Українські картоплярі звернулися до уряду щодо заборони імпорту продукції з РФ - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Українські картоплярі звернулися до уряду щодо заборони імпорту продукції з РФ

Українська асоціація виробників картоплі (УАВК), яка об’єднує понад 50 підприємств і В2В-компаній, що працюють в сегменті промислового картоплярства, відправила до Департаменту санкційної політики України обґрунтування необхідності розширення списку санкцій товарів походженням з РФ за рахунок наступних позицій:

  • картопля свіжа або охолоджена (код згідно з УКТЗЕД 0701)
  • борошно, крупи, порошок, пластівці, гранули з картоплі (код згідно з УКТЗЕД 1105)
  • продукція борошномельно-круп’яної промисловості; солод; крохмалі; інулін; пшенична клейковина (код згідно з УКТЗЕД 1108 13 00 00);
  • картопля, схильна до теплової обробки або інша, у вигляді борошна, круп або пластівців або ін. (Код УКТЗЕД 2004 10 з усіма підпунктами)
  • картопля, у вигляді борошна, круп або пластівців або ін., нарізана тонкими шматочками, обсмажена або підсушена, солона або несолона або ароматизована чи неароматизована, в герметично закритих упаковках, придатна до вживання або ін. (Код УКТЗЕД 2005 20).

За інформацією УАВК, пише EastFruit, одна з транснаціональних компаній звернулася до Міністерства розвитку економіки, продовольства і сільського господарства України з проханням не поширювати санкції на картоплю свіжу або охолоджену в частині «насіннєвої картоплі».

“УАВК категорично проти подібного пом’якшення, оскільки воно вкрай негативно позначиться на функціонуванні внутрішнього ринку України”,- зазначили в профільній асоціації українських картоплярів.

В Асоціації нагадали, що в Україні розроблена і підготовлена ​​до прийняття Державна програма з розвитку промислового картоплярства на 2021-2025 рр. Одним з найважливіших завдань Держпрограми є розвиток сертифікованого промислового насінництва картоплі, яка повинна вирощуватися виключно з якісного насіннєвого матеріалу, що має відповідні документи від підприємств-оригінаторів.

Водночас в УАВК підкреслили, що насіннєва картопля походженням з РФ третій рік поспіль не може пройти реєстрацію в Україні через відсутність стійкості до вірусів. Ряд промислових господарств, які спробували її вирощувати в останні два сезони, залишилися незадоволеними нею по карантинним показникам. Вони поділяють думку державних дозвільних органів про недоцільність її виведення на український ринок.

Також в УАВК зазначили, що з моменту оприлюднення інформації про розробку Держпрограми в сегменті сертифікованого насінництва картоплі спостерігається позитивна динаміка. Якщо в 2019 році в Україні діяло 17 сертифікованих насінницьких господарств, то в 2020 році вже 27 (!).

“При реалізації Держпрограми сподіваємося на ще кращі результати і нарощування за 5 років виробництва сертифікованого насіння до 210 тис. т, чого вистачить для розширення промислових виробничих площ картоплі до 70 тис. га (зараз, за даними держстатистики, 13,6 тис. га) – критичного розміру площ яких достатньо для забезпечення продовольчої безпеки України.

У Держреєстрі сортів, рекомендованих для вирощування в Україні, зареєстровано понад 170 сортів картоплі. Держреєстр постійно оновлюється і розширюється. Його асортименту цілком достатньо для задоволення поточних запитів виробників в будь-яких видах картоплі – продовольчої, чіпсової, крохмальної і для фрі.
Транснаціональна компанія, яка наполягає на ввезенні насіння картоплі РФ, повинна активніше дбати про розвиток власної сировинної бази не тільки в частині вирощування сировини картоплі, а й насіння, ніж заважати детінізації і прогресу українського картоплярства.

Якщо будь-якій транснаціональній компанії не вистачає насіння картоплі, вона завжди може звернутися за допомогою до працюючих в Україні представництв європейських селекційних компаній, або їх штабів-офісів, які готові докласти всіх зусиль у допомозі в розвитку переробної галузі в Україні.
Введення квоти на поставки насіння картоплі з РФ також не є варіантом, оскільки це створить передумову для надходження в Україну і товарної картоплі, і картоплі для переробку. 3 тис. т насіннєвої картоплі вистачить для висадки на 1 тис. га промислових плантацій, чого в разі наявності карантинних організмів досить для зараження картопляних полів по всій Україні”,- зазначили в УАВК.

В Асоціації також звернулися до уряду України щодо задоволення прохання українських виробників картоплі відносно заборони імпорту картоплі, крохмальних і картопляних продуктів з Росії шляхом розширення списку санкцій за рахунок цих товарних позицій.

Fruit-Ukraine.org