Яблуко стало найбільш доступним продуктом плодоовочевої групи в травні - УПОА - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Яблуко стало найбільш доступним продуктом плодоовочевої групи в травні – УПОА

Україна в травні 2019 року імпортувала понад 7 тис. тонн свіжих яблук – тобто в дев’ять разів більше, ніж у відповідному місяці 2018 року. Більш того, обсяг імпорту яблука за цей місяць перевищив обсяг імпорту за весь сезон в півтора рази.

Травень 2019 року також був першим місяцем в цьому сезоні, коли імпорт яблука перевищував його експорт, тобто в травні 2019 року Україна була нетто-імпортером десертного яблука. В цілому ж, з початку сезону (з серпня 2018 року по травень 2019 року включно), Україна вже імпортувала 10 тис. тонн яблука, тобто в 2,4 рази більше, ніж за аналогічний період попереднього сезону.

Експерти Української плодоовочевої асоціації (УПОА) пояснюють зростання імпорту нетрадиційно рекордним рівнем попиту на яблуко в травні 2019 року в зв’язку з цілою низкою чинників.

«Затримка сезону початку масового збирання суниці садової та черешні на 10-12 днів в цьому році в комбінації з рекордно високими цінами на традиційні овочі (цибулю, капусту та моркву), зробили яблуко найбільш доступним продуктом плодоовочевої групи в травні. Український споживач, який звертає увагу на рівень цін, відреагував на це збільшенням споживання яблука, хоча зазвичай, в травні, ми спостерігаємо зворотну тенденцію – різке зниження споживання цього виду фруктів», – каже Катерина Звєрєва, директор з розвитку УПОА.

Незважаючи на високі запаси яблука в країні, задовольнити попит на якісну продукцію українські постачальники в повній мірі не змогли, що і змусило імпортерів закуповувати яблуко в Польщі, де запаси тільки одного сорту яблука «Айдаред» були вище, ніж всі запаси яблука в Україні.

«Обсяг імпорту яблука в травні 2019 року коректніше порівнювати не з попереднім сезоном, а сезоном 2016/17 років, оскільки в попередньому сезоні на ринку склалася аномальна ситуація, коли від ранніх заморозків сильно знизився урожай в Польщі і багатьох інших країнах ЄС, в той час як ця проблема практично не торкнулася України. В результаті, ціни на яблуко в ЄС були високими, запаси низькими, і купити яблуко в тій же Польщі за прийнятною ціною в травні було складно. Тим більше, що українські фермери, як це нерідко буває, передержали яблуко і в травні запаси були настільки великими, що, з початком масового надходження на ринок недорогих ягід і черешні, садівникам довелося навіть знижувати ціну на яблуко», говорить Федір Рибалко, керівник УПОА .

«В травні 2017 року імпорт яблука досягав 14,8 тис. тонн і був в 2,1 рази вище, ніж в травні 2019 року. Проте, з часом українські садівники повинні будуть навчитися торгувати яблуком не 6-7 місяців в році, а 12 місяців в році, причому не тільки на внутрішньому ринку, але і на експорт», – зазначає Федір Рибалко.

Як зазначає проект EastFruit, експорт яблука в травні 2019 року був на 17% нижче, ніж роком раніше, проте в цілому за сезон він вже досягав 59,1 тис. тонн і був в півтора рази вище, ніж за той же період попереднього сезону. Загальний приріст обсягів експорту яблука за рік склав, станом на кінець травня, 19,7 тис. тонн, що є дуже хорошим показником. Однак найбільш вражаючим показником стало розширення географії експорту яблук з України. Висока якість українських яблук приємно здивувала споживачів на Близькому Сході, в Південно-Східній Азії і в Євросоюзі, хоча раніше українська продукція продавалася практично ексклюзивно на ринок Росії, як безпосередньо, так і через Білорусь.

Чи зможе Україна повторити успіх поточного сезону за обсягом експорту і географії експорту яблука в сезоні 2019/20 років і якими будуть ціни на яблуко в новому сезоні? Це питання, безумовно, цікавить всіх. Вже очевидно, що урожай яблука в Польщі знизиться досить істотно. При цьому оцінки перспектив врожаю яблука в Італії, Франції, Португалії та інших провідних країнах-виробниках яблук в ЄС показують, що існує висока ймовірність зниження виробництва і в цих країнах. Російські садівники стверджують, що після врожайного 2018 року, яблука буде менше, проте в цій країні в 2019 році вступає в плодоношення рекордна площа нових сучасних садів. Також там вводиться в експлуатацію великий обсяг сховищ.

УПОА, спільно з АПК-Інформ: овочі і фрукти, в даний момент працює над оцінкою перспектив виробництва і торгівлі яблуком в різних країнах світу, в т.ч. і в Україні і презентує свій прогноз розвитку подій на ринку яблука під час дев’ятої міжнародної конференції «Яблучний бізнес України 2019», яка відбудеться в місті Дніпро 14-15 серпня 2019 року. Відзначимо, що торішній прогноз розвитку подій на ринку яблук, озвучений на даній конференції, повністю підтвердився.

У другий день роботи конференції учасники заходу матимуть змогу відвідати одне з кращих яблучних господарств України «Сади Дніпра», що експортує свою яблуко в рекордна кількість країн світу під ТМ UApple. 

Підприємство може похвалитися одним з найбільш сучасних сховищ для яблук і ультрасучасною і потужною сортувальною лінією, що дозволяє сортувати яблука згідно найвищим вимогам імпортерів і швидко їх упаковувати, для максимального збереження якості продукції. Також недавно компанія оголосила про відкриття голландського розплідника елітних саджанців кращих сортів на території підприємства.

Ще однією важливою особливістю події стане приїзд великої кількості імпортерів яблука, які планують розширити базу постачальників фруктів з України, з огляду на успіхи цієї країни в експорті яблука в сезоні 2018/19 років.

«На сьогоднішній день інтерес до приїзду в Україну проявило вже більше 20 імпортерів яблук з декількох регіонів світу. УПОА вже накопичило саму об’ємну в Україні базу імпортерів фруктів, ягід, горіхів і овочів з різних регіонів, і планує до початку конференції запустити систему автоматичної нотифікації покупців про продукцію членів асоціації, яка відповідає міжнародним стандартам і може бути експортована. Система буде презентована в рамках конференції «Яблучний бізнес України 2019», – повідомив Федір Рибалко.

Fruit-Ukraine.org