Через зміцнення гривні українські садівники втрачають бажання експортувати яблуко - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Через зміцнення гривні українські садівники втрачають бажання експортувати яблуко

Зміцнення української валюти робить негативний вплив на експорт яблука з України. Фактично за рік українська валюта зміцнилася на 15%, а це значить, що ціна в гривні для постачальника яблука в Україні знизилася на 15% при порівнянній ціні імпортера.

Є й інший фактор, який істотно впливає на мотивацію до експорту – це ціна, яку за яблуко готові платити покупці на внутрішньому ринку. «Рік тому, за якісне яблуко сорту «Гала», покупці в Україні платили не більше 5 грн/кг, а, найчастіше, навіть менше 4 грн/кг. Сьогодні за «Галу» готові платити до 12 грн/кг в опті. Природно, що світові ціни на яблуко не виросли в два-три рази, як внутрішні ціни в Україні, тому і бажання продавати яблуко експортерам у садівників не таке сильне, як рік тому», – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

«Не можна не відзначити, що конкуренція за яблуко серед експортерів в новому сезоні значно збільшилася, в тому числі і тому, що багато виробників і самі навчилися експортувати свіже яблуко, а ми, завдяки проектам ФАО і ЄБРР, допомогли їм напрацювати велику базу контактів з реальними покупцями. Це, в свою чергу, знизило маржинальність експорту, якщо у тебе немає власного виробництва яблука, тому чимало посередників змушені були піти з цього ринку», – цитує експерта проект EastFruit.

На даний момент українські садівники можуть без особливих клопотів продати яблуко на внутрішньому ринку, отримавши за нього близько 50 центів США за кг. При експорті в ОАЕ і країни Південно-Східної Азії вони, в даний момент, можуть розраховувати на більш високу ціну. Однак, на тлі подорожчання гривні, різниця в ціні для багатьох вже не настільки істотна, щоб брати на себе безліч ризиків, з цим пов’язаних. Якщо ж продавати яблуко експортеру, то, практично всю додаткову маржу, він забере собі, тому поки що експортерам не вдається успішно конкурувати з місцевими покупцями – мережами супермаркетів і дрібним роздробом.

«На жаль, ми змушені констатувати, що деякі українські садівники, які інвестували свій час і кошти в розвиток експорту в останні пару років, різко втратили до нього інтерес, коли на ринку склалася тимчасова ситуація з високими внутрішніми цінами на яблуко. Вони вже готові відмовитися від попередніх домовленостей з експорту, чекаючи нормальних продажів усередині країни. Поступаючи так недалекоглядно, вони ризикують втратити найголовніше – це довіра покупців і свою репутацію. А в цей час Молдова і Сербія активно нарощують присутність на тих ринках, на які ми з такими труднощами виходили», – зазначає Андрій Ярмак

Нагадуємо, що в сезоні 2018/19 років Україна наростила експорт свіжого яблука на 42% до 60 тис. тонн. Це був рекордний обсяг експорту власного яблука за всю історію України. У поточному сезоні експорт яблука може знизитися через зниження виробництва продукції, а також внаслідок зростання курсу гривні.

Fruit-Ukraine.org