Імпорт українських яблук, груш і тепличних овочів в ЄС розблоковано з 5 вересня - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Імпорт українських яблук, груш і тепличних овочів в ЄС розблоковано з 5 вересня

Сьогодні на сайті Європейської Комісії з’явився оновлений список країн, декларації яких щодо відсутності випадків виявлення таких карантинних організмів, як Enarmonia prunivora Walsh, Grapholita inopinata Heinrich, Rhagoletis pomonella (Walsch), Guignardia piricola (Nosa) Yamamoto, Tachypterellus quadrigibbus Say, Neoleucinodes elegantalis (Guenée) та Tephritidae (non-European), були прийнятий Єврокомісією.

 

У цьому списку тепер є і Україна, а це значить, що з сьогоднішнього дня українські експортери яблук і тепличних овочів можуть безперешкодно експортувати продукцію в країни ЄС. Правда, чомусь, українська декларація не завантажується, в той час як декларації інших країн доступні, але, це, мабуть, технічна похибка.

 

Таким чином, завдяки активній роботі галузевих асоціацій, збитки від тимчасової неможливості постачати продукцію в країни ЄС був зведений до мінімуму – українські постачальники яблука практично не постраждали, а експортери тепличних овочів втратили всього близько одного тижня продажів. Українські чиновники спрацювали швидко, прискоривши процес прийняття декларації Єврокомісією та розблокувавши торгівлю.

 

«Українські чиновники продовжують стверджувати, що ніякої заборони поставок не було, і що все добре, і вони «неодноразово інформували виробників про зміну умов поставок». Однак такі твердження абсолютно не відповідають дійсності – і це можуть підтвердити всі експортери, які не могли постачати до сьогоднішнього дня в ЄС зазначені продукти, починаючи з першого вересня», – говорить Федір Рибалко, керівник Української плодоовочевої асоціації (УПОА).

 

«Крім того, керівництво МінАП відверто лукавить, кажучи про те, що бізнес повинен був звертатися в Дежпродспожівслужбу за отриманням підтвердження поставок з місць, вільних від шкідливих організмів, тому що питання вирішувалося звичайним поданням декларації, що міг зробити виключно компетентний орган держави, і жодним чином не бізнес. Як бачимо – вони це зробили вже після введення заборони, коли ми стали звертатися і скаржитися на зупинку експорту. Питання дуже швидко вирішилося. На відміну від чиновників Суринаму, Сербії, Уганди і багатьох інших країн, наші чиновники просто забули це зробити, тобто проявили звичайну недбалість, яка, на щастя, привела до втрати всього одного тижня торгових можливостей, але в масштабах країни – це реальні недоотримані кошти. Це і втрата валютних надходжень, і втрата доходів виробників. Адже цю декларацію можна було подати ще в березні або квітні і продовжувати спокійно і безперебійно працювати», – зазначає керівник УПОА.

 

У зв’язку з ліквідацією Міністерства аграрної політики та продовольства України (МАПП) і приєднання його до Мінекономіки і торгівлі, в учасників ринку виникають серйозні побоювання щодо функціональності системи безпеки продуктів харчування і можливостей забезпечення доступу до ринків інших країн.

 

Безсумнівно, не дивлячись на такі ось прикрі випадки, попереднє керівництво відомства, за допомогою донорів, робило все можливе, щоб українські овочі і фрукти потрапляли на ринки все більшого числа країн. Зараз же бізнес побоююється, що навіть ці зусилля будуть зведені нанівець. А це може означати крах для галузі, яка створює найбільшу кількість робочих місць в сільській місцевості та забезпечує найвищий дохід з кожного гектара оброблюваної площі.

 

Fruit-Ukraine.org