Товари з тривалим терміном зберігання є найбільш дифіцитними позиціями на плодоовочевому ринку - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Товари з тривалим терміном зберігання є найбільш дифіцитними позиціями на плодоовочевому ринку

Пандемія коронавірусу в даний момент шкодить всім учасникам плодоовочевого ринку України. Основною причиною тут є невизначеність. Адже ніхто не розуміє до чого дана ситуація приведе в найближчі кілька місяців. І в умовах цієї невизначеності люди реагують на всіх ділянках ланцюга постачань хаотичними рішеннями, які впливають як на підвищення цін, так і на їх різке падіння. Таку думку висловив керівник Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Федір Рибалко в ході Міжнародної антикризової плодоовочевої онлайн-конференції, присвяченій питанням впливу коронавірусу і глобальної економічної кризи на світову плодоовочеву галузь, а також на ринки овочів, фруктів, горіхів і ягід Узбекистану, України, Грузії , Молдови, Росії та Таджикистану.

 

Керівник УПОА також вважає, що в довгостроковій перспективі нинішня криза призведе до відсіювання більш слабких гравців українського плодоовочевого ринку.

 

«Залишаться лише сильні гравці, які зможуть пережити цей, так званий, “ідеальний шторм”. Але сьогодні першими під удар потрапили виробники ранньої продукції, які, як правило, починають сезон з високих цін, проте сьогодні не отримують ті цінові рівні, на які розраховували раніше. Причиною тому, перш за все, служить незрозуміла ситуація на валютному ринку, що в значній мірі впливає на питання ціноутворення. При цьому глибока девальвація гривні, яка можлива в майбутньому, здатна стимулювати експорт і буде захисним бар’єром для тих позицій, які під час дефіциту заміщуються імпортними поставками», – зазначив Федір Рибалко.

 

Фахівець також підкреслив, що найбільш дефіцитними позиціями на плодоовочевому ринку України на сьогодні є товари з тривалим терміном зберігання. «Споживачі намагаються зробити запас таких продуктів, що відносяться до категорії першої необхідності. Мова, перш за все, йде про овочі борщового набору. Додатковий попит на них впливає на підвищення цін. При цьому в даному контексті варто згадати і сезонний дефіцит – залишки на складах на тлі здорожчання імпорту знижуються, а новий урожай фермерам вдасться зібрати лише через кілька місяців», – пояснив Федір Рибалко.

 

В ході виступу на онлайн-конференції Федір Рибалко торкнувся і теми роботи українського рітейлу, на який, на його думку, дуже негативно вплинуло закриття ринків у зв’язку з карантинними обмеженнями в країні. Роздрібні мережі в цих умовах виявилися не в змозі компенсувати те зростання попиту, який стався в Україні.

 

«Крім того, особливості роботи з постачальниками не дозволяють ритейлу наситити ринок, що, як я вже говорив, призводить до зростання цін. Ми бачимо це сьогодні на прикладі картоплі, цибулі, лимона. Приклад лимона показовий в плані того, як рішення урядів окремих країн у зв’язку з карантинними обмеженнями впливають на глобальну торгівлю та формування роздрібних цін в інших країнах – рішення Туреччини обмежити експорт лимонів призвело до різкого збільшення цін в Україні, яка залежна від імпорту з цієї країни на 70-80% », – зазначив керівник УПОА.

 

Нагадаємо, що як раніше повідомляла директор з розвитку УПОА Катерина Звєрєва, ціна лимона на українському ринку на сьогодні становить від 70 до 90 грн/кг при ціні в аналогічний період 2019 року – 40-50 грн/кг. Ціна на корінь імбиру виросла в 4-5 разів – якщо в аналогічний період минулого року він коштував 100 грн/кг, то сьогодні в деяких роздрібних мережах ціна становить близько 500 грн/кг. Динаміку зростання показує і вартість часнику, який реалізується в роздрібній торгівлі в діапазоні 140-170 грн/кг, що в 2,5 рази вище, ніж в аналогічний період минулого року.

 


При цьому характерною тенденцією, спровокованої пандемією коронавірусу, Катерина Звєрєва вважає пошук плодоовочевими компаніями нових каналів реалізації продукції. Наприклад, багато експортерів сьогодні почали оцінювати привабливість внутрішнього ринку, активно займаючись пошуком нових торгових відносин.

 

 

Fruit-Ukraine.org за інформацією EastFruit