Катерина Звєрєва: На початок травня в Україні існує безпрецедентний обсяг запасів яблука для цього періоду сезону - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Катерина Звєрєва: На початок травня в Україні існує безпрецедентний обсяг запасів яблука для цього періоду сезону

Роздрібні ціни на якісне десертне яблуко в Україні в травні почали рости, проте оптові ціни залишалися низькими. Підняти ціни насправді змогла тільки роздрібна та дрібнооптова торгівля і то лише тому, що якість яблука стала різко знижуватися, а значить відсоток відбраковування теж виріс. Фермери ж вважали за краще не піднімати ціни на великі оптові партії яблука, намагаючись скоріше розпродати наявні поки запаси.
За інформацією аналітиків EastFruit, разом з ростом роздрібних цін впали і обсяги споживання яблука, оскільки на ринку вже активно продавалася суниця (полуниця) нового врожаю – і імпортна і з українських тепличних господарств. Та й інші види ягід імпортувалися більш активно, ніж зазвичай. У той же час більш холодна ніж зазвичай погода в травні, а також високі ціни на овочі, надавали підтримку споживання яблука. Проте, середня оптова ціна на яблуко була настільки низькою, що як і раніше не покривала для виробників витрат на їх вирощування, збирання та зберігання.

«Українська плодоовочева асоціація (УПОА) стала першою з організацій, яка почала оцінювати запаси яблук у фруктосховищах України. Ці оцінки показують, що станом на початок травня в холодильниках фермерів і трейдерів як і раніше було не менше 80-85 тис. тонн яблука. Це безпрецедентний обсяг запасів яблука для України в цей період, тому що роком раніше в сховищах на цю дату залишалося не більше 40 тис. тонн яблука, що теж було рекордом», – каже Катерина Звєрєва, директор з розвитку УПОА.

Аналітики EastFruit відзначають, що споживання яблука різко знижується в травні і залишається мінімальним в червні-липні, починаючи знову зростати лише з початком збирання нового врожаю яблука в другій половині серпня. Тому фермери, як правило, намагаються розпродати все яблуко до початку травня, тим більше, що далеко не у всіх є сховища з регульованим газовим середовищем (РГС), не всі обробляють яблуко після збирання інгібіторами етилену на основі 1-MCP, а значить не всі можуть зберігати яблуко так довго.

«З огляду на порівняно невеликі обсяги споживання яблука в Україні  з травня по серпень, продукції, що знаходиться в сховищах цілком могло б вистачити до серпня для повного задоволення попиту, якби якість яблук, якість сховищ і економічна доцільність дозволяли», – зазначає Катерина Звєрєва.

Ще однією причиною для розпродажу яблук до початку травня для українських фермерів є бажання отримати необхідний обсяг оборотних коштів для забезпечення весняних і літніх робіт в саду: захисту саду від шкідників і хвороб, забезпечення зрошення, добрива і, найголовніше, оплати своєчасного та оперативного прибирання яблук .

«В даний час яблуко досить доброї якості не експортних сортів, таких як Айдаред, Ренет Симиренка і Джонаголд, як і раніше можна купити у фермерів по 3-5 грн / кг (11-19 центів США за кг) за умови придбання оптової партії. Роком раніше ціни були в три і більше разів вище», -говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

«У минулому сезоні з травня по липень 2018 року включно Україна експортувала понад 7 тис. тонн яблука, однак в 2019 році зробити це буде складніше, тому що рекордні запаси яблука зараз не тільки в Україні, але і в Польщі, Італії та інших країнах, а твердість українських яблук зараз, в основному, не так висока, щоб відправляти їх в занадто віддалені країни. У минулому ж році запаси яблука були мінімальними практично у всіх країнах Європи, що дозволяло нам нарощувати експорт, навіть якщо якість не була ідеальною. Проте, експорт яблук у весняно-літній сезон в країни Близького Сходу, за умови поліпшення якості зберігання яблук, в принципі може бути цікавим напрямком, тому що в цей період на цих ринках присутнє дороге яблуко з Нової Зеландії, ПАР, Чилі, Бразилії та інших країн Південної Півкулі. Тому ціни залишаються високими, а споживання знижується далеко не так сильно, як в Україні», зазначає Андрій Ярмак.

При цьому аналітики УПОА вважають, що Україна все-таки зможе експортувати більше 10 тис. тонн яблука в місяці, що залишився до кінця сезону, тому що його надлишок і раніше був дуже відчутний, а споживання яблука в Україні в літній період традиційно невисоке.

Говорячи ж про ввезення яблука в Україну, Андрій Ярмак також підкреслює, що зростання імпорту яблук менш ніж на 200 тонн в квітні 2019 року порівняно з тим же місяцем 2018 року марно було сприйняте багатьма як сенсація. Мовляв запаси яблука високі, ціни низькі, а імпорт зростає. Насправді цю інформацію потрібно сприймати в контексті ситуації на європейському ринку яблука. Адже в минулому сезоні Європа отримала найнижчий урожай яблука за останнє десятиліття, і Польща понесла найбільші втрати в обсязі потенційного врожаю внаслідок весняних заморозків. А тому якщо Польща є фактично єдиним постачальником яблука в Україні, то в минулому році і не було майже ніяких поставок – адже в Польщі просто не вистачало яблук.

Fruit-Ukraine.org