Яблука експортної якості цьогоріч в Україні буде зібрано більше - УПОА - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Яблука експортної якості цьогоріч в Україні буде зібрано більше – УПОА

 

В західних регіонах України цієї весни спостерігалися проблеми із запиленням яблуневих садів внаслідок дощової та холодної погоди під час цвітіння, що, безсумнівно, негативно відбилося на врожайності садів. А екстремальні погодні умови минулого року також можуть позначитися і на якості яблука. 

Крім того, як зазначає проект EastFruit, свою роль на розвиток ринку яблука відіграє й той факт, що в Україні занадто багато екстенсивних і напівінтенсивних садів, які в минулому сезоні принесли власникам одні збитки. В результаті, частина садів була розкорчована, хоч і менша, ніж спочатку про це заявляли садівники.

Ті ж, що залишилися, в надії на більш високі ціни, в цьому році не забезпечать торішньої врожайності, так як багато з цих садів страждають періодичністю плодоношення. А навантаження на дерева в минулому році було високим.

При цьому аналітики проекту підкреслюють, що основний обсяг товарного яблука виробляється саме в західних регіонах України, тому, в сукупності всі ці фактори знизять урожай десертного яблука приблизно на 90-110 тис. тонн, що чимало для масштабів України, яка за весь сезон зможе експортувати лише близько 65 тис. тонн яблука, з якого значна частина – це промислове яблуко для переробки на сік і яблучний концентрат.

«Однак є й інший, протилежний фактор – це зростання врожайності в нових інтенсивних садах, які були закладені з 2013-го по 2018-ий роки. Таких садів дуже багато, і вони лише виходять на повне плодоношення. За нашими оцінками, зростання врожайності в таких садах практично повністю компенсує втрати від негативних факторів, наведених вище. А це означає, що, на відміну від Польщі, якісного яблука в Україні в 2019 році буде зібрано більше, а неякісного менше, що є гарною новиною для експортерів», – каже Семен Крамаренко, головний аналітик УПОА.

Слід також сказати, що в останні роки дуже активно розширюються площі яблуневих садів в центральних і східних регіонах України, де умови для отримання яблук преміальної якості навіть кращі, ніж в західних областях. Тут також сконцентровані більші садівничі проекти, в той час як в західних регіонах дуже багато дрібних і середніх виробників. Саме в центральних і східних областях України умови для отримання врожаю яблук у травні цього року були прекрасними.

«Погодні умови в травні 2019 року були просто ідеальними для отримання високого врожаю якісних яблук в цьому році», – лаконічно повідомив генеральний менеджер компанії «Сади Дніпра» і керівник проекту UApple Олександр Пахно, що ще раз підтверджує тезу про перспективу зростання врожаю яблука преміальної якості в 2019 році в Україні.

Традиційно Україна збирає більше половини врожаю яблука в старих садах, уздовж доріг і на присадибних ділянках. Таке яблуко, переважно, йде для переробки на концентрат. За оцінками аналітиків проекту «АПК-Інформ: овочі і фрукти», Україна може збирати щорічно більше 400 тис. тонн такого яблука. Ще не менше половини яблука, непридатного для реалізації в свіжому вигляді внаслідок невідповідності стандартам якості (калібр, пошкодження, колір, форма і т.п.), забезпечують професійні садівники як з комерційних господарств, так і з дрібних сімейних фермерських господарств.

Fruit-Ukraine.org