Ціни на яблуко в сезоні 2019/20 років в Україні і Польщі відновляться до більш нормальних рівнів - думка - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Ціни на яблуко в сезоні 2019/20 років в Україні і Польщі відновляться до більш нормальних рівнів – думка

Офіційна статистика України стверджує, що в 2018 році урожай яблука в Україні досяг майже 1,5 млн. тонн. На думку аналітиків ця цифра дещо завищена, тому що значна частина врожаю все-таки не була прибрана, а частина яблука взагалі використовувалася в якості добрива.

Тому, якщо врахувати всі чинники, можна говорити про реальну перспективу зниження врожаю яблук в Україні в наступному сезоні на 300 тис. тонн. При цьому мова йде, переважно, про зниження в сегменті низької та середньої якості, в той час як яблука експортної якості повинно бути більше.

Виробництво може знизитися і більш істотно, якщо ціни на яблуко для переробки залишаться на низькому рівні і буде невигідно заготовлювати яблуко з присадибних ділянок. У той же час, зазначають аналітики, перспективи для зростання цін на промислове яблуко існують, однак таке зростання навряд чи буде дуже суттєвим, тому що запаси концентрату в Європі після торішніх рекордів виробництва, залишаються досить високими. Крім того, світовий ринок концентрату поступово звужується.

«Ми очікуємо, що ціни на яблуко в сезоні 2019/20 років в Польщі і Україні відновляться до більш нормальних рівнів, звичайно, не настільки високих, як у сезоні 2017/18 років, але вони точно не будуть такими низькими, як у сезоні, що минає», – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО). «Ми особливо оптимістично налаштовані щодо ціноутворення на яблуко преміальної якості, яке можна буде поставляти в ОАЕ, Сінгапур, Малайзію, Саудівську Аравію та інші країни Азії і Близького Сходу. У той же час ціни на яблуко, яке можна експортувати тільки в Білорусь, тобто реекспортувати до Росії, швидше за все залишаться невисокими, так як точно слід очікувати проблем з реекспортом і зростання виробництва яблук в Росії», – пояснює Андрій Ярмак.

Що стосується перспектив врожаю яблук у Молдові, то тут фермери повсюдно заявляють про потенціал зниження врожайності внаслідок періодичності плодоношення. На жаль, в цій країні лише незначну частину садів можна віднести до інтенсивного типу. Погодні ж умови травня були, в цілому, не дуже негативними, і, крім окремих проблем з градобоєм, істотної шкоди не завдали.

Тому Молдова, за оцінками EastFruit, збере в 2019 році приблизно на 80-100 тис. тонн менше яблука, що, перш за все, відіб’ється на обсягах його переробки в концентрат. Також очікується зниження пропозиції якісного яблука і зростання цін в цьому сегменті. Однак Молдова як і раніше має можливість експортувати яблуко в Росію, тому ціни тут будуть дещо вищі, ніж роком раніше.

Головною проблемою Молдови слід вважати зростання врожаю яблук в Росії, який прогнозується в 2019 році. Справа в тому, що Росія в останні роки є лідером за темпами закладки нових яблуневих садів в Європі, якщо не в світі. Тому дуже багато молодих садів вступає в плодоношення. Тому попит на імпортне яблуко в цій країні, швидше за все, істотно знизиться в сезоні 2019/20 років. Це відіб’ється негативно на цінах яблука з Молдови та Сербії, хоча сербські постачальники яблука вже активно шукають альтернативні ринки збуту.

Проте, ціни на якісне яблуко в Росії все-таки можуть вирости, в зв’язку з тим, що основна частина яблука, вирощуваного в цій країні, не відповідає вимогам місцевих споживачів і продається в дуже низькому ціновому сегменті, або ж на концентрат. Тому в Росії, швидше за все, відбудеться подальше збільшення розриву в цінах між якісним яблуком і яблуком для переробки.

Хочемо нагадати, що продати яблуко або купити його оптом можна за допомогою міжнародної платформи EastFruit Trade Platform на базі месенджера Telegram. Окрема платформа створена нами для тих, хто хоче купити або продати саджанці яблуні, а також всі інші елементи технологій вирощування яблук, їх зберігання, доробки, сортування, калібрування, пакування і транспортування. Ця платформа отримала назву EF Fruittechnology. Обидві платформи безкоштовні і відкриті для всіх користувачів, які готові дотримуватися прописаних в них правил. У них беруть участь представники плодоовочевого ринку з Узбекистану, України, Польщі, Грузії, Молдови, Росії, Азербайджану, Таджикистану, Киргизстану, Казахстану, Туреччини, Єгипту та інших країн світу.

Fruit-Ukraine.org