Україна оновила рекорд імпорта картоплі - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Україна оновила рекорд імпорта картоплі

Аналітики Української плодоовочевої асоціації (УПОА) повідомляють, що критична ситуація з ростом імпорту картоплі в країну досягла свого апогею в жовтні 2019 року. У цьому місяці знову був оновлений рекорд імпорту – в країну ввезли 92,6 тис. тонн товарної картоплі – більше, ніж будь-коли в історії України за цілий рік. Всього ж з початку сезону 2019/20 років Україною вже імпортовано більше 142 тис. тонн картоплі – в 529 разів більше, ніж за той же період попереднього сезону!

 

При цьому, згідно даним цінового моніторингу EastFruit, незважаючи на зростання імпорту картоплі в вересні-жовтні, ціни на нього істотно не знизилися. Середня ціна на продукцію в цей період коливалася в межах від 8 до 11 грн/кг (32-44 цента США за кг). В даний час картоплю продають, переважно, по 9 грн/кг (близько 37 центів США за кг).

 

«Не дивлячись на те, що картопля є найбільш споживаним в Україні продуктом плодоовочевої галузі, якщо вірити даним статистики, обсяги його продажів в натуральному вимірі в мережах супермаркетів країни менше, ніж, наприклад, обсяги продажів цитрусових або бананів», – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

 

«Виходить, що в жовтні в Україні було ввезено близько половини річного обсягу продажів картоплі мережами супермаркетів, а це вже дуже суттєво», – зазначає експерт.

 

При цьому він звертає увагу, що мережі супермаркетів не є головним каналом збуту картоплі в Україні. «Мережі контролюють не більше 15-20% обсягів роздрібних продажів картоплі в країні, в той час як по цитрусовим і бананам їх питома вага в кілька разів вище. Проте, навіть з урахуванням реальних обсягів роздрібної торгівлі картоплею в країні за всіма напрямками реалізації, питома вага імпорту в жовтні досягла 50% оціночних обсягів роздрібних продажів в цьому місяці, звичайно, без урахування ажіотажного попиту, який продовжував залишатися високим. Але найцікавіше, що імпортна картопля активно закладалася на тривале зберігання з метою перепродажу в зимово-весняний період за вищою ціною», – говорить Андрій Ярмак.

 

Зараз ціни на картоплю в Україні вище, ніж в Польщі в середньому на 10 центів США за кг, і вище, ніж в Росії – на 20 центів США за кг, тобто більш ніж в два рази. І хоча картопля в Україну офіційно поставляє, в основному Білорусь, де ціни також в два рази нижче, ніж в Україні, але значна частина цієї картоплі має російське походження. Та й прямі поставки картоплі в Україну з РФ також здійснюються, так як виявляється, заборони на такі поставки немає.

 

«З огляду на обсяги імпорту картоплі в Україні, а також оціночні обсяги виробництва цих бульбоплодів в країні в 2019 році, існує висока ймовірність зниження цін на картоплю в другій половині сезону», – повідомляє Катерина Звєрєва, директор з розвитку УПОА.

 

Зниження роздрібного попиту на картоплю в другій половині жовтня і в листопаді відзначили багато учасників ринку. Оскільки споживачі закупили рекордні обсяги продукції у вересні і першій половині жовтня, вони різко знизили закупівельну активність. Міські жителі з низьким рівнем доходів, все частіше переключалися з картоплі на крупи, які продавалися значно дешевше. А картопля, як відомо, в більшості випадків споживається як гарнір до страв, тому його можна легко замінити крупами або макаронними виробами в споживанні.

 

За оцінками аналітиків УПОА, попит на картоплю буде залишатися низьким в листопаді і грудні, і активізується лише до свят. При цьому обсяги продажів картоплі в передсвяткові дні, з великою ймовірністю розчарують представників роздрібної торгівлі. Відповідно в січні знову варто очікувати провалу в продажах і лише в лютому попит може відновитися.

 

Імпорт, на думку УПОА, в листопаді різко знизиться, проте продовжить залишатися істотним. А вже до кінця місяця УПОА не виключає можливості зниження оптових цін на картоплю.

 

Fruit-Ukraine.org за інформацією EastFruit