Залежність України від імпорту часнику продовжує рости і ціни на часник теж - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Залежність України від імпорту часнику продовжує рости і ціни на часник теж

За інформацією аналітиків EastFruit, в 2019 році Україна імпортувала понад 5,3 тис. тонн свіжого часнику, 73% якого надійшло з Китаю. Таким чином імпорт часнику в Україні зростає вже два роки поспіль, а обсяг імпорту в 2019 році був рекордним з 2013 року.

 

«На жаль, ми змушені констатувати, що залежність України від імпорту часнику продовжує зростати. У 2016-2017 роках багато хто в нашій країні зацікавився перспективами вирощування часнику і почав інвестувати в досить великі промислові проекти. На папері це виглядало дуже прибутковим бізнесом, однак практично всі інвестори були сильно розчаровані реальними результатами та закрили цей напрям», – зазначає Катерина Звєрєва, директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА).

 

У 2013 році Україна імпортувала близько 6,9 тис. тонн часнику. Однак в 2017 році імпорт впав до 2,5 тис. тонн і навіть почав зростати експорт, який досяг майже 600 тонн в 2018 році. При цьому Україна жодного разу не була нетто-експортером часнику, завжди імпортуючи більше, ніж продавалося на експорт. Основна причина – відсутність належної інфраструктури та знання специфіки зберігання часнику. Крім того, занадто маленький типовий розмір виробника, який вирощує часник в Україні, не дозволяв навіть планувати створення сучасних сховищ, так як це було б нерентабельно.

 

У 2019 році імпорт часнику збільшився в півтора рази в порівнянні з 2018 роком. Поставки часнику з Китаю виросли ще істотніше – на 61%. Цікаво відзначити, що ще однією країною, яка забезпечила значний приріст поставок часнику в Україні, став Іран, який раніше не поставляв часник в цю країну. На сьогоднішній день і Іран, і Китай знаходяться в кризі через поширення коронавируса COVID19, тому імпорт часнику з цих країн в Україну зараз ускладнений.

 

«Китай і Іран забезпечили в минулому році більше 80% всіх поставок часнику в Україні. На сьогоднішній день на внутрішньому ринку практично не залишилося запасів товарного часнику врожаю 2019 року, тому Україна зараз повністю залежна від імпорту. Проблеми з коронавірусів в Китаї та Ірані вже привели до розвалу логістичних ланцюжків поставок продукції, а новий урожай часнику в країні почнуть прибирати лише через 5-6 місяців. Тому, не виключено, що ціни на свіжий часник за цей період можуть істотно зрости», – прогнозує Катерина Звєрєва.

 

Відзначимо, що другим найважливішим постачальником часнику в Україну після Китаю є Єгипет. На цю країну припадає близько 13% всього українського імпорту часнику. Також в останні роки нарощує експорт часнику і Узбекистан.

 

Fruit-Ukraine.org за інформацією EastFruit