Початок сезону малини видався вкрай складним - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Початок сезону малини видався вкрай складним

Шок, заклики до бойкоту та заборон, обговорення на рівні уряду, роздратовані коментарі в соцмережах, панічні повідомлення в ЗМІ – так яскраво розпочався і зараз набирає обертів новий сезон малини в Європі, пише УПОА.

 

Цикл розвитку цін на цю ягоду, практично повсюдно дістався, як багато хто думає, до свого дна. Однак, цілком можливо і навіть цілком імовірно, що цього дна поки що не було досягнуто. Майбутнє точно передбачити неможливо, саме тому міжнародна команда EastFruit  зібрала в один матеріал факти щодо ключових “малинових” країн регіону: Сербії, Польщі, України та Молдови, щоб кожен міг зробити власні висновки.

 

Сербія

 

Сербія – багаторічний лідер світового експорту замороженої малини. Останніми роками конкуренція з боку України та Марокко дещо послабила позиції Сербії, проте саме тут формуються ціни, насамперед на преміальну заморожену малину.

 

Цікаво, що саме в Сербії наразі декларується найвищий рівень закупівельних цін на малину, і це при тому, що тут раніше, ніж в інших країнах, зазвичай розпочинається сезон заморозки малини нового врожаю. Малину для заморозки в Сербії зараз закуповують за цінами від $1,40/кг, що, до речі, в середньому в 3,5 раза дешевше, ніж торік. І така ціна викликає величезне невдоволення у фермерів.

 

Однак ситуація в галузі складна. Запаси торішньої замороженої малини залишаються значними.

Якщо врахувати, що 2022 року врожай малини в Сербії був вищим, ніж 2021 року, а експорт по квітень включно був на 25 тис. тонн меншим, нескладно порахувати, скільки малини не вдалося продати заморозчикам із цієї країни. З одного боку, учасники ринку вважають, що саме в сербських заморозчики у запасах найбільше якісної ягоди, але, з іншого, вони й платили за неї набагато більше, ніж заморозчики України.

 

 

Нагадаємо, що саме висока ціна на малину на світовому ринку у 2020-2022 роках стала причиною різкого падіння попиту на неї. З огляду на економічні складнощі у світі, низька ціна за високої якості є головним аргументом продажів. І якщо з якістю у Сербії все добре, то за цінами цій країні конкурувати поки що складно.

 

З позитивних для ринку факторів можна відзначити припущення, що врожай у Сербії може знизитися через повені на початку літа.

Причому багато місцевих експертів заявляють про падіння виробництва на чверть або навіть на третину від торішнього рівня. Однак потрібно враховувати, що площі під малиною було розширено у відповідь на високі ціни, тому зниження врожайності зовсім не обов’язково призведе до різкого падіння виробництва. Ба більше, цілком імовірно, що виробництво все-таки буде нижчим від високого торішнього, але з високою ймовірністю вищим, ніж 2021 року, коли малина в Сербії постраждала від заморозків.

 

Проте поки що новини із Сербії поки що не призвели до будь-якої активізації світового ринку замороженої малини. Покупці взагалі ніяк не відреагували на новини про наслідки повені. Не змінилися й ціни на малину “класу А”. Тому ми б обережно ставилися як до оцінок “істотного зниження виробництва в Сербії”, так само як і до оцінки зниження цього виробництва загалом.

 

А ось низькі ціни в Сербії та масове невдоволення фермерів, змусили місцевих чиновників втрутитися в ситуацію. До честі уряду Сербії, він не став втручатися в сам ринок, але запровадив програму екстреного кредитування дрібних і середніх виробників, а також переробників. При цьому непродана з минулого року малина, так само як і малина, яку ще вироблять заморозчики цього року, була оцінена в 300 динар за кг, що еквівалентно $2,79 долара США за кг або 2,56 євро за кг.

 

За даними EastFruit, така оцінка є цілком адекватною для малини високої якості класу А на цей час, тому що приблизно на такому рівні знаходиться верхній поріг цін, за якими проходять реальні угоди. Проте абсолютно неочевидно, що ціни вже досягли свого дна, адже поки що немає жодних причин стверджувати, що запаси замороженої малини в Європі на 1 жовтня 2023 року у 2023 році обов’язково будуть нижчими, ніж роком раніше. А ось те, що попит серйозно впав, є фактом.

 

Польща

 

У Польщі сезон малини почався на початку червня з реалізації тепличної продукції. Потрібно сказати, що в Польщі все більше проеєктів, які роблять акцент саме на свіжому ринку, вирощуючи малину в закритому ґрунті. Однак це зовсім інший бізнес, з іншими сортами, іншим рівнем інвестицій у вирощування, доопрацювання, пакування та логістику. Тому ціни свіжого ринку на малину в Польщі перебувають у значному відриві від цін на малину для заморозки. Наприклад, на свіжому ринку ціни на малину варіюються від 12 до 18 злотих за кг ($2,94-4,41/кг) просто зараз, це найнижчий рівень цін за останні п’ять років!

 

Однак ціни на малину під заморозку значно нижчі. Перші поставки цієї ягоди на переробку розпочалися цього тижня із закупівельних цін у 5 злотих за кг ($1,23/кг), причому актуальною є така ціна як на малину для заморозки, так і на ягоду для інших видів переробки. Для порівняння, у Польщі торік мінімум цін на малину для заморозки восени становив 6,5 злотих/кг ($1,60/кг), а ягоду для іншої переробки закуповували від 6 злотих/кг ($1,47/кг). Ціни ж на малину під заморозку влітку були значно вищими. Як це часто буває, виробники виявилися абсолютно не готовими до подібних подій, які вони пов’язують із чим завгодно, крім звичайної ринкової ситуації – від змови переробників і підступів конкурентів до бажання знищити сільське господарство в окремій взятій країні.

 

За традицією, польські фермери зустріли ціновий колапс обіцянками вийти на протести й закликами до уряду заборонити або обмежити імпорт малини з деяких інших країн, а точніше лише однієї – України.

Своєю чергою уряд Польщі, як і в Сербії, запустив програму фінансової підтримки для фермерів, але на заклики до заборони імпорту поки що не відреагував. Зазначимо, що, з огляду на квітневі події на ринку зерна та іншої агропродукції, виключати можливість введення обмежень на імпорт малини з України до Польщі не можна.

 

Проте, подібна заборона навряд чи якось суттєво змінить ситуацію на ринку Польщі. Минулого року Польща імпортувала лише 410 тонн свіжої малини з України при загальному імпорті в 5,3 тис. тонн і внутрішньому виробництві на рівні 100 тис. тонн.

 

 

Щодо замороженої малини, у цьому сегменті обсяг імпорту з України був набагато істотнішим (24 тис. тонн із 35 тис. тонн за 2022 рік), але імпортували цю продукцію здебільшого не для безпосереднього споживання на польському ринку, а для подальшого реекспорту в інші країни з метою заробітку на перепродажу. За іронією долі, в сезоні-2022/23 заробити на продажах замороженої малини змогла якраз Україна, а Польща спрацювала в мінус.

 

До того ж частина імпорту української замороженої малини до Польщі не була власне торгівлею, а лише варіантом зберігання продукції з України, енергетична інфраструктура якої на той момент зазнавала терористичних атак з боку рф.

 

Варто нагадати, що Польщі для того, щоб залишатися на провідних позиціях на світовому ринку малини, критично важливо закуповувати українську продукцію. Адже на неї припадає вже до 30% польського експорту малини! Водночас обсяги внутрішнього виробництва малини мають тенденцію до зниження через дефіцит робочих рук для її збирання.

 

Україна

 

Оскільки в останні 5-7 років Україна традиційно пропонує найнижчі ціни на заморожену малину у світі, то й ціни на сировину тут ніяк не можуть бути такими ж, як в інших провідних країнах-експортерах. Є й інша причина для нижчих закупівельних цін на малину в Україні, ніж у Польщі та Сербії – це розмір та ефективність підприємств із заморожування. У Польщі та Сербії підприємства набагато більші й ефективніші, відповідно, вони можуть собі дозволити платити за малину більше.

 

Третій фактор, який впливає на нижчі закупівельні ціни на малину в Україні – це якість сировини. Попри чудові агрокліматичні умови для вирощування малини преміальної якості в Україні, середньостатистичний фермер у цій країні має значно менше досвіду у вирощуванні цієї культури, ніж виробники в Польщі та Сербії. Також в Україні абсолютно не уніфіковані підходи до вирощування, а багато виробників навіть не знають напевно, який сорт малини вони вирощують.

 

Відповідно, абсолютно не дивно, що в Україні зараз багато дрібних виробників у деяких регіонах не можуть отримати понад 18 грн/кг ($0,49/кг) за свою продукцію. Хоча, звісно, заморозчики готові платити вищу ціну за поставки малини високої якості від великих постачальників. Однак, пройдімось по сегментах.

 

Отже, станом на зараз, максимальна ціна на малину для свіжого ринку в Україні доходить до 70-80 грн/кг ($1,90-2,20/кг). Звісно, це поодинокі випадки й отримати таку ціну можуть лише компанії з ефективною організацією регулярних поставок великих партій малини до роздрібних мереж, хоча не потрібно забувати про те, що в мережах існує таке поняття як відстрочка платежу. Основна ж маса пропозицій малини для свіжого ринку починається від 30 грн/кг ($0,80/кг) і вкрай рідко перевищує 50 грн/кг ($1,35/кг).

 

Українські переробники, зважаючи на рекордні перехідні запаси замороженої малини, причому не найвищої якості, серйозно знизили обсяги закупівель сировини, але повністю їх не припиняють.

Максимум, на який може розраховувати український постачальник ягід для заморозки, зараз становить 25-30 грн/кг ($0,68-0,80/кг). Причому по 30 грн/кг вдається закуповувати малину, що відповідає категорії “класу А”. Нагадаємо, що таку заморожену малину зараз на світовому ринку можна продати по 2,2-2,6 євро за кг, як мінімум. Щоправда, попит навіть за цією порівняно низькою ціною поки що не надто високий.

 

Проте, поки що, саме в Україні заморозчикам вдається закуповувати малину високої якості за найбільш конкурентною ціною, що істотно знижує ризики нереалізації. Також необхідно звернути увагу на те, що Україна натякає на можливості для подальшого зниження цін на заморожену малину на світовому ринку, оскільки цього року вона зможе собі це дозволити.

 

У разі закупівель малини безпосередньо у населення для потреб заморозки ціна може знижуватися до 18-20 грн/кг ($0,49-0,54/кг). Стільки ж в Україні платять за малину дрібні перекупники, які акумулюють продукцію для подальшого продажу на ринках або тим же переробникам. Ба більше, стільки ж в Україні платять, власне, і за саме збирання малини, тож ті, хто отримує 18-20 грн/кг від покупців, здебільшого самі й займаються збором ягоди.

 

Усе це сильно контрастує не лише з торішнім рівнем цін, а тоді вони були в рази вищими, а й із зовсім нещодавніми повідомленнями в українських ЗМІ про “золоті ягоди” в магазинах, що підживлювали надію фермерів на високі ціни. До речі, особливо розчарованими виявилися не великі та системні гравці ягідного ринку, які були готові до такого повороту подій, а найдрібніші фермери, які отримують зараз не більш ніж половина долара за кілограм ягід.

 

Про можливість обвалу цін на малину аналітики EastFruit попереджали ще два роки тому, а у вересні минулого року ціни на цю ягоду в Україні, на відміну від попередніх років, не зростали. Проте ягідників це не зупиняло, а продажі саджанців малини били рекорди, причому ціни на них могли доходити до зовсім смішної 1 грн за штуку (менш ніж $0,03).

 

Звичайно, купивши саджанець за 1 грн, виробник не може розраховувати на хорошу врожайність такої малини. А низька врожайність автоматично означає високу ціну збирання одного кілограма і високу собівартість загалом, тому що витрати на гектар малини щодо добрив та обробок від шкідників і хвороб однакові на плантаціях із посадковим матеріалом будь-якої якості.

 

 

Також важливо зауважити, що основну частину продажів саджанців у багатьох постачальників в Україні становили ремонтантні сорти. Тому низькі ціни на малину зараз абсолютно не означають, що в серпні пропозиція малини знизиться, коли на ринок вийдуть ще більші обсяги виробництва. Практично всі опитані нами експерти сходяться на думці, що врожай малини цього року в Україні буде рекордно високим, і основна його маса припадатиме на ремонтантні сорти, тобто на серпень-жовтень.

 

Тому сподіватися на зростання ціни на ремонтантні сорти, як це часто буває, на наш погляд, цього року не варто, якщо, звісно, на ринку не відбудуться якісь непередбачувані катаклізми.

 

Молдова

 

Перш за все, зауважимо, що Молдова, порівняно з Сербією, Польщею та Україною, вирощує дуже мало малини. Друга відмінність – акцент на свіжому ринку завдяки збереженому доступу до ринку рф, де покупці не надто вимогливі до якості малини. І хоча нещодавно в країні почав розвиватися сегмент заморозки малини, переробникам тут доводиться задовольнятися роллю не найважливішого каналу реалізації. А ціни на сировину тут зазвичай вищі, ніж у сусідній Україні, і, нерідко, навіть вищі, ніж у Польщі.

 

У Молдові нещодавно почалося збирання малини середньостиглих сортів, ціни на які виявилися вищими, ніж у сегменті ранньої малини.

Так, фермери, які самостійно здійснюють доставку і реалізацію добірної великої малини середньостиглих сортів на ринках міст, пропонують такий товар дрібним гуртом і вроздріб по 45-50 леїв/кг ($2,47-2,75/кг). Для порівняння, на початку поточного тижня ціна на ранню малину сорту “Новина Кузьміна” опустилася до 28 леїв/кг ($1,54/кг).

 

Основна частина продукції поки що надходить на внутрішній ринок, а продажі на експорт поки що йдуть досить мляво. Малину для експорту для російського і білоруського свіжого ринків трейдери намагаються закуповувати по 22-25 леїв/кг ($1,21-1,37/кг). На російський ринок невелику кількість ранньої малини вже було відправлено, а в європейському напрямі поставки почнуться найближчими днями, якщо, звісно, вони взагалі будуть, тому що раніше поставки малини з Молдови в ЄС обмежувалися малиною для переробки.

 

Природно, що тим, як складається ситуація з експортом малини, поки що незадоволені ні трейдери, ні фермери. І ті, й інші наразі шукають варіанти поставок на нові для них ринки збуту – Румунія, Австрія, Швейцарія тощо. Щоправда, для того, щоб постачати свіжу малину на ринки Західної Європи, фермерам з Молдови необхідно буде переходити на вирощування цієї ягоди в закритому ґрунті, що передбачає зовсім інший рівень інвестицій. А ринок Швейцарії й зовсім є досить закритим і сильно захищеним від імпорту.

 

При цьому, за спостереженнями експертів проєкту “Конкурентоспроможність і стійкість сільського господарства Молдови” RCRA/USAID, врожайність малини середньостиглих сортів нинішнього року буде щонайменше на рівні 2022 року. Отже, питання її реалізації найближчим часом постане дуже гостро, і необхідність в експортних поставках зросте. З огляду на обмежені можливості експорту малини у свіжому вигляді за межі ринку РФ і Білорусі, найімовірніше фермерам доведеться знижувати ціни на малину до того рівня, коли заморозка цієї малини стане економічно виправданою.

 

Наразі окремі підприємства із заморозки малини в Молдові намагаються закуповувати ці ягоди за ціною 20-22 лея/кг ($1,1-1,21/кг), але пропозицій сировини за такою ціною фактично немає. І, як ми бачимо з аналізу ситуації на ринку України, платити більше за малину в Молдові заморозчики не можуть. У посередників-перекупників ціни на промислову малину починаються з 24-28 леїв/кг ($1,32-1,54/кг), але кількість реальних угод теж поки що дуже невелика.

 

Висновки

 

Поки що сезон малини в основних європейських країнах-постачальниках тільки розпочався, до того ж початок його видався вкрай складним: шок від цін, непродані запаси замороженої малини, складна ситуація з попитом з боку кінцевих споживачів, песимізм щодо показників розвитку економіки та доходів споживачів і т.д.

 

Наразі судити про фінальні перспективи такого складного сезону поки що доволі рано, але вже зараз очевидним є факт відсутності серйозних передумов для суттєвого зростання цін.

Навіть більше, – в умовах економічної кризи та обвалу попиту на перше місце виходить саме можливість подальшого зниження цін на готову продукцію (заморожена малина). А це своєю чергою передбачає наявність значних обсягів сировини за дуже доступними цінами. Мабуть, навіть доступнішими, ніж зараз.

 

Таким чином, у новому сезоні найбільшу кількість можливостей зберегти частку європейського ринку матимуть не традиційні лідери в особі Сербії та Польщі, а якраз Україна. За оцінками переробників, навіть у партіях малини, зібраної від населення, до 60-70% становитиме ягода умовного класу “А”. З огляду на мінімальну ціну на таку малину в половину долара за кг, в українських заморозчиків є величезний запас міцності в зниженні цін на свою продукцію, і перебити таку політику постачальникам із Сербії або Польщі буде досить складно.

 

 

УПОА