Стабільність-запорука успіху. Або про що говорить відсутність динаміки на ринку цибулі? - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Стабільність-запорука успіху. Або про що говорить відсутність динаміки на ринку цибулі?

За інформацією аналітиків EastFruit, оптова ціна на цибулю в Україні демонструє стабільність вона не змінювалася вже більше двох з половиною місяців і знаходиться на рівні 23 центів США за кг (5-6 грн/кг).

 

 

Для порівняння, в аналогічний період минулого року ціни на цибулю продовжували рости. До середини грудня 2018 року ціни на цибулю вперше перевищили 50 центів США за кг, що не призвело до зростання продажів – навпаки, виробники стали притримувати цибулю. З часом стало зрозуміло, що вони не прогадали – врожай цибулі виявився катастрофічно низьким в більшості країн ЄС, що призвело до безпрецедентного зростання цін в Європі і «потягнуло» за собою ціни на цибулю в Україні.

 

 

“Врожай цибулі минулого року був рекордно низьким. В країнах ЄС зниження валового збору було зумовлено виключно погодними факторами, зокрема це стосується літніх місяців, коли в країнах, де традиційно випадає велика кількість опадів, і де овочі та картоплю, переважно, не зрощують, опадів не було взагалі протягом двух місяців. Більше того, в багатьох країнах були зафіксовані аномально високі температури, які і призвели до втрати частини врожаю. В той же час в Україні, окрім несприятливих погодніх умов, на врожай цибулі вплинули і значні скорочення площ під цією культурою. Багато фермерів, які раніше займалися вирощуванням цибулі в 2018 році вирішили вийти з цього бізнесу після декількох років катострофічно низьких цін на весь асортимент овочів борщового набору. Тому, у травні 2019 року навіть був період, коли продати цибулю в Україні оптом можна було дорожче $1  за кг. Однак надалі ціни різко знизилися і майже всі учасники ринку очікували, що вони впадуть нижче собівартості. Але поки що цього не сталося”, – коментує ситуацію директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації, Катерина Звєрєва.

 

 

Найбільш песимістичні прогнози цін на цибулю для України і Європи на новий сезон поки що не виправдовуються, хоча площі під цибулею і оновили всі попередні рекорди. Учасники ринку вважають, що головною причиною того, чому ціни на цибулю утримуються на прийнятному рівні, є складні погодні умови для вегетації цибулі в цьому сезоні, які були відзначені і в Україні, і в країнах Євросоюзу. Також, цілком можливо, що запаси цибулі виявляться більшими, ніж багато хто чекає – адже багато посередників планують заробити на підвищенні оптових цін на цибулю навесні. Однак прогнозувати такий розвиток подій з повною впевненістю не можна, особливо якщо припустити, що запаси цибулі і правда дуже високі.

 

 

На сьогоднішній день середня ціна на цибулю в Україні вище на 1-3 центи США за кг, ніж в Білорусі і Росії і на 43% вище, ніж в країнах Центральної Азії (Узбекистан, Казахстан, Таджикистан). Проте, різниця в цінах недостатня, щоб почати імпорт цибулі з цих країн.

 

 

Експорт цибулі з України також не дуже цікавий, тому що ціни на цей овоч в Польщі вище ніж в Україні, всього на 3 центи США за кг. Теоретично, найближчим часом Україна змогла б експортувати невеликі обсяги цибулі в Румунію, де нещодавно побувала група українських овочівників та експортерів овочів і фруктів за підтримки Української плодоовочевої асоціації (УПОА), ФАО і ЄБРР.

 

 

У будь-якому випадку відсутність динаміки на ринку цибулі говорить про збалансованість попиту і пропозиції. Швидше за все, істотних змін на цьому ринку до середини січня 2020 роки вже не буде.

 

 

Fruit-Ukraine.org за інформацією EastFruit