Завдяки просуванню УПОА українське яблуко дорожчає на зовнішніх ринках - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Завдяки просуванню УПОА українське яблуко дорожчає на зовнішніх ринках

Практично у всіх регіонах України аграрії приступили до збирання першого і найбільш популярного осіннього сорту яблук, який може експортуватися на далекі відстані і закладатися на тривале зберігання. Мова йде про яблуко сорту «Гала», який вже близько тижня пропонують садівники Закарпаття та півдня Одеської області. В кінці минулого тижня перші партії яблук сорту «Гала» надійшли в продаж у Вінницькій та Чернівецькій областях, а на цьому тижні прибирання «Гали» почали і садівники в Дніпропетровській і Черкаській областях.

Перші оптові партії яблука сорту «Гала» надходять у продаж за середньою ціною в 10 грн / кг, що приблизно відповідає $ 0,40 за кг. Правда, за умови закупівлі великих партій, від 20 тонн, садівники готові поступатися в ціні від 50 копійок до 1 грн / кг, повідомляє проект EastFruit.

Для порівняння, в цей же час в 2018 році купити «Галу» можна було навіть по 3,5-4,0 грн / кг, хоча сезон збирання почався на кілька днів раніше, ніж в 2019 році. Таким чином в даний час середня ціна на яблуко сорту «Гала» в 2-3 рази вище, ніж в минулому сезоні, що говорить про очікування більш високих цін практично всіма учасниками ринку на тлі різкого зниження очікуваного врожаю яблука в Польщі і деяких інших країнах Євросоюзу .

Не останню роль у зростанні цін на яблуко грає і активне просування України на експортних ринках фруктів як експортера яблука преміальної якості. Тиждень тому Українська плодоовочева асоціація (УПОА) спільно з проектом «АПК-Інформ: овочі і фрукти», а також ФАО і ЄБРР зібрали в Дніпрі 15 великих компаній-імпортерів з Азії, Євросоюзу та Близького Сходу. Кожна з цих компаній провела успішні переговори з декількома десятками найбільших українських садівників, які вирощують яблука, і мають все необхідне для зберігання, сортування і пакування яблука.

Більшість імпортерів під час спілкування відзначали, що вони готові імпортувати значно більші обсяги українського яблука, ніж на даний момент може запропонувати садівнича галузь України. Вони також підтверджували, що українське яблуко добре продається завдяки своїм смаковим якостям і добрій забарвленості, і що імпортери вважають за краще українське яблуко польському з цієї точки зору – адже його можна швидше і дорожче продати, а значить на ньому можна непогано заробити.

У зв’язку з цим економіст інвестиційного департаменту ФАО Андрій Ярмак закликав інвесторів звернути увагу на цей сегмент, який є одним з найбільш прибуткових в АПК України. При цьому інвестору навіть бажано не мати досвіду в яблучному бізнесі, тому що ті підходи, які працювали 10-15 років тому, вже зараз повинні бути зовсім забуті. В даний момент успішний експортний бізнес, за словами експерта, може бути значно більш прибутковим, завдяки відсутності доступу на ринок Росії, якщо орієнтувати виробництво для поставок на преміальні ринки Азії, Близького Сходу і Євросоюзу, де споживачі готові належним чином оцінити якість українського яблука і заплатити за нього високу ціну.

До речі, за словами українських та іноземних розплідників і постачальників посадкового матеріалу, саме сорт «Гала» користувався найбільшим попитом серед садівників в 2018-19 роках. За їхньою інформацією, багато виробників яблук позбувалися старих сортів, які не користуються попитом на зовнішніх ринках, таких як «Айдаред», «Лігольд», «Чемпіон» і т.п., а замість їх садили яблуні сортів «Гала», «Гренні Сміт»,”Голден”, «Ред Делішез», «Фуджі» і т.п.

Fruit-Ukraine.org