Україна стала єдиною країною в світі, якій вдалось добряче заробити на малині у 2022-2023 роках - УПОА Українська плодоовочева асоціація

Україна стала єдиною країною в світі, якій вдалось добряче заробити на малині у 2022-2023 роках

Аналітики EastFruit, підбиваючи підсумки сезону 2022/23 років, звернули увагу на дуже несподіваний факт на ягідному ринку. На початку минулого сезону європейські трейдери та садівники звинувачували Україну в демпінгу на ринку малини, вважаючи, що українські заморозчики продають ягоду занадто дешево, що призведе до несприятливих наслідків для їхнього бізнесу, пише УПОА.

 

Однак наприкінці сезону стало очевидно, що дії українських учасників ринку були найрозумнішими й далекоглядними. Однак розповімо про все по черзі.

 

Перш за все, сезон 2022/23 року розпочався для європейських заморозчиків із хороших цін на заморожену малину – близько 5 євро за кг. Очікування були такі, що продавати цю ягоду можна буде не дешевше ніж за 4,5 євро, тим паче, що в попередньому сезоні цю ягоду добре купували такі великі імпортери, як США, Канада та Японія, і за рекордно високими цінами.

 

Однак для ринку стали справжнім шоком стали ціни на заморожену малину, озвучені українськими заморозчиками в серпні 2022 року – 3,7 євро за кг. Таким чином ціна України виявилася на 18% нижчою за нижню межу очікувань європейських заморозчиків і трейдерів, і вони ухвалили рішення не поспішати з продажами, чекаючи, що ціни зростуть.

 

Чому ж Україна експортувала малину за такою низькою на той момент ціною? Далекоглядність чи випадковість?

 

“Практика показує, що українські експортери, на жаль, завжди намагаються конкурувати насамперед за ціною, а не за якістю або за ефективними зусиллями в маркетингу. І це при тому, що в Україні зараз доволі багато малини високої якості, яку можна продавати не дешевше, ніж малина конкурентів або навіть дорожче. Проте у 2022 році рішення продавати нижче за ринок було мудрим, далекоглядним і правильним”, – вважає Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої й сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

 

“Насамперед, у зв’язку з вторгненням російських військ в Україну і безперервним бомбардуванням всієї території країни ракетами, в українських виробників заморожених ягід і фруктів не було впевненості в можливості тривалого зберігання продукції. По-друге, девальвована гривня давала змогу, не знижуючи ціну на сировину в місцевій валюті, різко знизити витрати в євро і доларах, що створювало можливість зниження відпускної ціни без зниження маржі.

 

По-третє, місцеві виробники розуміли, що площі під малиною розширилися, і що сировини буде досить багато, тож продавати її краще починати одразу. Ну і найголовніше – майже ніхто не очікував подальшого зростання цін на малину на світовому ринку, бо вони й так були високими”, – пояснює Андрій Ярмак.

 

У результаті влітку та у вересні 2022 року Україна була практично єдиною країною в Європі, яка активно експортувала заморожену малину, тоді як головні конкуренти України – Сербія та Польща не поспішали з продажами, виконуючи лише заздалегідь укладені контракти. У цей час українські заморозчики фактично заробляли на кожному кілограмі замороженої малини ненабагато менше, ніж у рекордно прибутковому для них сезоні 2021/22.

 

У жовтні та листопаді стало очевидно, що ціни на заморожену малину на світовому ринку не виявляють ознак зростання, тож Польща та Сербія, а також інші країни-виробники, спробували активізувати продажі за “цінами України”, однак це призвело лише до подальшого падіння цін на цю ягоду. У цей час на ринку з’явилося багато пропозицій замороженої малини вже по 3,3-3,2 євро, але попит на неї залишався мінімальним. Більш детально про динаміку ринку замороженої малини читайте в цьому аналітичному огляді.

 

Зазначимо, що ця ціна була вже збитковою для багатьох виробників з ЄС та Сербії, а от Україна за такої ціни продовжувала зберігати близько 1,2 євро маржі на кожному кілограмі, а в окремих випадках і більше. Адже, за нашими оцінками, середня закупівельна ціна на свіжу малину для заморозки в Україні 2022 року становила 2 євро за кг. Тому подальше зниження ціни не становило загрози для українських заморозчиків. Детальніше про історію цін на сировину і заморожену малину та прогноз цін на сезон 2023/24 ми писали в матеріалі “Циклічність цін на малину”.

 

Звичайно, і в Україні були й ті, хто очікував вищих цін і не поспішав із продажами. І так, багато українських заморозчиків у минулому сезоні “прогоріли” на дикоростучій чорниці, яка теж є найважливішою статтею доходів, але загалом ситуація у них краща, ніж у колег із Польщі, Сербії та інших країн ЄС.

 

Якою була ситуація на початок 2023 року? В Україні запаси замороженої малини були нижчими за звичайні, а в Польщі та Сербії – рекордно високими. До речі, частина українських запасів замороженої малини “перекочувала” саме до Польщі, яка раніше добре заробляла на перепродажі української замороженої ягоди. При цьому українські компанії продовжували активно експортувати заморожену малину в січні – березні, продавши на зовнішні ринки рекордний для першого кварталу року обсяг продукції.

 

 

За перший квартал 2023 року українські компанії експортували 9,1 тис. тонн замороженої малини та ожини (питома вага ожини в цьому об’ємі була мінімальною, але в торговельній статистиці ці статті не розділяються), що в півтора раза більше, ніж той самий період 2022 року, коли експорт, до речі, теж був рекордно високим.

 

Цікаво, що навіть у першому кварталі 2023 року, коли всі європейські постачальники малини працювали собі у збиток, українські компанії продовжували отримувати прибуток від експорту замороженої малини.

До речі, з липня 2022 по березень 2023 року експорт замороженої малини з України сягнув рекордних 40,6 тис. тонн і був на 29%, або 9 тис. тонн, вищим, ніж за той самий період попереднього сезону. Повторимося – весь цей час галузь генерувала прибуток, хоча він і мав стійку тенденцію до зниження.

 

Лише зараз українські виробники, які, як і раніше, мають запаси замороженої малини, стикаються з проблемами її реалізації “в нуль” або з невеликим збитком. Тож записувати сезон у пасив українським заморозчикам однозначно не варто.

 

А ось ті польські фірми, які закупили в Україні малину по 3,5 євро за кг 2022 року, сподіваючись заробити до тисячі євро на тонні в другій половині сезону за умови перепродажу, наразі намагаються її продавати зі збитками в тисячу й більше євро на кожній тонні, не враховуючи понесених витрат на зберігання та доопрацювання.

 

Для порівняння наведемо аналогічну статистику помісячного експорту польської замороженої малини. Як бачимо, там, де Україна оновлювала щомісячні рекорди, Польща експортувала або рекордно низькі обсяги, або близькі до антирекордів.

 

 

З липня 2022 року по лютий 2023 року Польща експортувала 74 тис. тонн замороженої малини – це рекордно низький показник за останні три роки для цього періоду часу. Експорт був на 14% або 12,6 тис. тонн меншим, ніж роком раніше.

 

Логічно припустити, що запаси малини в Польщі на початок березня були рекордними. Однак тут важливо не упустити інший важливий фактор – це фактор імпорту. Ми вже багато разів говорили про те, що Польща – це не тільки великий виробник замороженої малини, а й найбільший реекспортер. Тож, можливо, польські компанії імпортували менше малини, раз були проблеми з експортом?

 

Однак статистика імпорту замороженої малини в Польщу підносить черговий сюрприз.

 

 

Імпорт замороженої малини до Польщі в період з липня 2022 року по лютий 2023 року включно був рекордним! Він зріс на 16% або 4 тис. тонн відносно того ж періоду попереднього сезону. Ба більше, навіть у січні-лютому 2023 року Польща імпортувала рекордні обсяги замороженої малини. До речі, імпорт здійснювався переважно з України та Марокко. Отже, наше припущення про рекордно високі запаси підтверджується?

 

Ні, потрібно врахувати ще один фактор – урожай малини в країні. Офіційна статистика Польщі говорить про те, що врожай малини в Польщі 2022 року зріс на 1% до 105 тис. тонн.

 

Відповідно, якщо внутрішнє споживання малини в Польщі з якоїсь невідомої причини не зросло, а це малоймовірно, якщо врахувати високі ціни на ягоду, то ми можемо впевнено говорити про те, що станом на початок березня 2023 року запаси замороженої малини в Польщі були точно близькі до рекордних і перевищували показники 2022 року приблизно на 20 тис. тонн.

 

Інакше кажучи, якщо обсяги експорту малини з Польщі зростуть у квітні-червні до середньостатистичних, то у Польщі до початку нового врожаю залишиться достатньо малини, щоб експортувати її, не виробляючи нових обсягів, ще півтора місяця.

 

Однак ми знаємо, що експорт навіть із Польщі в червні стає мінімальним, а значить ситуація для експортерів цієї країни в травні стала критичною. І ця ситуація буде тиснути на закупівельні ціни малини в новому сезоні.

 

Тут потрібно зробити одне дуже важливе зауваження – частина малини, яка перебуває на зберіганні в Польщі – це малина, яка, як і раніше, належить українським компаніям. У бізнесі із заморожування існує практика, коли в однієї компанії не вистачає потужностей зі зберігання, то вона може звернутися до колег з іншої країни допомогти зі зберіганням ягоди або фруктів. При цьому, звичайно ж, укладається контракт на експорт, щоб мати підстави вивезти продукцію з країни, але, де-факто, це не експорт.

 

Читайте також: Аналітики проаналізували прогноз виробництва та ціни на овочі борщового набору

 

У сезоні 2022/23 років дуже багато українських компаній, на тлі терористичних атак на свою енергетичну інфраструктуру з боку росії, використовували цю практику, тому що побоювалися перебоїв у постачанні електроенергії. Однозначно таких випадків було багато, більше ніж зазвичай, проте ми не змогли визначити питому вагу подібних “фейкових” експортних контрактів у загальному потоці експорту. Проте можна впевнено сказати, що частина проблем, які є в операторів ринку з Польщі зараз – це також і проблеми українських компаній.

 

Також, за словами учасників ринку, хоча запаси й рекордно великі, але питома вага в цих запасах малини високої якості порівняно невисока. Однак наприкінці сезону ця ситуація радше є типовою. Просто така велика кількість категорій “гріс” і “крамбл” може чинити ще більший, перш за все, психологічний вплив на ціни.

 

Дуже докладно ця ситуація описана нашими експертами в матеріалі “Чи готовий ринок плодово-ягідної заморозки до сезону 2023/24?”. Зазначимо тільки, що це все значно меншою мірою стосується заморозчиків України, ніж виробників заморожених ягід і фруктів інших країн.

 

І якщо 2023 року в Україні девальвація дещо згладить проблему закупівельних цін на малину, то в Польщі варто очікувати серйозних протестів садівників, які однозначно не будуть раді новим ціновим реаліям ринку. Додайте до цього дедалі більшу вартість робочої сили, і ситуація для польських ягідників, очевидно, стає критичною.

 

До речі, ситуація із замороженою малиною в Сербії, мабуть, ще складніша, ніж у Польщі. Адже Сербія експортує малину, як правило, у дорожчому ціновому сегменті та у більших обсягах, ніж Польща, а це значить, що тут падіння було ще більш суттєвим.

 

 

УПОА