Ціни на овочі і фрукти в 2022 році оновлять історичні рекорди - думка - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Ціни на овочі і фрукти в 2022 році оновлять історичні рекорди – думка

Зараз ціни на продукти харчування у світі знаходяться на рекордно високих рівнях, згідно з індексом цін на продовольство ФАО та відчуттями споживачів, особливо у регіонах Східної Європи та Центральної Азії.

Про це в своєму блозі на EastFruit пише економіст інвестиційного департаменту ФАО Андрій Ярмак.

“Однак, на мою думку, це далеко не межа. Більше того, я вважаю, що є велика ймовірність того, що у 2022 році ціни на продукти харчування, у тому числі й на овочі та фрукти, зростуть ще різкіше і оновлять історичні рекорди.

Чи потрібно представникам плодоовочевої галузі регіону потирати руки в очікуванні високих прибутків? Ні, я так не вважаю і постараюся пояснити чому. Хоча, принагідно зауважу, що для багатьох аграріїв 2022 цілком може виявитися успішним.

Спочатку давайте розбиратися, чому продукти харчування зараз у світі коштують так дорого? Я бачу кілька категорій причин:

А) Макроекономічні

Б) Галузеві

В) Політичні

Г) Логістичні

Д) Енергетичні

Намагаюся їх коротко пояснити у вільному порядку:

 

Серед політичних причин найбільший вплив на світові ціни зараз мають кількість обмежень на експорт або імпорт продуктів, а також продовжуються торгові війни між різними країнами. Тобто. Все, що виявляється в обмеженні функціонування вільного ринку та втручання в нього країн призводить до зростання вартості продуктів харчування для населення цих держав. Іншими словами, процес глобалізації, який ми спостерігали останніми роками, приводив до здешевлення продуктів завдяки зниженню витрат на кожну транзакцію, але зараз він почав розгортатися на протилежний бік: держави підвищують мита, вводять різні види державного регулювання, збільшують запаси.

Макроекономічні причини зараз мають ключовий вплив на ціни продуктів у світі. На жаль, але у світі «надруковано» дуже багато грошей у період пандемії – ці гроші не дозволяють попиту знизитися, незважаючи на зростання цін. Інфляція в США за підсумками року оцінюється у 7% – найвища майже за 40 років! Тобто. якщо у вас заощадження у доларах, то замість 100 на початку 2021 року зараз у вас реально залишилося 93. Відповідно, інфляція призводить до зростання цін та на продукти харчування!

 

Логістичні відомі всім, хто продає овочі та фрукти. У світі зараз одна з найжорстокіших логістичних криз в історії. І поки що вирішити її не вдається. Вартість доставки продуктів з однієї країни до іншої постійно зростає, і можливість доставки існує далеко не завжди навіть за високими цінами! Вартість транспорту за рік зросла у 3-4 рази в середньому, і не лише на морські контейнери, а й наземні перевезення. У багатьох країнах зараз ще й величезний дефіцит водіїв. Додамо до цього періодичні проблеми з обмеженнями на поїздки через covid-19. І все це, звичайно, перекладається на ціни товарів, за які платить споживач!

 

Галузеві причини – це ті, які є важливими виключно для окремої галузі або категорії товару. Наприклад, якщо у світі надвиробництво яблука, і яблуко при цьому не є трендовим (модним) продуктом, його споживання, навіть незважаючи на наявність грошей у споживачів, може і не зрости, а значить, можуть не зрости і ціни. Я детально дані причини розглядати в цій частині блогу не буду, тому що по кожному виду продукції ситуація дуже відрізняється. Зауважу лише, що для овочів та фруктів галузеві причини відіграють більш важливе значення, ніж у галузях, що орієнтуються на виробництво масової сировини, таких як зернова, цукрова, масложирова та, частково, м’ясна та молочна.

 

Енергетична складова зростання цін на продовольство вже зараз має значний вплив, але стане ключовою у 2022 році. Тому про неї я напишу докладніше окремо. Скажу лише, що енергетична складова впливає на ціни продовольства прямо та побічно. Зростання ціни на нафту і газ призводить безпосередньо до зростання цін на цукор, кукурудзу та частину рослинних олій, і тягне ціни на інші продукти непрямим способом.

 

Як нафту вливає ціни цукру та кукурудзи? Дуже просто – через біоетанол. Чим дорожче нафта, тим вигідніше виробляти біоетанол і тим більше цукрової тростини та кукурудзи йде на її виробництво, а отже і менше її пропонується для виробництва цукру та кормів відповідно. Зрозуміло, що ціни тоді зростають.

 

Непрямий вплив поясню на прикладі яблука – цей екзотичний продукт для багатьох країн, що експортують нафту, імпортується у великих обсягах, коли країна починає заробляти більше від експорту енергоносіїв. Також є вплив на ціни через зростання вартості логістики (але не дуже значний) і через зростання вартості добрив. І ось тут нарешті «зарита» головна думка мого блогу, тому далі докладніше про це…

 

Нині середня вартість мінеральних добрив у світі вже зросла на 70-80% порівняно з минулим. Але це — середній показник. Найбільше зросли ціни на азотні добрива, які є основою для зростання всіх сільськогосподарських культур. У собівартості азотних добрив до 80-90% – це витрати на природний газ! А він у Європі зараз у середньому у 10 разів дорожчий, ніж роком раніше.

 

Відповідно, багато заводів з виробництва азотних добрив просто зупинилися, бо треба й ціни на азотні добрива піднімати у 5-8 разів для збереження економічної доцільності виробництва. Проте за такою ціною добрива, звичайно ж, ніхто не купуватиме.

 

Проте добрива, навіть незважаючи на деяке ослаблення цін на газ останнім часом, продовжують дорожчати. Саме тому, що сезон масового виробництва наближається, а пропозиція добрив різко зменшилася. Попит залишається високим!

 

У собівартості виробництва тієї ж кукурудзи питома вага витрат за добрива сягає 30-45%! Кукурудза – це основа для кормів, а це, відповідно, впливає ціни м’яса і молокопродуктів. І так, навіть на ціни риби, адже основна частина риби в Азії вирощується, а не виловлюється в океані.

 

І це лише приклад однієї культури! Аналогічна ситуація і за іншими. І це ж відноситься і до плодоовочевої продукції, де потреби в азотних добривах на один гектар у середньому вищі, ніж при вирощуванні польових культур!

 

Що це означає? Це означає, що зараз, коли всі купують добрива під виробництво культур у 2022 році, багато хто зменшить використання добрив, особливо в країнах, що розвиваються. Не виключено, що в цих країнах з’явиться багато підробок з невідповідністю вмісту діючої речовини заявленому.

 

Звичайно, дива не станеться: чим менше добрив, то нижчий урожай.

 

Чи можемо ми збільшити площу землі для сільськогосподарського виробництва? Ні, більше того, площі постійно знижуються, а ось людство зростає. Відповідно, щоб продукти харчування не дорожчали, щорічно потрібно суттєво нарощувати виробництво сільгосппродукції, щоб у розрахунку на одного мешканця кількість продуктів була незмінною. Якщо ми використовуємо менше добрив на меншій площі, то варто, можливо, очікувати навіть зниження виробництва!

 

Додамо до цього фактор змін клімату, який призводить до постійно зростаючих втрат врожаю сільськогосподарських культур. Тут, звичайно, можна сподіватися на удачу у 2022 році, але розраховувати на неї точно не варто.

 

Що може уникнути занадто різкого зростання цін на продукти харчування у світі, крім удачі?

 

Є ще фактор прискорення розвитку технологій та збільшення інвестицій у більш стійке та ефективне сільськогосподарське виробництво у світі, а також фактор покращення доступу тих жителів Землі, які вирощують с.г. продукцію, до знань про найефективніші технології вирощування та підходи до маркетингу товарів. Це ті речі, якими ми займаємося у ФАО і це саме те, що в останні роки дозволяло уникати надто різких стрибків цін на продукти харчування.

Чому ж не всім представникам плодоовочевої галузі варто поспішати радіти можливому зростанню цін на продукти харчування у 2022 році?

Я б звернув увагу на три дуже важливі фактори:

1) Вже згаданий внутрішньогалузевий фактор

2) Фактор дефіциту добрив, зростання вартості МТР та погіршення якості

3) Чинник дефіциту робочої сили

4) Чинник еластичності споживання

 

Всередині кожної з галузей та всередині регіонів ситуація може відрізнятися кардинально. Якщо взяти, наприклад, лохину, то середня відпускна ціна на цю ягоду у провідних країн експортерів продовжує стабільно знижуватися рік у рік, тоді як витрати на її вирощування продовжують зростати. Аналогічна ситуація з яблуком та багатьма іншими товарами на цьому ринку.

 

Відповідно, не варто сподіватися виключно на інфляцію, якщо ви працюєте у сегменті, де всі нарощують виробництво. Більше того, 2022 року витрати на виробництво зростуть дуже різко.

 

Ті ж виробники, які намагатимуться заощадити, зменшивши використання добрив або засобів захисту рослин, зіткнуться із втратами врожаю та погіршенням його якості. Адже саме якість визначає ціну товару на ринку – якісне яблуко продається в 10 разів дорожче, ніж те, яке споживачеві не потрібне. На жаль, цілком імовірно, що це буде відбуватися наступного сезону досить часто.

 

Ну і фактор дефіциту робочої сили, який завжди був дуже важливим, у 2022 році виявиться ключовим у багатьох країнах. Так, Узбекистан і Таджикистан, можливо, від нього не дуже постраждають. І взагалі, для країн Центральної Азії – це навіть певний шанс заявити про себе, якщо, звичайно, там почнуть думати не тільки і не так про обсяг, як якість продукції.

 

А ось в Україні, Молдові та Грузії цей фактор, можливо, вперше призведе до втрат урожаю, особливо в сегменті ягід, навіть без урахування майже гарантованого різкого зростання витрат на робочу силу. Я вже не говорю про країни ЄС і США, де він уже з 2020 року почав дуже серйозно негативно впливати на ті сегменти плодоовочевого бізнесу, які поки що не вдається повністю механізувати.

 

Слід зазначити, що експерти ринку транспортних перевезень не очікують зниження транспортних тарифів у 2022 році. А ці витрати перекладаються не повністю на споживачі, а й, частково, на виробника. Відповідно, цей фактор також є негативним для плодоовочевої галузі.

 

Ну і ще одне, про що багато хто забуває. Якщо ціни на зернові зростають на 30-40% за рік, це вважається дуже серйозним подорожчанням. А ось плодоовочева продукція нерідко дорожчає (а також дешевшає) у рази. Наприклад, капуста, морква, буряк, картопля, цибуля зараз у багатьох країнах нашого регіону продаються у 3-5 разів дорожче, ніж роком раніше. У багатьох країнах фрукти були в сезон теж у рази дорожчі. Малина і волоський горіх взагалі оновили цінові рекорди в 2021 році.

 

І тут уже включається фактор еластичності попиту – багато фруктів, ягід та горіхів не відносяться до критично важливих продуктів харчування, тому попит на них може і знизитися у разі різкого зростання цін. А це може мати довгострокові негативні наслідки”,- зазначає Андрій Ярмак.