Андрій Ярмак: Якість жимолості на українському ринку в поточному сезоні є відмінною - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Андрій Ярмак: Якість жимолості на українському ринку в поточному сезоні є відмінною

Завдяки більш спекотній погоді в другій половині травня і на початку червня, якість жимолості, що наразі запропонована на українському ринку, вийшла відмінною, якщо, звичайно ж, виробник вирощував «правильний» сорт ягоди. Про це зазначив економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

За його інформацією, особливістю цього ягідного сезону в Україні є погодний фактор – через рясні дощі і прохолодну температуру повітря, що склалися в кінці квітня і на початку травня на більшій частині країни, сезон жимолості почався в Україні з невеликим запізненням. 

«Успіх ягоди на ринку залежить від її якості. Гірка або кисла і млява жимолость, зрозуміло, не буде мати успіх у споживачів. А ось соковита і стигла жимолость десертних сортів вже сьогодні набирає популярність в Україні. Побувавши на демонстраційній ділянці Інституту садівництва НААН України в Києві, де представлено безліч сортів жимолості, ми особисто переконалися в тому, що смакові якості різних сортів, як і зовнішній вигляд плодів жимолості, можуть дуже сильно відрізнятися», – цитує Андрія Ярмака проект EastFruit.

Фахівець також повідомив про опитування, яке він провів на своїй сторінці в Facebook. На думку Андрія Ярмака,  воно, звичайно ж, не є репрезентативним з точки зору класики ринкових опитувань, але все-таки підтвердило, що покупка «не того» сорту може назавжди відбити бажання у споживача пробувати жимолость знову. “Зокрема з відповівших на питання про те, чи пробували вони жимолость в цьому році і чи сподобалася вона, 6% сказали, що пробували і що жимолость їм не сподобалася, тому що була або гіркою, або кислою. Близько 4% опитаних сказали, що жимолость не пробували, а деякі про неї навіть не та чули. Ну і 82% відповівших і спробувавших жимолость в 2019 році визнали, що їм дуже сподобалася ягода, але деякі з них також поскаржилися, що ціна на жимолость все-таки вкрай висока для українського споживача», говорить Андрій Ярмак.

Економіст ФАО також зазначив про те, що якщо провести репрезентативне опитування всього населення України, то, мабуть, відсотків 80 або 90 скаже, що ніколи не чули про таку ягоду, “а значить виробникам жимолості потрібно докладати більше зусиль для її просування, якщо вони не хочуть мати справу з кризою перевиробництва цих ягід уже в наступному сезоні».

У свою чергу директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Катерина Звєрєва зазначає, що виробникам варто розуміти, що окрім можливих труднощів з реалізацією великих партій на внутрішньому ринку, можна відзначити також туманні перспективи експорту ягоди.

“З огляду на тисячі гектарів, відведених під жимолость в сусідній Польщі і майже повне незнання такої ягоди серед споживачів в ЄС, оцінити можливості експорту жимолості вкрай складно. Можна сказати, що особливих перспектив для масштабного експорту жимолості поки що немає.

Також основна частина сортів жимолості не відрізняється лежкості і транспортабельністю, тому що плоди виходять занадто м’якими. І це, як правило, недолік дуже смачних сортів. Тому невідомо як вони перенесуть транспортування на велику відстань в свіжому вигляді”,- зазначає Катерина Звєрєва. 

Fruit-Ukraine.org