Для українських експортерів цибулі випав шанс закріпитися на ринках Азії та Близького Сходу - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Для українських експортерів цибулі випав шанс закріпитися на ринках Азії та Близького Сходу

В Індії цибуля ріпчаста є не менш стратегічним продуктом, ніж в Білорусі картопля або в Україні хліб. Тому держава уважно стежить за ситуацією на ринку цибулі Індії, і намагається його регулювати в разі потреби. Однак, як це часто буває, втручання держави в ринок часто лише погіршує ситуацію, яка, іноді, призводить навіть до відставки уряду.

 

Ось і тиждень тому, за інформацією аналітиків EastFruit, уряд Індії несподівано для учасників плодоовочевого ринку прийняв рішення заборонити експорт цибулі. Це сталося на тлі різкого зростання цін на цибулю всередині країни до 41 цента США за кг. Уряд аргументував таке рішення тим, що потрібно було терміново зупинити зростання цін на цибулю, адже в багатьох регіонах проливні дощі і повені різко знизили перспективи врожаю цибулі в Індії.

 

Тут слід нагадати, що Індія є не тільки найбільшим споживачем цибулі в світі, але і найбільшим експортером. Кілька років поспіль вона випереджає колишнього лідера – Нідерланди, за обсягом експорту цибулі, а в 2016 році експорт цибулі з Індії і взагалі майже досяг рекордних 1,84 млн. тонн. Від поставок цибулі з Індії сильно залежить Малайзія, ОАЕ, Бангладеш, Шріланка, Непал і Саудівська Аравія, а також інші країни Близького Сходу та Азії.

 

Таке несподіване рішення уряду призвело до паніки на ринку – фермери почали активно розпродавати запаси цибулі, що призвело до різкого падіння ціни. Тобто, фактично, мета знизити ціни була досягнута. Однак багато країн, особливо Бангладеш, почали протестувати проти такого рішення, вважаючи його незаконним і неринковим. Адже в цій країні, а також в Непалі, Малайзії та ряді інших країн, навпаки, ціни на цибулю різко зросли.

 

В результаті, Індія пішла на поступки і зробила виняток для Бангладеш. Експорт індійського лука в цю країну був відновлений. Однак в інші країни цибулю поставляти поки не можна.

 

З огляду ж на складну ситуацію з надлишком цибулі на ринку України, таке рішення Індії може зіграти на руку українським виробникам і експортерам цибулі. Адже в України вже є непоганий досвід експорту цибулі в країни Азії та Близького Сходу. Навіть у 2020 році Україна вже експортувала цибулю в Бангладеш, Саудівську Аравію і Шрі-Ланку. У попередні роки великі партії ріпчастої цибулі з України постачалися до Іраку, Малайзії і ОАЕ.

 

Тому, вже зараз, українським експортерам варто спробувати знайти ринки збуту для своєї цибулі в Азії і на Близькому Сході.

 

Fruit-Ukraine.org за інформацією EastFruit