьому сприяв запуск торгової платформи EastFruit Trade Platform на базі Telegram – вона дозволила знайти постачальників цибулі в Узбекистані, Таджикистані та Казахстані. Чому ж тоді ціни на цибулю як і раніше високі?

Доставка цибулі з Центральної Азії в Україну обходиться в середньому від 30 до 40 центів США за кг. Вище ми писали про те, що кілька сезонів поспіль, оптова ціна на цибулю в Україні не перевищувала 10-15 центів за кг. Відповідно тільки доставка цибулі до України обходиться в 3-4 рази дорожче, ніж звичайна ціна на цибулю. Природно, що оптова ціна не могла бути нижчою, ніж вартість доставки з урахуванням вартості закупівлі, ризиків, втрат і маржі трейдера. Купити ж цибулю в Центральній Азії можна було в середньому по 15-20 центів за кг в цьому сезоні, якщо говорити про продукцію експортної якості, здатну перенести тривале транспортування.

У цих умовах, завдяки активності українських імпортерів, вдавалося утримувати ціни на цибулю на невисокому порівняно з Євросоюзом рівні майже весь сезон. Більш того, українські підприємці навіть реекспортували азіатську цибулю в ЄС, заробляючи на цьому додаткові кошти. Проте, цибуля продовжує дорожчати зараз і в Україні в і Євросоюзі.

«ЄС поки не може знайти можливості щодо закупівлі більш дешевої цибулі. Перші партії цибулі нового врожаю прибули в Євросоюз з Нової Зеландії, але там теж немає надлишкових обсягів продукції, тому зростання попиту з боку ЄС накрутило ціни всередині цієї тихоокеанської країни. В результаті, нові поставки стали відразу менш привабливими», – пояснює економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

«Імпортери цибулі з Євросоюзу змушені були навіть закуповувати цибулю в Аргентині, яка цибулю в ЄС зазвичай не експортує, але сплеск попиту на цибулю в Аргентині теж відразу привів до різкого зростання цін всередині країни. Єгипет теж не зміг стати альтернативою – цибуля з цієї країни не завжди проходить за стандартами безпеки для поставок в ЄС. І ось ситуація залишається безвихідною – доводиться чекати надходження нового врожаю з Італії та інших південних країн, щоб хоч якось послабити зростання цін. А поки Євросоюз імпортує цибулю звідусіль, в тому числі і з Центральної Азії», – інформує Андрій Ярмак.

Що ж очікувати в новому сезоні? Вже зараз очевидно, що якщо не буде нових погодних аномалій, то в наступному році цибулю продати буде вкрай складно. Все насіння розкуплено вже давно. У багатьох країнах, які раніше не вирощували цибулю, вкладаються величезні кошти в нові проекти по вирощуванню цибулі. Горе-підприємці вже потирають руки в передчутті прибутку – жарт чи, при собівартості цибулі на рівні 10 центів оптові ціни на неї як в ЄС, так і в країнах СНД, таких як Молдова і Грузія зараз досягають 50-70 центів за кг.

Однак реалії, швидше за все, будуть куди менш райдужними, і Україна вже це проходила багато разів.

«Ціни на цибулю під час збирання, швидше за все, будуть вищими, ніж навесні, після 6-8 місяців зберігання. Вперше це сталося в сезоні 2006/07 років, коли в Україні цибулю зберігали посередники і перепродували навесні. Купили вони її тоді дорожче, а ось продати багато хто взагалі не зміг – ще й витратили гроші за вивезення її на звалище. Цибулі просто було занадто багато», – каже Олександр Хорєв, керівник проекту АПК-Інформ: овочі і фрукти.

«У наступному сезоні вже ніхто не хотів купувати цибулю під час збирання, а фермери намагалися продати побільше, тому ціна трималася на низькому рівні. Коли ж  з’ясувалося, що багато хто скоротив посіви, ціни почали активно рости. І цей цикл з тих пір повторюється з середньою періодичністю раз на три роки», – резюмує експерт.

Аналітики проекту «АПК-Інформ: овочі і фрукти» відзначають, що цикл збився тільки в 2015 році внаслідок різкої зміни ринків по всій Східній Європі. Однак зараз він починає відновлюватися. І роки перевиробництва цибулі знову будуть змінюватися роками його дефіциту, і ціни завжди будуть коливатися.

До речі, значно більше, ніж цибуля, коливаються ціни на білокачанну капусту. Справа в тому, що її споживання дуже обмежене – її споживають тільки в декількох країнах у великих обсягах. Тому будь-який дефіцит призводить до різкого зростання цін, адже купити її більше ніде, а будь-який надлишок призводить до падіння цін майже до нуля.

Однак повернемося до цибулі. Здавалося б, можна подумати про експорт цибулі в ті роки, коли її вирощено в Україні занадто багато, щоб вирівняти ціни і уникнути падіння виробництва на наступний сезон. Але експорт – це системний бізнес. Якщо хочеш займатися експортом, то повинен робити це з року в рік з місяця в місяць. Українська ж цибуля експортується хаотично і ситуативно. Зібрати оптову партію каліброваної і сортованої цибулі в країні не так вже й просто, не кажучи вже про вміння ефективно доставити цю цибулю споживачеві і забезпечити необхідний сервіс.

Тому в роки, коли в Україні цибулі занадто багато, ціни, як правило, обвалюються нижче собівартості виробництва, а в травні-червні цибулю починають вивозити на звалище. Адже споживач не купить більше цибулі, навіть якщо її продаватимуть за 1 копійку – цибуля – це товар з низькою еластичністю попиту.

Точно також, коли цибулі занадто мало, споживач все одно буде її купувати, тому що замінити її просто нічим. Тому зараз ми і бачимо такі неймовірно високі ціни в ЄС і в Україні.

Але в наступному сезоні цінової маятник може качнути в іншу сторону далі, ніж зазвичай. Адже надто великі обсяги виробництва цибулі очікуються не тільки в Україні, але і в Польщі, Нідерландах, Італії, Єгипті, Туреччині, Узбекистані, Казахстані, Росії, Молдові, Грузії та інших країнах. Збільшити споживання цибулі буде практично неможливо з причин, описаних вище, навіть за рахунок низьких цін. Тому експортний попит на цибулю може бути занадто низьким.

До речі, непогано зможуть заробити ті, у кого є заморозка – можна буде закупити цибулю дешево навесні, і продати її через рік значно дорожче.

Звичайно, це все поки що тільки ймовірний сценарій розвитку подій. Можливо, цю статтю прочитають мільйони людей, і поміняють свої плани. Може трапитися чергова погодна аномалія, і цибуля знову буде дорогою – все можливо. Тому важливо пам’ятати, що в овочевому бізнесі заробляють лише ті, хто системно працює з продажами і має контракти на продаж основної частини своєї продукції до того, як він / вона її посіяли або посадили. Решта ж будуть лише грати в казино, і, переважно, програвати.