Як Грузії стати логістичним центром свіжих продуктів? - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Як Грузії стати логістичним центром свіжих продуктів?

За останні 10 років глобальних змін в плодоовочевому сегменті Грузії не відбулося. Звичайно, деяких покращень цей напрям все ж таки зазнав, однак, глобально Грузія не використовує свій потенціал. Таку думку висловив керівник Української плодоовочевої асоціації Федір Рибалко, в ході свого виступу на Національній конференції «Плодоовочевий сектор Грузії – кращі інвестиційні ніші», яка проходить сьогодні в Тбілісі при підтримці продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), Європейського банку реконструкції та розвитку, а також міжнародної платформи розвитку плодоовочевого бізнесу East-Fruit.com.

 

«Для Грузії яскравим прикладом такого невикористаного потенціалу є ринок мандаринів. В часи Радянського Союзу мандарин, який вирощується в Батумі, фактично, монопольно реалізовувався на території, де проживало 300 млн. чоловік. Зараз цей сегмент переживає не найкращі часи. Кожен турист, який приїздить в Батумі з будь якої країни стикається з пропозицією торгівлі грузинськими мандаринами від підприємців, яких важко назвати професіоналами. І це є проблемою. Потрібно чітко розуміти, якщо ви не можете конкурувати з вашими сусідами, то потрібно шукати вихід з такої ситуації», – пояснює експерт.

 

Одним з таких виходів Федір вбачає в створенні сервісів та спеціалізованих площадок з доведення до кондицій не тільки грузинської продукції, але й продукції з інших сусідних країн. Гарним прикладом в цьому сегменті є порт Роттердам, через який проходять декілька сот мільйонів тонн вантажу за рік. При цьому аграрний експорт Нідерландів складає 90 млрд. доларів США. Цікаво, що тільки цибулі Нідерланди продають 1,3-1,4 млн тонн, а поставки здійснюються в 120 країн світу. Основною перевагою цієї країни є мінімальна відстань від виробництва до ефективного морського порту, а також розвинена логістика. Тобто, коли розмова йде про свіжу продукцію, основними критеріями є швидкість та дотримання технологій.

 

Ще одним світовим лідером є Антверпен, Бельгія. Особливістю цього порту є те, що це найбільший порт, який спеціалізується на торгівлі свіжими овочами та фруктами. Однією з умов ефективного функціонування порту є наявність розвиненої логістики та спеціалізованих фруктових терміналів.

 

Також експерт звернув увагу на Об’єднані Арабські Емірати – країну, яка зовсім не асоціюється, як аграрна країна, однак завдяки розвиненій інфраструктурі здійснює торгівлю свіжими овочами та фруктами з 30 країнами світу. «Наразі Дубай є центром, який приймає продукцію з різних країн світу, та використовує своє розташування для того, щоб «розподілити» цю продукції по країнам Близького Сходу», – розповідає Федір.

 

На сьогоднішній день, більша частина імпорту свіжих овочів та фруктів в Грузію здійснюється з Туреччини, Ірану, Азербайджану, Узбекистану. Потрібно розуміти, що кліматичні умови в цих країнах та в Грузії є дуже схожими, а ось робоча сила в деякиз з цих країн є значно дешевшою. І це є великою проблемою та загрозою для грузинських фермерів. Виробники мандаринів це вже відчули на собі, а через деякий час ця проблема також торкнеться і виробників іншої плодоовочевої продукції. І в цьому сегменті Грузії з сільським населенням близько 1 млн чоловік важко буде конкурувати з своїми географічними сусідами, в кожному з яких сільське населення перевищує 30 млн.

 

«Що ж стосується експорту свіжої продукції, то наразі він націлений виключно на ринок Росії. Звичайно, цей ринок має потенціал, однак варто розуміти, що всі країни-конкуренти, які розташовані навколо Грузії, також націлені на РФ. Більше того, сама Росія намагається створити як можна більше перешкод та бар’єрів для імпортної продукції. А в Грузії більше 80% свіжої продукції – саме ринок Російської Федерації. І цю ситуацію потрібно змінювати», – пояснює ситуацію в зовнішній торгівлі Федір. – «Величезною перевагою Грузії – є вихід до моря, який нічим не відрізняється від Антверпена, Дубай та Роттердама. Це дає можливість створити такі напрями трейдингу, як реекспорт. Більше того такий напрям є просто необхідним для Грузії, адже якщо детальніше розглянути конкурентів Грузії на ринку Росії, то можна помітити, що у багатьох з них є свої конкурентні переваги. Наприклад, Туреччина та Іран – це низькі ціни та великі об’єми. Вірменія та Казахстан – є членами Митного Союзу, завдяки чому при експорті в Росію, ці країни не обтяжені митами. Такі країни, як Узбекистан та Азербайджан також мають переваги за рахунок державної підтримки та відсутності мита».

Цікаво, що серед реекспортерів свіжої продукції основним конкурентом Грузії є Росія, яка здійснює цю діяльність через Новоросійський порт. Серед умов, які надають сучасні фруктові термінали експерт виділив саме зберігання. Тому Грузія має всі шанси конкурувати в цьому сегменті, при створенні належної інфраструктури.

 

«Коли продукція доставляється морем та розвантажується, зберігання продукції в порту зазвичай є дуже дорогим і морським лініям необхідно якомога швидше відпустити контейнер. Ще одним сервісом, який є доволі важливим – є контроль якості, особливо це актуально, коли мова йде про свіжу продукцію. Замовник готовий платити за це. Також, можна здійснювати сортування, оскільки існує різні класи продукції, можна здійснювати переупаковку та маркування продукції. Маркування, наприклад, є доволі розповсюдженим запитом з боку супермаркетів, які потребують нанесення додаткової інформації на товар. Для деяких продуктів, наприклад, банану та іншої екзотики, потрібен ще один сервіс – це обробка етиленом для дозрівання фруктів. Такі сервіси працюють в Нідерландах та Бельгії, тому ці країни є світовими лідерами в торгівлі свіжими продуктами», – розповідає Федір.

 

На сьогоднішній день Грузія вже починає освоюватись в сегменті реекспорту, про що свідчать показники експорту за 2019 рік. В поточному році експорт бананів Грузією перевищив експорт мандаринів, з урахуванням того, що мандарини – це фрукти, які вирощуються в Грузії, на відміну від бананів.

 

«Потенціал Грузії в цьому напрямі доволі великий. Існують країни, які імпортують банани, при тому, що у них немає виходу до моря. Це Вірменія, Азербайджан, Казахстан. Ці країни і надалі будуть імпортувати екзотичні продукти. І наразі у них 2 варіанти – або експортувати через Новоросійський порт, або робити це через Грузію. І якщо сервіс буде кращим, швидшим та багатопрофільним, то для цих країн зручніше буде використовувати грузинські термінали. Потенціал цього ринку складає декілька сот млн. доларів США тільки в сегменті  бананів. І якщо, в 2018 році Грузія експортувала банан, загальною вартістю 2 млн доларів США, то на кінець поточного року цей показник складе близько 5 млн доларів США», – резюмує експерт.

 

Fruit-Ukraine.org