Розрахунки УПОА щодо експорту томатів преміум-якості до Дубаї довели, що це можливо - Андрій Ярмак - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Розрахунки УПОА щодо експорту томатів преміум-якості до Дубаї довели, що це можливо – Андрій Ярмак

В українському тепличному бізнесі на сьогоднішній день спостерігається дуже повільний пошук ніш і зниження експорту продукції закритого ґрунту. Виходячи з цих негативних тенденцій, для поліпшення стану ринку, необхідні свіжі рішення від його учасників.

Про це заявив економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак в ході виступу на першій міжнародній конференції «Тепличний бізнес України-2019», що відбулася вчора в місті Дніпро за підтримки Української плодоовочевої асоціації (УПОА).

За словами Андрія Ярмака, Україна першою серед інших країн регіону початку реконструювати тепличні комбінати і впроваджувати нові технології. У певний момент все це дуже добре спрацювало, так як був доступ до російського ринку і, трохи підвищивши ефективність виробництва, фермер отримував конкурентну перевагу. Але, коли була можливість поглибити реконструкцію виробництва, зокрема, підвищивши його енергоефективність, цим мало хто скористався, пише EastFruit.

«Втрата ринку Росії призвела до закриття неенергоеффектівних тепличних комбінатів. Ті ж, хто дбав про енергоефективність за часів відносно дешевих цін на природний газ для України, до сих пір успішно розвивають свій бізнес. Однак таких тепличників, на жаль, дуже мало на сьогоднішній день», – сказав Андрій Ярмак, звертаючись до учасників конференції.

При цьому дуже важливим показником, за словами Андрія Ярмака, є те, що саме вирощують виробники культур закритого ґрунту. Якщо вони раніше вирощували продукцію, яку можна не тільки експортувати в Росію, але і вона також користувалася попитом в ЄС, то на сьогодні це дозволило даним виробникам залишитися в бізнесі.

«Тому дуже важливо придивлятися до нових ринків збуту і цікавитися ними», – сказав Андрій Ярмак.

Він також навів приклад Уманського тепличного комбінату (Черкаська обл.), Представники якого брали участь в торгових місіях, організованих ФАО і ЄБРР з просування української плодоовочевої продукції на зовнішні ринки. «У них прораховується експорт топових позицій їх томатів в будь-яку точку земної кулі, включаючи доставку авіатранспортом. Таким чином, можна говорити про те, що на дану продукцію всюди існує попит. Тобто якщо ви забезпечуєте преміум-якість своєї продукції, роздрібна ціна якої буде складати, наприклад, $ 10 / кг, то ви можете її поставляти по всьому світу. І навпаки: орієнтуючись на ціну $ 0,3-0,5 / кг продукції, ви будете мати обмежені можливості експорту», – зазначив Андрій Ярмак.

Він також зазначив, що перспективним експортним ринком для українських тепличників могли б стати постачання овочів в літній період в країни Близького Сходу, коли там занадто жарко. Так, ОАЕ і Саудівська Аравія входять до числа найбільших світових імпортерів продукції закритого ґрунту, щорічно купуючи на світових ринках тепличних овочів і фруктів на $ 280 і $ 130 млн відповідно.

За словами Андрія Ярмака, фахівці Української плодоовочевої асоціації (УПОА) зробили необхідні розрахунки щодо поставок томатів в Дубаї. «При цьому ми розробляли два варіанти: найдешевший – великими контейнерними партіями і найдорожчий – він полягає в постачанні томатів преміум-якості авіатранспортом. Всі наші розрахунки показали, що це цілком можливо», – сказав економіст ФАО.

«Однак, потенційним експортерам слід враховувати, що вимоги до якості продукції, що імпортується в цих країнах – одні з найвищих в світі. Виходячи з цього, виробникам овочів і фруктів закритого ґрунту слід не тільки провести глибокий аналіз внутрішніх ринків цих країн, а й залучити певні інвестиції в технологію виробництва і якість продукції», – зазначив, звертаючись до учасників конференції Андрій Ярмак.

Fruit-Ukraine.org