Ринки знову закриваються. Реакція громадськості - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Ринки знову закриваються. Реакція громадськості

Головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко вирішив скасувати власну постанову, якою за певних умов дозволялася робота ринків під час карантину: «З 14 квітня моя постанова, в якій прописані умови, як відкриватися ринкам, буде вважатися такою, що втратила силу. Ми не будемо з цим працювати, здорового глузду немає як і з доступом до храмів. Чому ми думаємо, що пронесе», заявив Ляшко.

 

За словами головного санітарного лікаря, дозвіл на роботу ринків було введено для того, щоб українці мали доступ до більш дешевих продуктів, ніж в магазинах, але … було виявлено ряд порушень і зловживань, які змусили його скасувати постанову.

 

«Хоча було чітко прописано, коли можна відкривати, як керівництво ринку має забезпечити і відвідувачів, і працівників ринку засобами індивідуального захисту, але ми маємо величезні порушення, антисанітарію», – резюмував Ляшко. Про це поівідомляє Ukrinform.

 

Реакція Мережі на заяву про закриття ринків не змусила себе чекати

 

«Ніякої постанови, ніякого рішення про те, що ринки будуть закриватися, ми не отримали. Ми не маємо ніякої інформації, крім заяви Віктора Ляшко», – повідомила керівник львівського оперативного штабу Галина Слічна. І додала, що коли місто вирішувало, чи дозволити ринкам працювати, то радилися з інфекціоністами: «Інфекціоністи говорили нам, що, навпаки, більш безпечно купувати на ринку, оскільки там відкритий простір, природний доступ повітря. Звичайно, повинні бути певні умови. Ми вирішили дозволити ринкам працювати тоді і розробили чіткі правила дотримання санітарних норм, прописали дистанцію, наявність засобів індивідуального захисту, кількість відвідувачів (…). Втім, місто буде приймати рішення в залежності від того, яке рішення прийме держава ».


«Факти порушень на ринках повинні бути опубліковані. Що стосується мереж супермаркетів, то порушення опублікуємо ми – підприємці, яких ви, пан Ляшко, залишили без роботи», – зазначає президент Всеукраїнської професійної асоціації підприємців Борис Емельдеш.


«Десь знайшли порушення? Ну, так опублікуйте їх, прийміть заходи. Але при чому тут всі ринки? Або, на вашу думку, люди йдуть на роботу під час карантину, тому що робити нічого? Ні! Вони йдуть на роботу, тому що їх сім’ї кожен день хочуть їсти», – скаржиться одеський активіст Сергій Гончарук.


«Базарникам» треба шукати альтернативу, як це зробили виробники тепличних огірків і помідорів»

 

“Перш за все зазначу, що головний державний санлікар не може закрити або відкрити ринки. Він лише регулює певні умови. На сьогодні це питання в рамках відповідальності місцевих органів влади. Вони або дадуть «добро», або – ні.


На ринки припадає близько 60% роздрібного товарообігу продуктів в середньому по країні. Але в багатьох регіонах, де немає великих торгових мереж, ринок може давати і 80% продажів. Моя позиція весь цей час була такою, що відкриття ринків стабілізує ціни. Але розмовляючи з багатьма людьми, включаючи в.о. голови ОДА Київщини, чув про те, що ринки працюють без дотримання обмежень дистанції між торговими точками і покупцями, без контролю наявності засобів індивідуального захисту, а також без обмежень на продаж нефасованих продуктів. І оскільки Великдень – час відвідування ринків, стало зрозуміло, що якщо власники ринків не готові працювати в умовах надзвичайної ситуації, то вони змушені закритися.


Ще три тижні тому було набагато важче. Через ажіотажного попиту магазини виявилися не готові до такого обсягу продажів – виникали проблеми, дефіцит. Але сьогодні вже магазини та мережі готові до існуючого попиту. Тим більше попит з кожним тижнем знижується через зменшення заощаджень людей і з огляду на вже зроблені запаси. Тому до 24 квітня ринки працювати не будуть, а там буде зрозуміло як розвивається ситуація з поширенням коронавірусу.


Звичайно, це не стосується всіх без винятку регіонів. Наприклад, є такі райцентри або міста, де невеликі магазинчики можуть обслужити максимум п’ять чоловік в черзі (більше в приміщенні просто не поміститься). Тому там, де великих торгових мереж немає, дійсно буде нелегко. Але якось переживемо цей період. Тим більше, що зараз багато людей самостійно виробляють і заготовляють їжу. Тобто торгівля може тривати між самими людьми, а не через ринок.


Що стосується тіньової економіки, то це реакція українського суспільства, бізнесу на певні умови життя. Що не роби, як не придушуй, але антиалкогольна компанія, як при Союзі, нічим не закінчиться. Так само, як вона нічим не закінчилася в США 100 років тому. Якщо є умови, і ці умови фактично підтримують через різні речі – звички, купівельну спроможність і т.д. – «тіньова економіка» наших ринків … Це якраз реакція. Тільки підвищення рівня життя призведе до того, що базари закриються самі по собі.


Що робити дрібним підприємцям? У мене зустрічне запитання: якщо торговці так сильно переживають за свої робочі місця, якщо вони знали, що ринок дає їм можливість продати те, що вони роблять, то чому вони не змогли забезпечити спільно з адміністраціями ринків мінімальні умови торгівлі в умовах карантину? Повторюся, що я за відкриття ринків, але … На сьогодні більшість українців підтримують жорсткі обмеження. А тому ми фактично реагуємо не тільки на те, що хоче зробити уряд або президент, а й на вимоги суспільства. З іншого боку, можна шукати альтернативні канали збуту. У Києві, наприклад, на вулицях, біля під’їздів будинків нерідко звучать оголошення через гучномовець: «Продаємо картоплю, цибулю, моркву (…) Доставимо до дверей». Люди шукають … Наприклад, виробники тепличних огірків і помідорів увійшли в торгові мережі з тими обсягами, які дозволяють їм реалізувати продукцію. Звичайно, не дуже вигідно за ціною, але тепер у них з’явився вибір: або викидаєш, або міняєш умови продажу. Скажіть, якщо це змогли зробити тепличники, то чому інші не змогли? ..


Нарешті, де брати розсаду, насіння, засоби захисту рослин, інвентар тощо? Обмежень на продаж всього необхідного для садівництва і овочів не було і не буде. Звичайно, якщо ринки закриваються, то хтось не зможе реалізувати насіння, добрива тощо. Але магазини, які цим торгують – продаватимуть”, – зазначає Олексій Дорошенко, директор Української асоціації постачальників торговельних мереж.

 

«Заборонити дуже просто. Складніше щось зробити для забезпечення необхідних умов і безпеки людей»

 

“Це не тіньова економіка, а швидше базарна. І вона така лише тому, що уряд створив саме подібні умови. Наприклад УПОА (Українська плодоовочева асоціація) давно вже пропонує уряду розглянути можливість зниження ПДВ на овочі та фрукти (подібні пропозиції є по молочної продукції), щоб перевести цю торгівлю в легальну площину. Так само, УПОА і ВАР давно просять прийняти прекрасний і сучасний закон про сільгоспкооперацію, який був підготовлений спільно з ФАО, ЄБРР і кращими міжнародними фахівцями, але ВР його ніяк не може прийняти. Тому і маємо таку картину.

 

Базар – це не тільки робочі місця – це ще доступ українців до свіжих ягід, овочів і фруктів. Адже місцева продукція, особливо, що швидко псується (наприклад ягоди), майже вся продається саме через базари. І ось це вже дуже погано для держави, якщо ми цей канал продажів прикриємо. Базар зараз годує мільйони людей, які не просять грошей у держави. Це також дає доступ до вітамінної продукції мільйонам жителів міст.


Отже, виходить, що зараз ці люди, які вирощують ягоди та овочі з фруктами підуть з простягнутою рукою до держави, а городяни отримають найгірший доступ до важливих для імунітету продуктів. Зробити нічого швидко не вийде, тому що супермаркети не можуть фізично купити цю продукцію у безлічі дрібних постачальників. Крім того, вони вміють продавати те, що може зберігатися довго, а ось ягоди, наприклад, вони продавати не дуже вміють і не дуже люблять. Також не вийде швидко створити кооперативи, а особливо зараз, коли збиратися не можна, і потрібна інфраструктура, яка коштує мільйони. Нарешті в онлайн теж не вийдеш, бо це теж ритейл, і там теж потрібні інвестиції, в т.ч. і в логістику.


Отже, потрібно уряду робити все, щоб забезпечити можливість цивілізованої торгівлі на базарах, тому що торгівля буде відбуватися на стихійних ринках. І це вже відбувається, скажімо, на півдні Херсонщини, судячи з того, що мені надсилають фермери. Крім того, коли почнеться сезон (а він вже починається) ранніх овочів і ягід, то населення і сільське і міське, незважаючи на карантин, буде активно висловлювати невдоволення діями уряду. А це вже нікому не потрібно. Заборонити дуже просто. Складніше щось зробити для забезпечення необхідних умов і безпеки людей. А так не матимемо ні безпеки, ні грошей. А ще гірше – зруйнуємо виробництва, і в наступному році взагалі залишимося без овочів, ягід і фруктів від дрібного виробника”, – Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО):

 

Fruit-Ukraine.org за інформацією Ukrinform