Неврожай в Європі і великі обсяги експорту: в УПОА назвали причини «цибулевої» кризи на українському ринку - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Неврожай в Європі і великі обсяги експорту: в УПОА назвали причини «цибулевої» кризи на українському ринку

Експортний ринок цибулі в Україні є несистемним. Тобто експортні продажі даної культури не здійснюються протягом 6-8 місяців в році після збору нового врожаю, а позначені, так званими, «рваними» періодами: місяць, тиждень, два місяці. Таку думку висловив директор Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Федір Рибалко.
На думку фахівця, це пояснюється тим, що на цільових ринках, куди поставляється дана продукція існує або конкуренція, або відбуваються девальвації або ж з’являється продукція місцевого виробництва.
«Всі ці фактори потрібно враховувати експортеру, а враховує він їх або маючи інформацію з цього цільового ринку або ж досвід в розумінні сезонності продукції в тій країні, куди він розраховує її продати», – пояснив Федір Рибалко.
За словами директора УПОА, великий вплив на європейський ринок цибулі зробила ще в серпні минулого року інформація про неврожай цієї культури в Голландії. Це пояснюється тим, що Голландія є найбільшим світовим експортером цибулі з щорічним обсягом близько 1,3 млн тонн, продаючи свою продукцію в близько 100 держав. При цьому експортна логістика у голландців організована на високому рівні – відстань від місця виробництва до місця навантаження в одному з найбільших портів Європи становить не більше 100 км.
У свою чергу, цибулю не експортної якості голландці вивозять автомобілями в Польщу. Тут місцеві працівники вручну або механізованим способом здійснюють її переробку.

«Втрата голландцями в результаті неврожаю 30-40% від традиційного експортного обсягу в минулому році, а це в кількісному показнику близько півмільйона тонн, призвела до недопостачання цибулі на світовий ринок, які почалися вже з вересня 2018 р.
Крім того, падіння врожайності відбулося в таких європейських країнах як Італія, Німеччина, Польща. Більш менш нормальний урожай вдалося зібрати лише в Іспанії», – пояснив Федір Рибалко.

При цьому, за даними директора УПОА, в Україні врожайність була ще нижчою, ніж в країнах ЄС. «Більш того, в сезон збирання врожаю, експортери почали продавати цибулю в Євросоюз – покупцями, в основному були румунські компанії. Це пояснюється особливостями логістики – з Херсона і Одеси в Румунію досить близький транспортний шлях. З огляду на це, оператори ринку забирали цибулю у виробників прямо в полі. Підвищений попит на продукцію привів до того, що фермери півдня України почали підвищувати ціни на цибулю.
На певному етапі, в зв’язку з підвищенням ціни на півдні України, оператори почали здійснювати закупівлі більш дешевої продукції в Білорусі. Також Федір Рибалко зазначив, що з введенням українського ембарго на російські товари, в перелік яких потрапила і цибуля, на український ринок, відповідно, не потрапив російський продукт.

«Замість цього в Україні почала поставлятися казахська цибуля. Дії нових людей на ринку, що не знали менталітет місцевих виробників, привели до збільшення ціни», – сказав Федір Рибалко.

Катерина Звєрєва, директор з розвитку УПОА зазначає, що також ситуацію на українському ринку цибулі вже в листопаді минулого року посилило те, що Україна експортувала занадто великий обсяг цибулі і згодом змушена була імпортувати його, щоб забезпечити внутрішні потреби.

Fruit-Ukraine.org