Катерина Звєрєва: За результатами поточного року імпорт яблука до РФ різко знизиться - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Катерина Звєрєва: За результатами поточного року імпорт яблука до РФ різко знизиться

У 2018 році Росія обійшла Німеччину і повернулася на «Олімп» світового рейтингу імпортерів яблука. Як відзначають аналітики, це лідерство, найімовірніше, буде короткочасним, тому що в 2019 році імпорт знову став різко знижуватися.

«Статистика імпорту яблука в Росію у вересні 2019 року виявилася несподіваною для аналітиків ринку фруктів, незважаючи на те, що вони й не очікували високих показників. Однак імпорт в розмірі 27,9 тис. тонн яблука за цей місяць став історичним антирекордом – можна сміливо стверджувати, що Росія ніколи не імпортувала так мало яблука, як в сезоні, що почався 2019/20 років», – каже Катерина Звєрєва, директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА). 

«Кожен квартал 2019 року приносив черговий антирекорд імпорту, а з новим сезоном, коли ціни на яблуко в Європі різко зросли на тлі неврожаю, імпорт, за нашими оцінками, впаде ще істотніше. Адже в Росії урожай яблука, за оцінками учасників ринку, був навіть вище, ніж у 2018 році, через вступу в плодоношення великої кількості нових садів. Крім того, чергове зниження доходів населення на тлі зростання цін на яблуко, не могло не відбитися негативно на попиті», – зазначає експерт.

В даний час, за даними цінового моніторингу проекту EastFruit, середні оптові ціни на яблуко таких популярних в Росії сортів як «Голден Делішез» і «Гала», складають близько 78 центів США за кг, тобто вони в середньому на 26% вище, ніж роком раніше. При цьому роздрібні ціни виросли трохи менш істотно – в середньому на 20-22%.

У 2018 році в Росію було ввезено 844 тис. тонн свіжого яблука, при цьому за перші три квартали календарного року імпорт досягав 631 тис. тонн. За перші ж три квартали 2019 року імпорт склав всього близько 539 тис. тонн – на 14,6% нижче, ніж роком раніше. Однак найбільш показовим є імпорт за третій квартал, який ледь перевищив 100 тис. тонн і був на 27% нижче, ніж за аналогічний квартал 2018 року і майже на стільки ж нижче, ніж в третьому кварталі 2017 року.

Найбільше постраждав головний постачальник яблука в Росію, яким є Молдова. У третьому кварталі 2019 року поставки з Молдови в Росію знизилися на 41%. Також істотно в третьому кварталі 2019 року по відношенню до того ж періоду 2018 року знизилися відвантаження яблука з Сербії – на 19%. Тож не дивно, що обидві ці країни активно шукали альтернативу ринку Росії і активно розвивали експорт в напрямку країн ЄС і Близького Сходу.

Ще різкіше знизився імпорт яблука в Росію з Китаю – на 69% за звітний квартал і на 77% з початку року. Також значно зменшила поставки Білорусь, яка, як відомо, переважно реекспортувала яблуко з Євросоюзу і України в Росію. А ось Азербайджан поставки яблука наростив на 6% за квартал, завдяки поставкам недорогої продукції в т.ч. і з Ірану.

«Схоже, в 2019 році, імпорт яблука в Росію не перевищить 650-670 тис. тонн, що стане новим антирекордом імпорту», ​​- прогнозує Катерина Звєрєва.

Fruit-Ukraine.org