ТОП-3 сегмента плодово-ягідної продукції з найбільшим експортним попитом у 2019 році - УПОА Українська плодоовочева асоціація

ТОП-3 сегмента плодово-ягідної продукції з найбільшим експортним попитом у 2019 році

Горіхи, заморожені ягоди та яблука стали найбільш затребуваними експортними позиціями українського плодово-ягідного ринку за результатами 10 місяців поточного року. На яких саме ринках вітчизняна продукція конкурентна як з точки зору ціни, так і з точки зору якості, а також про динаміку експорту та його подальші перспективи читайте в ексклюзивному огляді аналітиків Української плодоовочевої асоціації

 

Збільшення пропозиції волоського горіху на світовому ринку змушує Україну знижувати ціну на свою продукцію

 

За 10 місяців поточного року Україна експортувала фруктів, ягід та горіхів на загальну суму $191,9 млн. (за даними Держстату). Такі показники є рекордними щонайменше за останні 5 років і перевищують об’єми минулого сезону на 9%. Показово, що динаміка збільшення експортних поставок даної групи товарів спостерігається вже протягом останніх 4 років.

 

 

Левову частку експортних поставок вищезазначеної продукції складають горіхи, яких за 10 місяців було експортовано 47,2 тис. тонн на загальну суму $86,4 млн. Таким чином в зазначений період доля горіхів склала 45% від загальної вартості поставленої за кордон плодоовочевої продукції. Основними імпортерами українського горіху є Туреччина, Греція, Франція, Азербайджан, Ірак, Нідерланди, Румунія, Ліван, Болгарія та Німеччина. Нагадаємо, що Україна є одним з найбільших світових експортерів волоського горіха, а по об’єму експорту ядра волоського горіха Україна входить в трійку світових лідерів, поступаючись лише США та Мексиці. Більш того, українська продукція користується попитом та високо цінується на світовій арені через свою високу якість. Однак цього сезону українські виробники вимушені знижувати ціну на свою продукцію через збільшення пропозиції волоського горіху на ринку. Багато країн наразі активно збільшують виробництво та експорт волоського горіху, а Україна знаходиться в числі лідерів по цим тенденціям.

 

 

Світовий тренд здорового харчування позитивно відбивається на експорті української ягоди

 

Також, значна частка експортного виторгу припадає на заморожені ягоди, яких за 10 місяців було експортовано 41,7 тис. тонн на загальну суму $71,2 млн. Варто зазначити, що за останні 5 років виручка від поставок заморожених ягід за кордон збільшилася майже в 2 рази. Таке зростання експортних поставок в цьому сегменті зумовлене збільшенням світового споживання ягід. Причому це стосується, як замороженої, так і свіжої продукції.

 

Варто зазначити, що з кожним роком збільшується кількість прихильників здорового харчування та здорового способу життя в цілому. Тому споживачі все частіше звертають увагу на фрукти, овочі та ягоди, збільшуючи частку цих продуктів в своєму щоденному раціоні. Ще однією причиною росту популярності ягід є поширення такого світового тренду, як снеки. Зокрема, така ягода, як лохина ідеально підходить в якості перекусів, через зручний розмір та щільність самого плоду. Звичайно, в Україні цей тренд ще не настільки популярний, як в країнах ЄС, однак зустріти полички з фруктовими боксами та смузі на сьогоднішній день можна майже у всіх роздрібних мережах країни. Основними імпортерами українських заморожених ягід залишаються країни ЄС, такі як Польща, Італія, Литва, Латвія, та Франція. Однак, експерти Української плодоовочевої асоціації серед найбільш перспективних ринків збуту даної продукції називають країни Близького Сходу та Південно-Східної Азії. Так, наприклад, в ресторанах та барах Сінгапуру та Малайзії смузі готують з свіжих ягід, які були куплені в місцевих супермаркетах по досить високій ціні. Зокрема, представник одного з тамтешніх ресторанів розповів, що малину для смузі вони купують по $30-40 за кг, заморожують її і лише потім використовують для приготуванні смузі. Україні цілком реально зайняти своє місце на тамтешньому ринку, з урахуванням того, що населення в регіоні, рівно як і споживання ягоди стрімко зростає при доволі високому середньому заробітку місцевих жителів.

 

 

40% експорту українського яблука припадає на азійські країни

 

Замикають трійку лідерів плодово-ягідних продуктів з найбільшим експортним виторгом яблука. За 10 місяців поточного року Україною було експортовано 47,1 тис. тонн яблук, загальною вартістю $14,4 млн.  В порівнянні з аналогічним періодом 2018 року експорт в натуральному виразі зріс на 49%, а в вартісному – на 33%. Нагадаємо, що минулий рік ознаменувався рекордним урожаєм яблук в країні, який склав 1,46 млн. тонн. Тому, варто розуміти, що частина цьогорічних поставок – це яблука минулорічного врожаю, які українські виробники реалізовували в січні-квітні поточного року.

 

 

На противагу рекордному урожаю 2018 року, валовий збір яблук в поточному році знизився на 10-15%. При цьому, українські виробники неодноразово повідомляли про велику кількість некондиційної продукції. Так, яблука, урожаю 2019 року сильно постраждали через несприятливі погодні умови та розповсюдження парші. Тому, сформувати великі експортні партії в цьому сезоні надзвичайно складно. Деякі компанії, що поставляли яблука за кордон в минулому сезоні, цього року відмовляються від експорту, через малі об’єми яблука експортної якості. Основним, експортером яблука поки що залишається Білорусь, яка в подальшому реекспортує українську продукцію до Росії. Однак з кожним роком, частка цієї країни, як головного імпортера українського яблука зменшується. Більш того, українське яблуко високо цінується імпортерами з Близького Сходу та Південно-Східної Азії, які з кожним роком збільшують імпорт українських фруктів. Так наразі, близько 40% експортних поставок яблук з України приходиться саме на азійські ринки. Яблука для споживачів цього регіону є екзотикою і тому продаються в супермаркетах поштучно по доволі високій ціні. При цьому українська продукція є доволі конкурентною на цих ринках, як з точки зору ціни, так і з точки зору якості.

 

 

Fruit-Ukraine.org