Чи є місце на ринку «Органік» для нових гравців в Україні? - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Чи є місце на ринку «Органік» для нових гравців в Україні?

Чи варто зараз починати органічний бізнес? Які сорти органічних яблук вирощують в ЄС? На які аспекти звертають увагу споживачі? На ці та багато інших питань дала відповідь консультант з експорту плодово-ягідної продукції Української плодоовочевої асоціації Валентина Лановенко в ході свого виступу на міжнародній конференції «Яблучний бізнес України – 2019».

 

На сьогоднішній день площа органічних садів в Україні складає близько 2500 га, що становить 7% від загальних площ насаджень. За даними «Organic Standard», в Україні сертифіковані лише 154 виробників органічних ягід, 39 виробників овочів та 31 виробник фруктів.

 

Органічне садівництво в Україні розвивається останні 10 років, в той час як в ЄС – 30-40 років. Частка органічних яблук по відношенню до всього обсягу, що реалізується в країнах ЄС, становить близько 5% і має позитивну динаміку зростання. Керівник австрійського кооперативу Von Herzen стверджує що конвенційні (неорганічні) яблука їм вигідно вирощувати лише у випадку, якщо це клубні сорти, які в рітейлі коштують дорожче (наприклад Pink Lady). Що стосується всіх інших сортів, більша прибутковість буде саме при вирощуванні в органічному сегменті, оскільки попит є стабільним, та закупівельні ціни вищими.

З нових інтенсивних насаджень яблуні (напр. на підщепі М-9), можна отримати як мінімум 45 тонн  якісних товарних плодів. Такі насадження в Україні органічного напрямку на експорт лише починають закладати. При цьому варто відзначити, що рухатися потрібно від потреб ринку та покупців і на основі цього обирати правильні сорти. Споживачі в ЄС найбільше віддають перевагу таким сортам в органік сегменті як «Голден Делішес», клони «Гала» та «Джонаголд». Частка імунних сортів в загальному обсязі вирощених органічних яблук в ЄС не перевищує 25% і в основному використовується для переробки. Товарні яблука у свіжому вигляді можуть експортуватися за ціною від 0,6-1 євро за кг. «Європейські садівники також отримують за товарне яблуко не більше 30% від роздрібної ціни» – додає експерт.

 

2 серпня поточного року в Україні вступив у дію закон «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції». Вся продукція в рітейлі з маркуванням «біо», «органік», «еко», але без дійсного органічного сертифікату, буде вилучатися з обігу, а такий постачальник отримуватиме штрафи. Також планується створення єдиного Реєстру органічних операторів в Україні, для споживачів це спростить доступ до інформації щодо будь-якого  виробника. В цілому Закон покликаний зробити органік ринок в Україні більш прозорішим, збільшити довіру до такої продукції як з боку українських споживачів, так і іноземних імпортерів. Нагадаємо також, що Україна експортувала органічної продукції в минулому році на суму близько 100 млн €, а органік ринок Німеччини становить більше 9,4 млрд €. В Україні є великий потенціал для розвитку цього напрямку, а географія експорту не обмежується лише ринком ЄС, цікавими для виробників також можуть бути ринки Канади та Китаю.

 

Також Валентина зазначила, що ринок конвенційного яблучного концентрату не показує приріст останні 5 років, в той час, як ринок органічного концентрату зростає щороку на 1,5%. «Наразі компанії-переробники, такі як TB-Fruit, повідомляють про розширення площ для вирощування органічної сировини», – повідомляє експерт. За аналітичними оцінками в ЄС, окрім концентрату в «органік» сегменті найбільшу динаміку зростання демонструють такі напрямки як пюре, соки NFС (соки прямого віджиму), сушені та заморожені яблука.

 

Fruit-Ukraine.org