70% експорту української лохини в поточному році припало на три країни-посередники
За інформацією аналітиків EastFruit, Україна у 2021 році збільшила експорт лохини в натуральному вимірі на 65% порівняно з 2020 роком. Однак при цьому обсяги експорту свіжої лохини були на 18% нижчими, ніж у рекордному 2019 році. Також слід зазначити неприємну для українських експортерів тенденцію зниження ціни на лохину – у 2021 році середні експортні ціни на блакитну ягоду були в середньому на 9% нижчими, ніж у 2020 році.
«Ми змушені констатувати погіршення структури експорту лохини з України. Географія експортних поставок цієї ягоди, на жаль, демонструє крен у бік непрямого експорту, а реалізації її у Польщу та Білорусь. Польські ж посередники надалі перепродують цю ягоду в інші країни ЄС, заробляючи на українській ягоді додаткові кошти. Білорусь, у свою чергу, перепродує українську лохину на ринок Росії. І ось на ці дві країни припало одразу 65% усього експорту української лохини. Третім найбільшим імпортером української лохини стали Нідерланди – теж великий посередник. Тому понад 70% лохини з України експортувалося до країн-посередників і лише близько однієї третини – до країн-споживачів», — каже Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).
«Якщо врахувати, що площі під лохиною в Україні, за різними оцінками учасників та експертів ринку, зростають на 600-700 або навіть 1000 гектарів щорічно, ми мали очікувати зростання експорту до рівнів вище 2019 року у 2021 році. Проте цього немає. І я не думаю, що головна причина полягає у зростанні ємності внутрішнього ринку, хоча ця тенденція останніми роками справді присутня. На мій погляд, головна причина полягає в тому, що наші виробники поки що не можуть «намацати» ефективну технологію вирощування цієї ягоди, мають проблеми з консолідацією обсягів, охолодженням та доопрацюванням та недостатньо зусиль докладають для її маркетингу, насамперед на зовнішніх ринках. Це підтверджують і дані про реалізацію більш ніж 70% ягоди країнам-посередникам, а отже наші виробники недоотримали мільйони доларів виручки», — зазначає Андрій Ярмак.
2021 року садівники України справді скаржилися на обвал цін на лохину, заявляючи про рекордно низьку ціну на цю ягоду на внутрішньому ринку. Проте аналітики EastFruit в аналітичному матеріалі довели, що ціни на лохину не були рекордно низькими, хоч і знизилися порівняно з аномальним 2020 роком. Євген Харлан, директор зі стратегії та розвитку компанії «Нікдарія» (TM IBerry) під час 17-ї міжнародної конференції «Овочі та фрукти України-2021. Нові інвестиційні можливості» 3 грудня заявив, що ринок української лохини чекає великих потрясінь у разі продовження зростання площ під цією культурою. І це справді так, якщо ягідники не почнуть кооперацію за прикладом виробників фруктів, які вже понад рік спільно продають яблуко та деякі інші види фруктів через експортну платформу Української плодоовочевої асоціації.
В даний час дуже багато країн світу активно розширюють площі під лохиною. І хоча багато хто вважає, що споживання лохини буде зростати швидше, ніж зростання виробництва, поки що цього не відбувається. Провідні світові експортери, такі як Перу та Чилі, змушені щороку знижувати середню експортну ціну на свою ягоду. При цьому дефіцит робочої сили та зростання вартості збирання вже починає чинити тиск на подальші можливості розширення виробництва у цих країнах. Навіть у найбільших країнах-виробниках лохини ЄС, таких як Іспанія, фермери вже кілька років поспіль отримують значно нижчу ціну за лохину, ніж садівники України. А значить, зниження ціни на неї в Україні неминуче, на тлі вибухового зростання витрат у 2022 році.
Відповідно, «лохинникам» України слід терміново консолідувати зусилля для пошуку важливих технологічних та маркетингових рішень, щоб забезпечити сталий розвиток цього сегменту. Адже вже зараз багато інвесторів вважають за краще інвестувати гроші у вирощування малини, ціни на яку у 2021 році були навіть вищими, ніж ціни на лохину, а вирощування малини обходиться значно дешевше та інвестиції в цю ягоди нижчі.