Ціни на фрукти зросли, а на овочі знизилися - як змінилися ціни на плодоовочеву продукцію за рік - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Ціни на фрукти зросли, а на овочі знизилися – як змінилися ціни на плодоовочеву продукцію за рік

Щотижневий моніторинг оптових цін на овочі, фрукти та горіхи від EastFruit показує, що святковий стіл жителів України в цьому році буде коштувати приблизно стільки ж, як і роком раніше. Ціни на овочі впали дуже істотно, а ось ціни на фрукти навпаки, зросли.


«Зміцнення курсу гривні по відношенню до долара і євро сприяло зниженню цін на імпортну плодоовочеву продукцію. Так сталося, наприклад, з тепличними огірками та томатами, які зараз надходять в Україну виключно з інших країн. Зниження оптових цін на огірок та томат склало 12% у порівнянні з минулим роком, що майже відповідає відсотку зміцнення української валюти», – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

 

А ось з традиційними овочами – все не так однозначно. Борщовий набір овочів подешевшав дуже різко у порівнянні з минулим роком – більш ніж у півтора рази. А ось картопля, навпаки, продається зараз в півтора рази дорожче, ніж в анологічний період минулого року. В цілому ж, на картоплю та борщові овочі, ціни знизилися на 34%.

 

«Зниження врожаю картоплі в Україні в 2019 році внаслідок несприятливих погодних умов призвело до невиправданого ажіотажу на ринку та сплеску попиту на ці бульбоплоди. В результати оптові ціни під час збирання зросли до 12 грн/кг і спровокували різке зростання імпорту картоплі з Росії. Однак зараз ціни на картоплю в Україні знижуються під тиском імпорту і низького попиту. Однак, вони значно вищі за торішні», – зазначає Катерина Звєрєва, директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА).

 

«Ситуація ж з цінами на традиційні овочі, особливо на буряк та моркву, залишається критичною продати їх складно навіть за мінімальною ціною, так як пропозиція істотно перевищує внутрішній попит. У зв’язку з цим виробникам слід шукати альтернативні ринки збуту. Поки ж оптова ціна на моркву та буряк на 55-60% нижче, ніж в аналогічний період минулого року. Цибуля також подешевшала на 55%, але рік тому ціни на неї були аномально високими, а капуста подешевшала на 44% за рік », повідомляє Катерина Звєрєва.

«Ціни на яблуко зросли на 83% через помітне зниження виробництва, а ось ціни на грушу українського виробництва залишилися без змін. При цьому, база для порівняння цін на яблуко була занадто низькою, тому зараз ціни на яблуко, скоріш за все, знаходяться в діапазоні середніх багаторічних показників», – зазначає Андрій Ярмак.

 

З імпортних фруктів найбільш різко зросли ціни на мандарини – на 75% за рік. Лимони подорожчали на 30%, апельсини – на 17%, а банани – на 40%. Оптова ціна на ядро ​​волоського горіха також виросла в середньому на 25% за вказаний період.

 

Також варто зазначити, що українці стали споживати більше свіжих ягід в зимовий період. Завдяки цьому, ціни на імпортну малину, лохину, полуницю (суницю садову) та ожину – найбільш популярні позиції споживання, істотно знизилися. Зміцнення курсу національної валюти і зростання обсягу закупівель ягід імпортерами, дозволили знизити ціни в середньому на 15-20%.

 

Аналітики УПОА відстежують цінові тенденції плодоовочевої продукції. Щотижневі огляди доступні членам Української плодоовочевої асоціації. Якщо Ви хочете отримувати інформацію від УПОА напишіть на semenkramarenko@fruit-ukraine.org.

 

Fruit-Ukraine.org за інформацією EastFruit