Чому Україна так дешево продає овочі, фрукти та ягоди на експорт? - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Чому Україна так дешево продає овочі, фрукти та ягоди на експорт?

«На сьогоднішній день більша частина учасників плодоовочевої галузі не в змозі реально оцінити своїх реальний ринкових позицій. І така ситуації є цілком нормальною, адже це не так просто зробити, як здається на перший погляд. В інших галузях, особливо в тих, що були тривалий час відірвані від світового ринку і залежали виключно від ринку РФ, проблеми абсолютно ідентичні», – пояснює свій допис у  Facebook економіст інвестиційного департаменту ФАО Андрій Ярмак.

 

«Звичайно, є й певні виключення з цього правила, але, за великим рахунком, найбільшою проблемою є надзвичайно маленький, абсолютно незначний розмір кожного з експортерів, хто пробує виходити на ринки. Наші виробники поки що не навчилися домовлятися і працювати разом, а самостійно кожен з них, навіть найбільший виробник чи експортер, є занадто маленьким, щоб впливати будь на що», – пояснює експерт.

 

Він також зауважує, що в рамках Шістнадцятої міжнародної конференції «Овочі та фрукти України 2019» 3-5 грудня відбудеться неформальна зустріч найбільш прогресивних учасників ягідного бізнесу, які спробують змінити ситуацію, домовившись про спільні зусилля з експорту. Детальніше про це, економіст ФАО обіцяє повідомити в своїй презентації на конференції.

 

«Кооперація виробників може відбуватися в будь-якій юридичній формі, тим більше, поки що, Україна не знаходить сил змінити абсолютно імпотентне і застаріле кооперативне законодавство. Але, звичайно, ідеальною юридично формою для кооперації міг би бути саме кооператив. Я все ще сподіваюся, що надзвичайно прогресивний законопроект, розроблений за підтримки ФАО та ЄБРР, все-таки буде схвалено Верховною Радою. Але, звичайно, найбільші зміни мають відбутися в головах людей, а не в законах. Саме тому ми запускаємо процеси кооперації фермерів просто сьогодні і вже маємо перші успіхі в кооперації зерновиків та молочників. І, думаю, зможемо отримати перші результати і в кооперації ягідників», – зазначає Андрій Ярмак.

 

Українська плодоовочева асоціація (УПОА) неодноразово говорила про те, що українські виробники овочів, фруктів, ягід та горіхів, поки що, майже зовсім не вкладаються у маркетинг своєї продукції. Вони витрачають мільйони доларів на вирощування та зберігання, однак в подальшому практично нічого не роблять для того, щоб конвертувати свої витрати у гроші. В результаті садівники, подекуди, не продають, а «здають», тобто просто віддають за безцінь свою продукцію, що неприпустимо, коли мова йде про продукцію з високою доданою вартістю.

 

Це чудово прослідковується на прикладі замороженої суниці садової або малини, яку українські виробники масово експортують в Польщу, при тому, що Польща і сама є великим експортером заморожених ягід. Надалі українська ягода продається в інші країні, але вже за значно вищою ціною.

 

Детальніше про способи вирішення проблем можна буде дізнатися під час ягідного блоку конференції  «Овочі та фрукти України 2019». УПОА є офіційним партнером події. Реєстрація на конференцію можлива за цим посиланням. Для членів УПОА передбачені спеціальні пільгові умови участі в конференції.

 

Fruit-Ukraine.org