Експорт українського яблука знизився майже втричі - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Експорт українського яблука знизився майже втричі

За інформацією аналітиків EastFruit, незважаючи на високий рівень цін на яблуко та високий попит на внутрішньому ринку, його імпорт в Україну в травні 2020 року був на 27% нижче, ніж в тому ж місяці 2019 року. При цьому ціни на яблуко були набагато вищими, ніж роком раніше, тому що загальні витрати на імпорт яблука зросли на 16%.

 

«Заморозки практично повністю знищили врожай української черешні та сильно знизили урожай суниці садової, особливо ранніх сортів у 2020 році. Крім того, аномально холодна погода в травні 2020 року суттєво затримала дозрівання ягід і фруктів, які зазвичай доступні вже в середині травня. Відповідно, у споживачів в травні не було особливого вибору, крім яблук, але і їх купити могли не всі, оскільки урожай 2019 року був порівняно низьким, запаси до травня були майже повністю вичерпані і ціни дуже швидко росли», – пояснює Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

 

Він також пояснює, що в разі дефіциту до кінця сезону, Україна зазвичай імпортує польське яблуко в період з квітня по червень. Однак і в Польщі вже в квітні запаси яблука були порівняно невисокими – в два рази нижче, ніж в 2019 році. При цьому попит на яблуко в більшості країн ЄС внаслідок пандемії коронавірусу різко виріс, що також підняло ціни на них. Та й в Польщі погода була подібною до української і внутрішнє споживання яблука теж збільшилося.

 

«Середня гуртова ціна в кінці травня 2020 року була в 2,5 рази вище, ніж в той же час 2019 року. Продати популярні сорти яблука гарної якості, збережені в сучасних сховищах з РГС, українські садівники могли за цінами від 20 до 30 грн/кг ($ 0,75-1.15 долара США за кг). Зараз же, до середини червня, ціни і зовсім перевищили вже 30 грн/кг. У минулому сезоні таку ж ціну можна було отримати лише доставивши свіже яблуко преміальної якості після сортування в Сінгапур або Малайзію з логістикою та упаковкою, а зараз стільки платять за яблуко, що відвантажується зі сховища в Україні українські оптовики та супермаркети. Природно, що в таких умовах, експорт українського яблука впав до мінімальних значень за останні роки», – зазначає Андрій Ярмак.

 

Аналітики EastFruit відзначають, що в травні 2019 року Україна експортувала в 10 разів більше яблука, ніж в травні цього року, коли на зовнішні ринки було поставлено всього лише 322 тонни. В останні раз так мало яблука в травні Україна експортувала в 2017 році.

 

Відео «Історія світового яблучного експорту – 17 років за 17 хвилин»

 

«Ми прогнозуємо, що в сезоні 2019/20 Україна зможе поставити на зовнішні ринки близько 21 тис. тонн свіжого яблука, частина з якого – промислове яблуко для переробки. У минулому сезоні експорт був майже в три рази вище і досягав рекордних для України 59 тис. тонн. А в сезоні 2017/18 експорт складав близько 42 тис. тонн. У наступному сезоні обсяг виробництва, експорту та цін буде залежати від погодних умов в останні місяці вегетації, але вже зараз очевидно, що садівники знову втратили дуже істотну частину врожаю яблука через весняні заморозки», – зазначає Катерина Звєрєва, директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА).

 

Різке зростання цін на яблуко було характерним не тільки для України, але і для всіх без винятку країн Європи. Воно відображало загальний дефіцит яблука в регіоні.

 

«Найбільш різко зросли середні гуртові ціни на яблуко в Польщі – в порівнянні з травнем 2019 року ціна тут підвищилася в 3,5 рази. У РФ, де ціни на яблуко і так завжди найвищі в регіоні, але де в 2019 році, на відміну від країн Європи і України, був отриманий високий урожай яблука, ціни підвищилися в середньому на 44%, а в Молдові – найбільшому експортері яблука з числа пострадянських країн – на 57%. Однак ціна на яблуко в Молдові прямо прив’язана до ціни на яблуко в Росії, тому що туди поставляється майже все вирощене молдавське яблуко», – пояснює Андрій Ярмак.

 

Fruit-Ukraine.org за інформацією Eastfruit