УПОА: У травні Україною буде експортовано близько 10-12 тис тонн, переважно, десертного яблука - УПОА Українська плодоовочева асоціація

УПОА: У травні Україною буде експортовано близько 10-12 тис тонн, переважно, десертного яблука

Оперативна інформація щодо імпорту за квітень показала збільшення обсягу ввезення яблука в Україну, що було сприйнято багатьма як сенсація на тлі рекордно низьких цін на яблуко всередині країни. Також деякі експерти поспішили заявити, що саме імпорт польського яблука стримує ціни на внутрішньому ринку України.

При цьому українські садівники в травні ніколи ще не продавали своє яблуко настільки дешево. Ціни на яблуко в Україні в даний момент, за їхніми словами, не покривають витрати на вирощування, збирання та зберігання яблук, а надлишок фруктів на ринку продовжує тиснути на ціни. Чому ж імпорт яблука росте і чи росте він насправді?

Експерти проекту EastFruit відзначають, що імпорт яблук, насправді, залишається вкрай низьким, хоч він і правда виріс незначно в квітні 2019 року в порівнянні з квітнем попереднього року. Крім того, якщо оцінити обсяги внутрішніх і зовнішніх продажів яблука за квітень, то питома вага імпорту на ринку не перевищувала 2% і не могла чинити ніякого істотного впливу на ціну яблука.

EastFruit також підкреслює, що імпорт яблука в Україні в цьому сезоні залишається рекордно низьким в історії. За перші дев’ять місяців сезону 2018/19 років Україна ввезла на 28% менше яблука, ніж за той же період минулого сезону і у багато разів менше яблука, ніж за аналогічні періоди попередніх сезонів.

«Інформацію про збільшення імпорту яблук потрібно сприймати в контексті ситуації на європейському ринку цих фруктів не тільки в цьому і минулому сезонах, але і в цілому за останні роки. У сезоні 2017/18 років Європа отримала найнижчий урожай яблука за останнє десятиліття, і Польща понесла найбільші втрати в обсязі потенційного врожаю внаслідок весняних заморозків. Оскільки Польща є фактично єдиним постачальником яблука в Україну, то в минулому році і не було майже ніяких поставок – просто тому, що яблука в Польщі було мало, а ціни на нього були високими», -пояснює Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

«Чомусь ніхто не згадує про те, що імпорт яблука в Україні в квітні 2019 року був аж у вісім разів менше, ніж в квітні 2017 року, коли урожай яблука в Європі і Польщі не постраждав від заморозків, тобто був наближеним до середніх багаторічних показників. Іншими словами, імпорт яблука в Україні в квітні 2019 року впав у вісім разів по відношенню до звичайного рівня, що стало можливим завдяки бурхливому розвитку садівництва в країні в останні роки», – зазначає експерт ФАО. 

Якщо ж повернутися до показників експорту яблука, то за перші три квартали сезону він уже перевищив 55 тис. тонн і був на 61% більше, ніж в попередньому сезоні. Природно, що це був черговий рекорд експорту яблука з України, і він буде знову оновлений в травні 2019 року. Правда в цей обсяг входить промислове яблуко, проте в будь-якому випадку експорт десертного яблука теж вже є рекордно високим. За прогнозами Української плодоовочевої асоціації (УПОА), в останні місяці сезону буде експортовано ще близько 10-12 тис. тонн, переважно, десертного яблука.

«Імпорт яблука в Україну в сезоні 2018/19 років поки що залишається найнижчим в історії, однак за підсумками сезону він цілком може перевищити показники сезону 2017/18 років, тому що в Польщі в даний момент спостерігається рекордний надлишок яблука. Яблука в Польщі так багато, що частину цієї продукції доведеться, швидше за все, просто викинути на смітник або віддати на переробку. Станом на 1 травня 2019 року, за нашими оцінками, в яблучних сховищах Польщі ще залишалося понад півмільйона тонн десертного яблука – це майже стільки ж, скільки в минулому році було зібрано в Україні в цілому», – каже Катерина Звєрєва, директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА).

Катерина також зазначає, що таке яблуко польські фермери вже зараз готові продавати за викидними цінами, розуміючи, що експортувати такий обсяг буде практично неможливо, а внутрішнє споживання до початку збирання нового врожаю у вересні 2019 року не перевищить однієї п’ятої обсягу запасів яблука. Зокрема яблуко сорту Айдаред в Польщі в даний момент як і раніше є самим дешевим яблуком в Європі, і, в разі закупівлі оптових партій, може бути продано за нижчою ціною, ніж український Айдаред, Джонаголд або Ренет Симиренка.

При цьому Італія, що має найбільші запаси яблука в Європі, не поспішає їх розпродавати, тому що італійське яблуко користується відмінним попитом як усередині країни, так і за її межами. Тому в травні-серпні 2019 року саме італійське яблуко буде домінувати на ринках ЄС. Також деякі сорти італійського яблука, такі як Голден Делішез, будуть продаватися на ринку до жовтня включно, паралельно з яблуком ранніх клонів сорту Гала, які починають прибирати в Італії в другій половині серпня.

Fruit-Ukraine.org