Чому плодоовочеві полиці супермаркетів переважно заповнені імпортною продукцією - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Чому плодоовочеві полиці супермаркетів переважно заповнені імпортною продукцією

Останнім часом питома вага українських супермаркетів в продажах плодоовочевої продукції суттєво зростає. Продажі поступово збільшуються за рахунок зростання кількості магазинів в невеликих містах та селищ міського типу. Однак, суттєвим поштовхом для росту вагомості роздрібних мереж стала епідемія коронавірусу та подальше введення карантинних заходів в країні. Продовольчі ринки тривалий час не функціонували по всій території України, а після поновлення роботи, далеко не всі ринки змогли вийти «з карантину». Багато споживачів, які раніше робили покупки саме на ринках, безповоротно переорієнтувалися на супермаркети, які весь цей час працювали без перебоїв, хоча й з певними обмеження.

 

Однак, на фоні такого зростання значущості роздрібних мереж в Україні, на полицях супермаркетів наразі представлені переважно імпорті фрукти та овочі. І на сьогоднішній день така ситуація є цілком логічною. В першу чергу, варто зазначити, що в Україні значну частку виробників, складають дрібні фермери, які реалізовують свою продукцію переважно на роздрібних ринках. Обсяги виробництва та якість продукції не дозволяють їм працювати напряму з мережами супермаркетів. В той же час, українські роздрібні мережі останнім часом намагаються слідувати європейським стандартам, тому з кожним роком посилюють свої вимоги до продукції та постачальників. Одним з найголовніших критеріїв для супермаркетів є системні поставки продукції протягом усього сезону, і за великим рахунком, для них немає різниці з ким працювати – з експортерами з інших країн, або ж з вітчизняними виробниками. Наразі ж, здійснити системні поставки до мереж протягом сезону здатні лише декілька українських плодоовочевих компаній, які мають відповідні об’єми та спеціалізовані сховища для фруктів та овочів. Переважна більшість вітчизняних виробників досі продовжують зберігати свою продукцію в необлаштованих радянських підвалах, що суттєво скорочує терміни реалізації овочів та фруктів. Так, наприклад, в Україні вже зараз виробники не спроможні запропонувати оптові партії яблук належної якості, тому роздрібні мережі починають імпортувати дану продукцію. Більше того, частка імпортних яблук в мережах супермаркетів буде збільшуватися аж до появи пропозиції на ринку за рахунок нового врожаю.

 

Ще одним фактором, через який більшість вітчизняних виробників не можуть працювати з роздрібними мережами є доволі тривала відстрочка платежу, яка нерідка складає більше 40-45 днів. За таких умов фермери несуть великі збитки, оскільки процентні ставки на кредити в країні є досить високими. В той же час багато вітчизняних виробників звикли працювати за принципом «ось товар, ось гроші», і не готові переорієнтовувати свою роботу.

 

Одним з варіантів виходу на роздрібні мережі для невеликих виробників є кооперація, яка дозволить сформувати оптові партій продукції однакової якості. Українська плодоовочева асоціація (УПОА) та інші галузеві асоціації давно просять прийняти сучасний закон про сільгоспкооперацію, який був підготовлений спільно з ФАО, ЄБРР і кращими міжнародними фахівцями, але Верховна Рада його досі не може прийняти. Тому маємо ситуацію, коли дрібні фермери не виходять з тіні у легальне поле і досі не навчилися кооперуватися  для отримання спільних прибутків. За таких умов найближчим часом суттєвого збільшення частки вітчизняних овочів та фруктів на полицях супермаркетів чекати не варто.

 

Fruit-Ukraine.org