Травневі погодні катаклізми врятували від колапсу український та європейський ринки яблука - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Травневі погодні катаклізми врятували від колапсу український та європейський ринки яблука

Обсяг ринку яблука у травні був рекордним за всю історію. Цьому сприяли, як надзвичайно низькі ціни на саме яблуко, так і значний розрив у роздрібних цінах на яблуко і інші види фруктів, що робило цей продукт найдоступнішим. Таку думку висловила директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Катерина Звєрєва.

«Ще одним важливим аргументом на користь яблука стала висока якість продукції, завдяки триваючому розширенню потужностей з його зберігання в Україні. Ну а найголовнішим фактором, звичайно ж, став більш пізній, ніж зазвичай, початок сезону реалізації ягід. Не останню роль зіграли і дорогі традиційні овочі», – зазначає Катерина Звєрєва.

За інформацією проекту EastFruit, у країнах ЄС в роздріб яблука коштували, в багатьох випадках, на третину дешевше, ніж зазвичай і в півтора рази дешевше, ніж в травні 2018 року, коли на ринку відчувався дефіцит продукції. Проте, навіть Польщі, де запаси були катастрофічно високими, вдалося підняти ціни на яблуко. За даними моніторингу оптових цін проекту, ціна на яблуко в Польщі в травні виросла в середньому на 15%, при цьому польські учасники ринку відзначають, що ціни зросли в значній мірі за рахунок небувалого рівня попиту всередині країни. Єдиним сортом яблука, який практично не подорожчав в Польщі, залишалися яблука сорту Айдаред.

В Італії, де весь травень споживачі, як правило, мають величезний вибір місцевої суниці садової та черешні, а також абрикоса і навіть персика та нектарина, навіть в останній тиждень травня практично не було в продажу якісної черешні. Інші види фруктів були присутні в продажу, але їх якість залишала бажати кращого.

«Галузеві фруктові асоціації Італії підраховують збитки. За різними оцінками внаслідок холодної дощової погоди в країні було втрачено до половини врожаю черешні, а також істотно постраждав врожай раннього абрикоса, персика та нектарина», – зазначає Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО). «У той же час італійські виробники яблук дуже задоволені продажами в травні – вони відзначають, що внутрішній ринок, на який вони не сильно сподівалися, став пріоритетним в травні, в той час як зазвичай в цей період основні продажі забезпечує експорт яблука», – зазначає економіст ФАО.

У Молдові оптові ціни на яблуко за травень виросли на 3,8% – досить скромний показник. Однак, з огляду на рекордні запаси продукції спочатку сезону і дуже повільні продажі яблука в вересні – грудні, можна сказати, що зростання ціни на яблуко в травні – це великий успіх для Молдови.

Незвичайна ситуація склалася і в Росії. Тут, вперше в історії, в травні на ринку можна було знайти досить багато яблука місцевого виробництва. Зазвичай російські виробники яблука закінчують сезон ще в березні-квітні, а в травні імпортери ввозять великий обсяг продукції з інших країн. Однак в цьому році в травні розпродаж яблука зі сховищ активно тривав, що, в сукупності з розпродажем запасів яблука з Молдови та Сербії, навіть привело до зниження оптових цін на цей вид фруктів.

В результаті оптові ціни на яблуко в Росії  в травні знизилися на 4% – неймовірний показник для цієї країни. І це теж стимулювало попит – адже російський споживач, на відміну від українського і європейського, не очікує великих обсягів ягоди на ринку в травні. До речі, вплинув на це і Узбекистан, який в цьому році, відвантажив рекордні обсяги черешні та абрикоса в Росію в травні.

Аналітики ринку очікують, що в червні попит на яблуко може істотно знизитися, якщо не буде нових погодних катаклізмів. Однак навіть в цьому випадку можна резюмувати, що погана погода в травні допомогла врятувати ринок яблука Європи і України від колапсу.

Cлідкуйте за нашими новинами у Facebook

Fruit-Ukraine.org