Україна нарощує імпорт томатів та огірків - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Україна нарощує імпорт томатів та огірків

Як повідомляють аналітики Української плодоовочевої асоціації за 5 місяців 2020 року Україна імпортувала 54,9 тис. тонн томатів, загальною вартістю $51,8 млн. Таким чином, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, Україна збільшила імпорт цих овочів на 16% в натуральному виразі і на 68% – у вартісному.

 

Основними країнами-постачальниками залишаються Туреччина та Польща, на частку яких припадає 94% загального обсягу імпортованих Україною томатів.

 

Аналогічна ситуація спостерігається і на ринку огірків. З січня по травень поточного року Україна імпортувала 10,3 тис. тонн огірків, на загальну суму $9,9 млн. Для порівняння за 5 місяців 2019 року, в Україну було поставлено 7 тис. тонн цих овочів, загальною вартістю $5,5 млн. Відповідно, за рік Україна збільшили імпорт огірків на 47% і 82% в натуральному та вартісному виразі відповідно.

 

Ключовими імпортерами огірків протягом перших 5 місяців 2020 року виступили Туреччина та Білорусь, частка яких склала 71% та 20% від загально обсягу відповідно.

«На високі об’єми експорту огірків та томатів за перші 5 місяців 2020 року суттєво вплинули несприятливі погодні умови, які фіксувалися майже на всій території України протягом другої половини весни. Низькі температури повітря та проливні дощі в квітні та травні затримали дозрівання овочів в місцевих теплицях, відповідно пропозиція української продукції на внутрішньому ринку була обмеженою, а ціни залишалися на доволі високому рівні. Цей факт стимулював імпортерів продовжити закупівлю томатів та огірків з Туреччини, Польщі, Нідерландів та інших європейських країн», – зазначає директор з розвитку УПОА Катерина Звєрєва.

Зауважимо, що частка імпортної тепличної продукції, навіть в розпал сезону місцевих томатів та огірків, останні роки тільки збільшується.

«Таку нетипову для України тенденцію, коли в розпал сезону на внутрішньому ринку переважає імпортна продукція, ми спостерігаємо другий рік поспіль. Минулого року через неврожай томатів в Україні, роздрібні мережі, щоб уникнути дефіциту на українському ринку, активно закуповували турецьку продукцію. В цьому сезоні, подібні «перекоси» не тільки збереглися, але й посилилися. Так, наприклад, цьогоріч, Україна  вперше за свою історію імпортувала огірок в липні», – зазначає виконавчий директор УПОА Семен Крамаренко.

Зауважимо, що тенденція збільшення обсягів імпорту томатів та огірків Україною простежується щонайменше протягом останніх п’яти років. Водночас експорт цих овочів знижується. Так, у 2019 році Україна експортувала 8,6 тис. тонн томатів – найменше за останні 5 років і 3,8 тис. тонн огірків – найменше за останні 3 роки.

 

 

 

Fruit-Ukraine.org