Кооперація у органічному садівництві: європейський досвід та практичні поради для українських виробників - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Кооперація у органічному садівництві: європейський досвід та практичні поради для українських виробників

Європейські садівники все частіше об’єднуються в кооперативи для спільного просування та продажу вирощеної продукції. Такий висновок зробила консультант УПОА, власниця «Розсаднику родини Лановенко» Валентина Лановенко за результатами відвідування цьогорічної виставки BioFach, що відбулася у лютому у німецькому Нюрнберзі. Зазначимо, що захід є найбільшим виставковим майданчиком органічної продукції у світі. Детальніше про враження Валентини – читайте на сайті УПОА.

«Найбільше виробників яблук на виставці BioFach були представлені з Німеччини, Франції, Італії та Австрії. Хорошим прикладом є те, що зазвичай виробники особисто присутні на виставці, спілкуються з покупцями, дають дегустувати плоди та розповідають про тонкощі виробництва. Більшість стендів прикрашають фото фермерів в садах, на полях та фермах. І не дарма, адже емоційна складова та довіра до продукції формуються коли за продуктом стоїть «реальна людина», з якою можна зв’язатися, зустрітися та простежити на упаковці всю необхідну інформацію. Багато європейських підприємств є родинним бізнесом з історією 30-40 років, площа саду іноді не перевищує 3-30 га»,- зазначила Валентина Лановенко.

Фахівець також навела приклад вдалих кейсів з просування плодоовочевої продукції, які мають європейські кооперативи. Зокрема, проект «Біографія» кооперативу «Val BioVenosta» став популярним, тому що дає можливість споживачам по упаковці відстежити який саме фермер виростив дані яблука. «В цілому це дає можливість дізнатися історію їхнього життя, навчання та захоплення; інформацію щодо поточного урожаю; побачити на інтерактивній мапі де саме знаходиться сад. Кооперативи виробників вкладають кошти в маркетинг органічних продуктів, пояснюючи як саме вирощується органічне яблуко та наскільки це корисно. Акцент робиться на родинній праці, простежуваності продукції, екологічності та підтриманні природного біорізноманіття»,- пояснює консультант УПОА.

У свою чергу австрійський кооператив “Von Herzen” створений у 2008 році сьогодні об’єднує фермерів, що володіють в цілому близько 800 га органічних садів, де вирощують яблука, груші та інші культури. Щорічна урожайність близько 13 тис плодів. На думку одного з керівників, конвенційні (неорганічні) яблука австрійцям вигідно вирощувати лише у випадку, якщо це клубні сорти, які коштують дорожче за звичайні (наприклад, це такі сорти як  Голден Делішес та Гала).

При цьому попит на органічні яблука постійно підвищуєтьс при стабільно вищій ціні за таку продукцію на відміну від звичайної (середня вартість органічного яблука у ЄС – 3-4€/кг).

В органік сегменті можуть вирощуватися як імунні, так і неімунні сорти. 75% органічних яблук, які вирощуються в ЄС, є не імунними сортами. Зокрема, в кооперативі “Von Herzen” вирощують такі сорти яблук: Голден Делішес, Джонаголд, Гала, Елстар, Бребурн, Пінова, Арлет, Айдаред, Ред Делішес, Фуджі та Опал. З груш представлені лише 2 сорти: Коференція та Юта. «Наш клімат, землі та наші фермери, які займаються органічним виробництвом, тому що вони вірять в це, гарантують високу якість наших продуктів. Майбутнє – за органічним напрямком», – впевнено зазначив представник кооперативу.    

При цьому повага до навколишнього середовища у європейських садівників є чи однією не з самих важливих складових на кожному кроці вирощування, що є ключовим чинником для споживачів при прийнятті рішень щодо покупки товарів.

В органічних садах використовують багато ентомофагів (природні вороги шкідників), феромонних пасток та дозволені органічні засоби захисту рослин. Варто відмітити, що в Європі дані препарати коштують в 2-3 рази дорожче чим в Україні: як мінімум 2 тис €/га; в Україні – в межах 25-30 тис грн.

Декілька років тому у Франції був відзнятий ролик про принципи вирощування яблук в конвенційних господарствах та органічних. Акцент був також поставлений на самопочуття людей, які живуть біля садів та тих, хто в них працює. Стрічка мала шалений успіх і позитивно вплинула на популяризацію органічних продуктів в цій країні. Кому цікаво, можна подивитись за посиланням: «Peut-on encore manger des pommes».

Фахівці впевнені, що органічний ринок у світі щороку зростає на 3-5%. Наприклад,  тільки за останні 10 років органічний ринок в ЄС зріс більше ніж у 2 рази: з 16 млрд до 35млрд$. Споживання органічних товарних плодів, продуктів переробки, сегмент органічного дитячого харчування матимуть позитивну динаміку росту і в подальшому.

Директор з розвитку УПОА Катерина Звєрєва впевнена, що українські органічні виробники плодоовочевої продукції, які хочуть успішно закріпитися на перспективному ринку ЄС, повинні дбати про якість продукції, дотримання стандартів вирощування та  імідж на міжнародній арені, посилюючи довіру до бренду “made in Ukraine”.

«Це означає послідовність роботи, чесність та виконання своїх зобов’язань перед контрагентами. При закладці органічних садів  потрібно оцінювати потреби ринку та вподобання споживачів і вже потім обирати сорти для вирощування»,- пояснила директор з розвитку УПОА.

Fruit-Ukraine.org